Matavimų pirmo koliokviumo medžiaga


Tiesioginiai matavimai. Entropinis reiksme. Voltmetru matuojame itampa.

Matavimų klasifikacija. Matavimų vieningumas. Matavimų paklaidos ir jų klasifikacija. Atsitiktinės paklaidos ir jų įvertinimas. Pagrindiniai atsitiktinių paklaidų pasiskirstymai. Tikrosios matuojamo dydžio reikšmės ir atsitiktinių paklaidų įvertinimas. Intervalinis įvertinimas. Entropinis įvertinimas. Ribinė paklaida. Grubių paklaidų aptikimas. Atsitiktinių paklaidų įvertinimo pavyzdžiai. Netiesioginių matavimų paklaidos. Bendros žinios apie informacinę-energetinę matavimų teoriją. Matavimo priemonių klasifikacija. Pagr. Matavimo priemonių metrologinės char. Bendra matavimo paklaida. Sistematinės paklaidos. Standartinės matavimo rezultatų pateikimo formos. Leistinos matavimo priemonių paklaidos reiškimo būdai. Matavimo priemonių tikslumo gerinimo metodai. Matavimo priemonių įteisinimas. Matavimo priemonių tikslumo klasė.

Pagal matuojamo dydžio priklausomybės nuo laiko pobūdį matavimai skirstomi į statinius ir dinaminius. Statiniai – yra tokie, kuriuos atliekant matuojamas dydis yra pastovus. Pvz. Matuojame nuolatinę įtampą.

Dinaminiai matvimai yra tokie, kuriuos atliekant kinta matuojamas dydis. Tokio matavymo pavyzdžiu gali būti impulso formos matavimas.

Pagal rezultato gavimo būdus matavimai skirstomi į tiesioginius,metiesioginius ir visuminius. Tiesioginiai matavimai yra tokie, kai ieškomas fizikinis dydis randamas betarpiškai iš bandymo duomenų. Pavyzdžiui, voltmetru matuojame įtampą ir jos dydį atskaitome tiesiog skalėje. Netieskioginiai matavimai tokie, kai ieškomas fizikinis dydis randamas remiantis žinoma priklausomybe tarp šio dydžio ir tiesioginių matavimų būdu rastų dydžių. Pavyzdžiui, matuojame varžą voltmetru ir ampermetru. Tam naudojamės žinoma priklausomybe r=u/i. Čia įtampa ir srovė matuojama tiesiogiai, o varža netiesiogiai. Visuminiai matavimai tokie, kai matuojama keletas vienvardžių dydžių, kuriuos randame, spręsdami lygčių sistemą, gauname tiesiogiai matuodami įvairias šių dydžių kombinacijas.

Pagal tikslumą matavimai yra skirstomi į maksimalaus tikslumo matavimus, kontrolinius matavimus ir techninius matavimus.

Maksimalaus tikslumo matavimai atliekami maksimaliu šiuolaikinio mokslo ir technikos pasiekiamu tikslumu. Prie jų skiriami etaloniniai matavimai, įvairių fizikinių konstantų nustatymas ir panašūs.

Kontroliniai matavimai yra atiekami valstybinės priežiūros laboratorijų, remiantis metodika, užtikrinančia reikiamą tikslumą.

  • Microsoft Word 207 KB
  • 2010 m.
  • 2 puslapiai (4034 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gailius
  • Matavimų pirmo koliokviumo medžiaga
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Matavimų pirmo koliokviumo medžiaga. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/matavimu-1-kolio-spera.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 19 d. 12:47
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo