Matavimo priemonių metrologinės charakteristikos: Tiesinė ir pramoninė metrologija


Įvadas. Matavimo priemonės. Matavimo keitikliai. Keitiklių dinaminių savybių aprašymas. Matavimo prietaisai. Tiesinė metrologija. Išvados. Literatūros sąrašas.


Darbo tikslas. Susipažinti su matavimo priemonėmis, jų metrologinėmis charakteristikomis bei trumpai aptarti tiesinę metrologija.

Pastaraisiais dešimtmečiais, kai pavyko labai tiksliai išmatuoti laiko intervalus, dauguma matavimo priemonių sudarytos taip, kad galutinis keitimo rezultatas būtų laiko intervalas arba dažnis. Taip yra beveik visose skaitmeninėse matavimo priemonėse. Keičiamas fizikinis dydis x yra paduodamas į matavimo keitiklio įėjimą ir yra vadinamas keitiklio įėjimo dydžiu. Keitiklio išėjime gaunamas pakeistasis fizikinis dydis y vadinamas keitiklio išėjimo dydžiu. Šiuos dydžius siejanti determinuota funkcija

Statinė keitimo charakteristika galioja tik tuo atveju, kai keičiamasis fizikinis dydis išlieka nekintamas arba kinta pakankamai lėtai. Priešingu atveju tenka įvertinti keitiklio dinamines savybes. Matavimo keitiklių dinaminės savybės yra aprašomos ir vertinamos taip pat kaip grandinių teorijoje vertinamos dvipolių ir keturpolių dinaminės savybės. Kai matavimo keitiklis keičia kintantį laike fizikinį dydį x(t), jo išėjimo dydis y(t) gaunamas taip pat kintantis laike. Taikant grandinių teorijos sąvokas, dydis x(t) vadinamas poveikiu, o y(t) – reakcija (atsaku). Kadangi dažniausiai daromi tiesiniai matavimo keitikliai, tai reakcijos y(t) dėsnis turėtų sutapti su poveikio x(t) dėsniu. Šių dėsnių neatitikimas ir turi būti traktuojamas kaip matavimo keitiklio dinaminė paklaida. Ji gali būti vertinama keitiklio laikinėmis funkcijomis.

Matavimo keitikliams galima nurodyti ir leistinąjį dažninės amplitudės charakteristikos (arba (ir) dažninės fazės charakteristikos) netolygumą ir taip normuoti jo dinamines savybes.

Matavimo prietaisai (matuokliai) sąveikauja su matuojamuoju dydžiu ir teikia jo vertę, išreikštą matavimo vienetais. Ši vertė yra atskaitoma matavimo prietaiso rodmenų įtaise.

Nepriklausomai nuo rodmenų įtaiso rūšies, prietaiso matavimo grandinės matavimo keitikliai gali būti įvairūs: analoginiai ir diskretiniai.

Tiesioginio veikimo matavimo prietaise nėra mato, vienarūšio su matuojamuoju dydžiu x. Matas yra kitos rūšies fizikinis dydis. Jis rodmenų įtaise lyginamas su pakeistuoju iki tokios pačios rūšies matuojamuoju dydžiu. Pavyzdžiui, gyvsidabrio termometre yra lyginamas gyvsidabrio stulpelio ilgis su skalės ilgiu, analoginiuose prietaisuose su brūkšninėmis skalėmis rodmenų įtaiso rodyklės padėtis lyginama su skalės žymėmis. Skaitmeniniuose matavimo prietaisuose gali būti palyginami laiko intervalai.

  • Microsoft Word 517 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2064 žodžiai)
  • Universitetas
  • Giedrius
  • Matavimo priemonių metrologinės charakteristikos: Tiesinė ir pramoninė metrologija
    10 - 3 balsai (-ų)
Matavimo priemonių metrologinės charakteristikos: Tiesinė ir pramoninė metrologija. (2019 m. Vasario 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/matavimo-priemoniu-metrologines-charakteristikos-tiesine-ir-pramonine-metrologija.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 04 d. 16:39
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo