Mašinų mechanizmų teorijos konspektas


Svirtiniai mechanizmai. Krumpliniai mechanizmai. Skriejiko - svirties mechanizmas, svirties vidutinis greičio kaitos koeficientas, slėgio ir judesio perdavimo kampai.


Kuriant bet kokį mechanizmą ar mašiną reikia gerai žinoti jų veikimo principus, projektavimo pagrindus, mechanizmų ir mašinų teoriją. Mechanizmų ir mašinų teorija – mokslas apie bendras mašinų ir mechanizmų savybes, bendrus jų kūrimo ir tyrimo dėsningumus. Šis mokslas tiria mehanizmų ir maš. savybes, projektuoja juos, naudojant ir kuriant bendrus jų tyrimo metodus. MMT taikomi metodai tinka bet kokiems mechanizmams, neriklausomai nuo jų paskirties ar prigimties.

Mašina – variklio valdomas įrenginys, galintis atlikti tam tikrus mechaninius judesius, performuojantis energiją, medžiagas arba informaciją. Taigi, mašinos skirstomos į energetines, darbo ir informacines. Energetinės verčia bet kokią energiją mechaninę ir atvirkščiai, Darbo m. iš energijos šaltinio gautą energiją naudoja medžiagoms keisti – keist jų formą, padėtį. Darbo m-os skirstomos į technologines ir transportavimo mašinas. Informacinės mašinos dirba su informacija, ją apdoroja, perduoda, kontroliuoja kitų mašinų veiklą. Pagr mašinų paskirtis – atlikti darbus, kurių žmog. atlikti negali, arba palengvinti žmonių darbą.

Mašinos būna rankinės, pusiau automatinės ir automatinės. Rankinėj m. yra naudojama žmogaus, gyvulio ar pan. jėga. Kai mašina dirba pati, tačiau reikalingas ir žmogaus dalyvavimas, tuomet ji vadinama pusiau automatine. Automatinė, kai mašina dirba tiesiogiai žmogui nedalyvaujant. Keletas sujungtų automatų sudaro automatinę liniją.

Mechanizmas – judamai sujungtų ‚kietų‘ kūnų junginys, skirtas vieno ar kelių kūnų judesių performavimui į kitų kūnų reikiamus judesius. Kai judesį perduoti padeda skysčiai, mechanizmai vad. hidrauliniais, kai dujos – pneumatiniais. Mašina paprastai gaunama jungiant variklį su reikiamais mechanizmais (perdavimo mechanizmai, vykdymo įrenginys, valdymo, kontrolės, rūšiavimo, reguliavimo ir kt. mechanizmai). Iš mechanizmų sudarytos ne tik mašinos, bet ir prietaisai, mechaniniai įtaisai. Prietaisai – mehaninės, elektrinės ir kt. matavimų, fizikinių ar technoliginių procesų kontrolės, registravimo, reguliavimo priemonės(spidometras, laikmatis...) Nesudėtingi mechaniniai prietaisai vad. įtaisais (spaustuvai, kėlikliai...) Chemijos, medicinos, fotografijos, ryšių prietaisai dažnai vadinami aparatais.

MMT kursas skirstomas į 3 dalis: mechanizmų analizę, sintezę ir mašinų bei mechanizmų teoriją. Mechanizmų analizė – tai jo kinematinių ir dinaminių savybių tyrimas, turint mechanizmo schemą, modelį, konstrukciją. Struktūrinė analizė – mechanizmo sudedamūjų dalių, konstrukcijų ir sujungimo būdų nagrinėjimas, mechanizmų klasifikacija, judėjimo neapibrėžtumo sąlygų nustatymas. Kinematinė analizė – mechanizmo grandžių judėjimo tyrimas, nevertinant mechanimo masių ir mechaninių jėgų. Dinaminė analizė – mechanizmo judesių, grandžių tyrimas, vertinant jį veikiančias jėgas, ar jėgų nustatymas pagal judesio desningumus. Mechanizmų sintezė - mechanizmų kūrimas, projektavimas pagal jiems iš anksto užduotus reikalavimus. Nustatoma struktūra, kokie turi būti sujungimai, grandys ir t.t. Struktūrinė sintezė – parenkama tinkama mechanizmo struktūra taip, kad jis galėtų aitikti reikalavimus, atlikti reikiamas užduotis. Iš galimų variantų pasirenkamas racionaliausias. Parametrinės sintezės metu mech. struktūra jau būna parinkta, reik rast į tą struktūrą įeinančių elementų racionaliausius parametrus. Mašinų ir automatų teorija. Apima mašinų tyrimą, projektavimą, automatizacijos kūrimą, tyrimą. Yra glaudžiai susijusi su mechanizmų teorija. Nagrinėjamos mašinos, jų automatinis valdymas, taikomi analogiški analizės ir sintezės metodai kaip ir mechanizmų tyrime.

  • Microsoft Word 4428 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (11498 žodžiai)
  • Universitetas
  • Simas
  • Mašinų mechanizmų teorijos konspektas
    10 - 2 balsai (-ų)
Mašinų mechanizmų teorijos konspektas . (2020 m. Kovo 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/masinu-mechanizmu-teorijos-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 01 d. 02:30
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo