Maslow asmenybės teorija


Viktorija godlevska goda gužėnaitė. Svarbiausi darbai. Sąvokos motyvacija. Poreikių hierarchija. Deficitinė motyvacija. Pikiniai išgyvenimai peak experience. Buvimo pažinimas. Buvimo vertybės. Žmogaus motyvacijos teorija. Dualistinė motyvų samprata. Savęs aktualizacijos koncepcija. Save aktualizuojančios asmenybės bruožai. Išsamesnis realybės suvokimas. Savęs , kitų ir gamtos priėmimas tolerancija. Betarpiškumas , paprastumas ir natūralumas. Orientacija į problemą. Nepriklausomybė - poreikis būti vienam. Autonomija - nepriklausomybė nuo kultūros ir aplinkos. Suvokimo naujumas. Aukštumų išgyvenimai. Visuomeninis interesas. Gilūs tarpasmeniniai santykiai. Priemonių ir tikslų atskyrimas. Filosofinis humoro jausmas. Spontaniškas kūrybiškumas. Priešinimasis sukultūrinimui. Pikiniai išgyvenimai peak experiences. Buvimo pažinimas angl. being cognition pikinių išgyvenimų metu. Saviaktualizacijos dinamika. Buvimo vertybės angl. being values. Asmenybės apleidimo padariniai.


Abrahamas Haroldas Maslow gimė 1908 metais, Niujorke. Vaikystėje jis buvo gana drovus ir nervingas. Jis manė, kad yra labai negražus, todėl važiuodamas metro, stengėsi sėdėti kuo toliau nuo kitų žmonių. Kai Maslow sukako 18 metų tėvas jo paklausė, ką jis norėtų studijuoti, Maslow atsakė, kad „viska“. 1934 metais jis tapo psichologijos daktarų eksperimentinės psichologijos srityje, kadangi jį labai domino J.B. Watsono biheivioristinės idėjos ir darbas su E. Thorndike. Reiktų paminėti ir tai, kad vėliau pats A.H. Maslow labai smarkiai kritikavo eksperimentinę psichologija. Antrojo pasaulinio karo metais Maslow pradėjo domėtis socialine ir asmenybės psichologija, norėdamas atsidėti „ psichologijos padedančios vesti taikos derybas, plėtojimui “.

1951 metais Maslow pradėjo dirbti Brandeis universitete šalia Bostono. Šiame universitete jis iki 1968 metų vadovavo psichologijos katedrai. Pats Maslow plėtojo psichologiją, siekusią apėpti įvairias teorines paradigmas bei atskleisti kuo platesnes žmogaus sielos supratimo ir analizės perspektyvas. 1967 metais A.H. Maslow buvo išrinktas Amerikos Psichologijos asociacijos prezidentu. 1970 metais Abrahamas Haroldas Maslow mirė nuo širdies priepuliuo.

A.H. Mslow apie save rašė: „Aš – froidistas, aš – biheivioristas, aš – humanistinės psichologijos šalininkas“.

Motyvacija - tai atsiradusių poreikių patenkinimo būtinybė. Motyvacija yra nuolatinė, nesibaigianti, kintanti ir sudėtinga organizmo būsenos charakteristika.

Poreikių hierarchija - žmogaus poreikių išdėstymo modelis, pagal kurį pagrindiniai fiziologiniai poreikiai turėtų būti tenkinami pirmiausia.

Deficitinė motyvacija – tai motyvacija, kurios tikslas yra sumažinti įtampą.

Pikiniai išgyvenimai (peak experience) – Intensyvi, mistinė patirtis, potyris, kuris dažnai charakterizuoja ir paprastus, bet dažniau save aktualizavusius žmones.

Metamotyvacija – aukščiausių hierarchijos poreikių sukelta motyvacija. Tai motyvacija, kurios tikslas praturtinti ir praplėsti gyvenimo patyrimą.

Buvimo pažinimas - būsena, kai patiriama tai, kas nekritikuojama (nonjudgmental) ir savaime patvirtinama (self-validating).

Buvimo vertybės – save aktualizavusių žmonių vertybės, tokios kaip tiesa, gerumas, teisingumas ir kt.

Patys pagrindiniai poreikiai pas žmogų yra fiziologiniai poreikiai. Tai poreikiai išgyventi, į juos įeina: maisto, vandens, miego, sekso, sensorinės stimuliacijos, apsisaugojimo nuo ekstremalios temperatūros poreikių patenkinimas. Jeigu žmogaus gyvenime visko itin smarkiai trūksta, pagrindinė jo motyvacija bus fiziologiniai , o ne kokie nors kiti poreikiai. Tačiau reiktų paminėti, kad „visų fiziologinių poreikių neįmanomą laikyti homeostatiniais“. Dar neįrodyta, kad gyvulių seksualinis potraukis, nemiga, paprastas aktyvumas ir noras mankštintis bei motiniškas elgesys yra homeostatinės prigimties.

Viena iš žmogaus organizmo, kurį valdo koks nors poreikis, savybė yra ta, jog pasikeičia ir visa jo ateities filosofija. Itin alkanam žmogui Utopija gali būti vieta, kur yra daug maisto. Laisvė, meilė, pagarba, filosofija – į viską galima numoti ranka kaip į nereikšmingus, beverčius dalykus, kadangi skrandžio pripildyti jie negali. Galima būtų pasakyti, kad toks žmogus gyvena vien duona.

Kai fiziologiniai poreikiai yra palyginti gerai patenkinti atsiranda naujo poreikių grupė, kuria galima būtų priskirti saugumo poreikių kategorijai. Saugumo poreikį galima būtų apibudinti kaip: saugumo, stabilumo, priklausomybės, tvarkos ir pan., patenkinimą. Visi šie saugumo poreikiai gali kaip ir fiziologiniai poreikiai visiškai užvaldyti organizmą. Žmogų galėtume apibūdinti kaip saugumo siekiantį mechanizmą. Visi žmogaus gebėjimai yra sutelkiami poreikio patenkinimui. Kaip ir alkio atveju taip ir saugumo atveju. Žmogui viskas atrodo mažiau svarbu negu saugumas, jausmas, kad esi apsaugotas, kartais tai netgi svarbiau negu fiziologiniai poreikiai, kurie, dabar jau patenkinti, atrodo ne tokie reikšmini žmogui.

Maslow manė, kad geriausiai saugumo poreiki galima apibūdinti stebint kūdikius. To priežastis yra ta, kad kūdikiai dar nėra išmokę grėsmės jausmą slopinti, kaip yra su suaugusiais. Maslow teigimu, kūdikis jaučiasi ramesnis tada kai jo gyvenime yra šiokios tokios nepertraukiamos rutinos arba ritmo. Atrodo kūdikis trokšta tvarkingo pasaulio. Psichologiškai vaikai jaučiasi ramiau kai jų gyvenime yra tam tikra dienotvarkė. Ši dienotvarkė kūdikiui suteikia organizuotą pasaulį, kurio dėka kūdikis gali pasikliauti ne tik dabar, bet ir vėliau.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 407 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (3750 žodžiai)
  • Universitetas
  • Viktorija
  • Maslow asmenybės teorija
    10 - 3 balsai (-ų)
Maslow asmenybės teorija. (2016 m. Gegužės 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/maslow-asmenybes-teorija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 11:35
×