Mašinų elementai.



Mašinų elementų kurse nagrinėjami teoriniai mašinų tipinių detalių ir mazgų skaičiavimų pagrindai. Atsižvelgiant į atliekamas funkcijas mašinų elementų kurse detalės ir mazgaimechanizmu – vadinama kinematinė grandinė su viena nejudama grandimi(stovu), kuriame kitos grandys atlieka apibrėžtus judesius. Grandys, kurių judesys perduodamas kitoms grandims, vadinamas varančiosiomis, o grandys, kurioms judesys perduodamas – varomosiomis.
Mašina – mechanizmas arba mechanizmų kompleksas skirtas atlikti naudingam darbui. Susijusi su energijos perdirbimu arba gamybiniu procesu vadinama mašina.
Mašinos varikliai – paverčiantys vienos ar kitos rūšies energija mechanine energija (vidaus degimo varikliai, hidrauliniai varikliai). Mašinos keitikliai(generatoriai) – paverčiantys mechaninę energiją kitos rūšies energija. (srovės generatoriai, dinamo kompresoriai)detalė – tai elementari mašinos dalis pagaminta neatliekant surinkimo operacijų ir nenaudojant sudetalės būna bendrosios ir specialiosios. Bendrosios paskirties detalės (tipinės) – naudojamos įvairiose mašinose. Specialios paskirties detalės naudojamos tik ats. Stiprumas. Atsparumas dilimui. Atsparumas temperatūrų svyravimams. Standumas. Atsparumas vibracijoms. Technologinis reikalavimas(kaip mes gaminsim, kuo paprastesnės staklės, lengvas surinkimas, pigus). Standartizavimas ir organizavimas pagal a) mn (mh),b)nacionaliniai standartai(liet. – lst; vs; vst. Rusijos – gost; amerikos - uss). Tarptautinės rekomendacijovienas svarbiausių detalės darbingumo kriterijų yra stiprumas. Tai detalės gebėjimas priešintis išorinių jėgų keliamam poveikiui ar plastinei deformacijai, Atlaikyti išorinių jėgų poveikį. Pakitusios formos detalė nebeatitinka savo tiesioginės paskirties, todėl neigiamai veikia mašinos darbą. Mašinų detalės stiprumas priklauso nuo daugelio dalykų-nuo teisingos jos formos, medžiagos ir gamybos technologijos parinkimo(detalė gali būti išlieta, štampuota, ištekinta). Į tai atsižvelgiama parenkant detalę, nustatant jos svarbumą ir vietą mašinoje.
Atsparumas dilimui. Intensyvus dilimas yra svarbiausia mašinų detalių gedimo priežastis. Dėl dilimo sumažėja prietaisų, įrankių ir staklių tikslumas, sumažėja mašinų naudingumo koef. , sumažėja detalių stiprumas, pablogėja jų paviršių kokybė, padidėja triukšmas. Detalių išdilimas yra rūšių.
Mechaninis dilimas – dyla detalių darbinių paviršių nelygumai, taip pat, kad kietos pašalinės abrazyvinės dalelės patenka tarp besitrinančių paviršių ir juos ardo.
- Microsoft Word 594 KB
- 2010 m.
- 6 puslapiai (4927 žodžiai)
- Universitetas
- Romanas
-