Matavimų apdorojimo egzaminas


Kokie matavimų sistemos vienetai yra naudojami Lietuvoje. Kas yra etalonas. Kas yra matavimo priemonė. Ką nagrinėja teisinė metrologija. Kas nustato Lietuvos valstybės etalonų naudojimo tvarką. Kokios yra matavimų rezultatų nuokrypių nuo tikrųjų reikšmių priežastys. Kuomet yra laikoma , kad matavimo sąlygos yra vienodos. Kokie yra klaidų teorijos uždaviniai. Apibūdinkite objekto paklaidas. Apibūdinkite asmenines paklaidas. Apibūdinkite instrumentines paklaidas. Apibūdinkite matavimo metodo paklaidas. Apibūdinkite paklaidas , priklausančias nuo išorinių oro sąlygų. Apibūdinkite kintamas sistemines paklaidas. Apibūdinkite nekintamas sistemines paklaidas. Apibūdinkite atsitiktines paklaidas. Išvardinkite atsitiktinių paklaidų savybes. Išvardinkite paklaidų pasiskirstymo kreivės savybes , kurioms nereikia įrodymų. Kaip apskaičiuojami nuokrypiai nuo aritmetinio vidurkio. Apibūdinkite absoliutinę paklaidą ? Kaip ji apskaičiuojama. Apibūdinkite santykinę paklaidą ? Kaip ji apskaičiuojama. Kokia yra nevienodo tikslumo matavimų rezultatų matematinio apdorojimo tvarka kokius kriterijus skaičiuojame ? Kokios yra nevienodo tikslumo matavimų rezultatų nuokrypių nuo bendrojo aritmetinio vidurkio savybės. Kaip įvertinama matavimų kokybė pagal dvigubų matavimų skirtumus. Kaip eliminuojamos didelės sisteminės paklaidos iš dvigubų matavimų skirtumų.


LR naudojami SI sistemos vienetai ir jų išvestiniai, kartotiniai ir daliniai dydžiai. Laikas – s, ilgis – m, masė – kg, kampas – laipsniai. Kartu su metrine sistema sudaryta dešimtainė matų sistema kampams matuoti (status kampas į 90º, 1º – į 60', 1' – 60'', erdvinias kampas – steradianas, plokščias – radianas).

Paklaidos, atsiradusios dėl riboto žmogaus jutimo organų jautrumo. Pvz. vizavimo tikslumą riboja akies skiriamoji geba.

Daromos dėl netinkamo matavimo metodo. Pvz. matuojant horizontalius kampus, esant vienai vertikaliojo skritulio padėčiai, nepašalinama paklaida, priklausanti nuo vizavimo ašies nestatmenumo žiūrono sukimosi ašiai.

Klaidos dėl kurių atsiradimo priežasties pasikeičia matavimo rezultatas pagal tą patį dėsnį. Jos yra kintamos ir nekintamos.

Paklaidos kurių dydis ir ženklas nesikeičia. Pvz. dėl instrumento centravimo paklaidos kampų reikšmės gaunamos su pastovia sistemine paklaida. Matavimo rezultatą galima pataisyti komparavus matavimo įrankį ir suradus pataisą.

Atsitiktinio įvykio matuojant rezultatas. Paklaidos g.b. labai įvairios. Pvz. gali būti atsitiktinė vizavimo paklaida, kada dėl akių galimybių negalima tiksliai sutapdinti vertikalaus siūlelio tinklelio su taikinio ašimi. Pašalinti atsitiktinių paklaidų negalima, jas galima sumažinti, naudojantis tikslesniais prietaisais, taikant tobulesnę matavimo metodiką, keliant matuotojo kvalifikaciją, mažinant išorinių sąlygų poveikį ir kt.

Pirmoji savybė - atsitiktinių paklaidų absoliutinės reikšmės negali viršyti tam tikros ribos, būdingos tam tikroms matavimo sąlygoms. Ši riba vadinama ribine paklaida.Ši savybė dar vadinama atsitiktinių paklaidų ribotumo savybe.

  • Geodezija Testas
  • Microsoft Word 21 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (998 žodžiai)
  • Egle
  • Matavimų apdorojimo egzaminas
    10 - 10 balsai (-ų)
Matavimų apdorojimo egzaminas. (2016 m. Gegužės 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/matavimu-apdorojimo-egzaminas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 25 d. 04:47
×