Matematikos atsiradimas


Senoves egipto geometrija. Matematikos naudojimas senoveje. Senovės egipto matematika. Rasinys apie matematikos atsiradima.

Pirmieji matematikos žingsniai. Visuomenė. Senovės egipto skaičiavimo ypatumai. Senovės egipto geometrija. Visuomenė. Žmogui išmokus išgauti geležies rūdą, gyvenimas labai pasikeitė. Jie ėmė plačiai naudoti metalus ir jų lydinius įvairių įrankių gamybai. Tai ypač atsiliepė gyvenimui tautų, kurios įsikūrė derlinguose didelių upių – nilo, tigro, eufrato, gango, chvangchės, jangdzės – slėniouse. Ėmus dirbti žemę metaliniais įrankiais, ne tik padidejo darbo našumas, - ir serlingumas išaugo keleriopai. Gaunant didesnius derlius, ne visiems žmonėms reikėjo auginti ar gaminti maisto produktus. Atsirado pirklių, amatininkų, darbininkų, karių profesionalų luomai. Sparčiai ėmė kurtis miestai. Tam tikra žmonių grupė galėjo atsidėti tik protiniam darbui. Atsirado inteligentija: religinė – žyniai ir pasaulietinė – raštininkai. Jie fizinio darbo jau nedirbo, nebent simbolaškai: žynys padėdavo pirmąją plytą, statant naują statinį. Dėl savo išskirtinės padėties žyniai visuomenėje turėjo tokią didelę valdžią, kad kartais net galėdavo diktuoti valią valdovams. Ne mažiau įtakinga buvo ir pasaulietiškoji inteligentija – raštininkai.

Visuomenė. Sparčiai ėmė kurtis miestai.

Dėl savo išskirtinės padėties žyniai visuomenėje turėjo tokią didelę valdžią, kad kartais net galėdavo diktuoti valią valdovams.

O. Noigebaueris: puiki apsauga, kurią nilo slėniui parūpino jūra ir dykumos, neleisdavo pernelyg augti heroizmo dvasiai, kuri dažnai gyvenima graikijoje paversdavo pragaru žemėje. Tikriausiai senovėje nebuvo kitos šalies, kurioje kultūrinis gyvenimas tęsėsi tiek amžių taikoje ir niekieno netrikdomas .

Tačiau apie senovės egipto mokslą mes turime labai mažai žinių; apie jų mokslo laimėjimus tegalime spręsti iš kultūros liekanų. O gal kalta aplinkybė, kad tuomet buvo rašoma ant nepatvaraus papiruso? Akivaizdžiausi egipto mokslo laimėjimų liudininkai – tai garsiosios piramidės, iš kurių didžiausia yra cheopso (chufu), siekusi net 146m. (dabar jos aukštis 137m. ) ir pastatyta 2650m. Pr. M. E. Kaip senovės egiptiečiai statė šias piramides, dabar galime tik spėlioti, - tikslių žinių neišliko.

Jau patys šie statiniai liudija, kad senovės egiptiečių mokslas buvo pritaikytas praktinėms reikmėms, - piramidėms apskaičiuoti, kalendoriams sudaryti, sklypų pradinėms riboms atstatyti po nilo potvynių ir pan. Tačiau ilgainiui moksle, kuriuo tuomet užsiiminėjo žyniai ir raštininkai, vis labiau buvo linkstama į abstrakčiąsias sąvokas. Taip atsirado teorinės geometrijos ir algebros užuomazgos.

Senovės egipto skaičiavimo ypatumai. Apie senovės egipto matematikos nueitą kelią mes galime tik spėlioti. Iš dalies todėl, kad ją reprezentuoja vos keletas išlikusių rankraščių, iš kurių svarbiausi yra du papiruso ryšulėliai: vadinamasis londono (arba raindo, pagal jo savininko pavardę) ir maskvos (v. Goleniščevo) papirusai. Kaip ik iš jų ir galima susidaryti apytikslį vaizdą apie to laiko matematikos pasiekimus ir trūkumus.

O trūkumų būta, ir gana nemažų. Dalį jų nulėmė senovės egipto kultūros uždarumas. Dalis buvo sąlygota pačios civilizacijos lygio.

Senovės egipto skaičiavimo matematikos pagrindą sudarė dešimtainė skaičiavimo sistema. Tuo visas panašumas tarp mūsų ir senovės egiptiečių skaičiavimo sistemų baigiasi. Dabar naudojama skaičiavimo sistema yra pozinė, Tuo tarpu senovės egiptiečių skaičiavimo sistema buvo adityvinė. Bet koks skaičius būdavo išreiškiamas atitinkamų dešimtainių vienetų suma. Štai skaičius penki buvo žymimas penkiais vienetais ; dvidešimt šeši buvo lygus dviem dešimtims ir šešiems vienetams. Kaip matome, čia žymu primityvios adityvinės aritmetikos pėdsakai.

  • Microsoft Word 71 KB
  • 2011 m.
  • 6 puslapiai (1533 žodžiai)
  • Mokykla
  • Povilas
  • Matematikos atsiradimas
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Matematikos atsiradimas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/matematikos-atsiradimas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 14 d. 16:46
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo