Matematinis prognozavimas


Eksponentinio išlyginimo metodas. Naivusis prognozavimas. Naivusis metodas. Eksponentinis išlyginimo metodas. Statistiniai prognozavimo metodai. Naiviojo prognozavimo metodas. Statistikos prognozavimo metodai. Eksponentinis islyginimas. Regresijos ir prognozavimas. Slankiojo vidurkio metodas teorija.

Turinys. Prognozavimas, kas tai? Kiekybiniai prognozavimo metodai. Naiviosios prognozės. Sąvokos ir žymėjimai. Duomenų pavidalo analizė. Išlyginimo metodai. Atsitiktinis duomenų kitimo pavidalas. Slenkamojo vidurkio metodas. Pavyzdys. Prognozės tikslumo vertinimas. Pavyzdys. Paprasto eksponentinio išlyginimo prognozavimo metodas. Pavyzdys.

Ateities numatymo bandymai seni kaip pats žmogus. Vakarų kultūroje paprastai minimas antikos laikų delfų orakulas, pranašavęs žmonėms ateitį. Rytuose garsėja permainų knyga , pagal kurią dar ir dabar spėjama ateitis. Daugeliui mūsų močiutės kalbėjo apie mikaldos pranašystes, prieš amžių sandūra buvo plačiai rašoma apie nostradamuso pranašystes.

Ir šiomis dienomis visuomenės gyvenime labai paplitę įvairūs astrologiniai ir kitokie ateities numatymo būdai. Tačiau visa tai - nėra mokslinis ateities numatymas.

Mokslinė prognozavimo teorija nagrinėja racionalius (moksliškai pagrįstus) ateities įvykių, reiškinių numatymo būdus.

Terminas prognozavimas kilęs iš graikiško žodžio gnosis, žinios. Pasaulyje ši mokslo sritis vadinama ateities tyrimais (angl. Future research), iš šio termino kilo terminas futurologija, tačiau, šiuo terminu kartais įvardijama ir nemokslinio ateities numatymo sritis. Rytų europoje prognozavimo teorija dar vadinama prognostika .

Prognozavimo teorija, kaip atskira mokslo šaka susiformavo visai neseniai. Dauguma prognozavimo metodų buvo sukurti paskutiniais praėjusio amžiaus dešimtmečiais. Kalbant apie prognostikos ištakas, dažnai minimos demografinės prognozės. Pavyzdžiui, buvusios sovietų sąjungos penkmečio planai, kurie buvo sudaromi remiantis ūkio ir visuomenės raidos prognozėmis. Svarbų, netgi lemiamą vaidmenį prognozavimo metodų kūrime turėjo statistikos pažanga - paprastų (slankiojo vidurkio, eksponentinio išlyginimo metodai), vėliau ir sudėtingų (regresinių) metodų sukūrimas. Tačiau vien statistikiniais kiekybiniais rodikliais, ne visada galima numatyti ateitį. Stambią prognozavimo metodų grupę sudaro kokybiniai metodai. Jie grindžiami padėties logine analize, žmogaus sprendimų nagrinėjimu, taip vadinama racionalia analize. Kai kurie naujausi prognozavimo metodai grindžiami dirbtinių neurotinklų technologija.

Iki xx a. Šeštojo dešimtmečio sistemingų verslo prognozių beveik nebuvo atliekama, nors tuo metu jau buvo sukurti tokie statistiniai metodai, kaip regresinė analizė ir laiko eilučių metodai. Prognozavimas buvo atliekamas tik valstybinėse įstaigose ir akademinėse institucijose, nes tuo metu duomenų rinkimas ir jų apdorojimas Dideli skaičiavimai, reikalavo nemažų laiko ir resursų sąnaudų. Šešto dešimtmečio viduryje įvyko esminis lūžis - sukurti paprasti, tinkami praktiniam naudojimui ir atitinkantys to meto mechaninių kalkuliatorių galimybes, eksponentinio išlyginimo metodai.

  • Microsoft Word 197 KB
  • 2011 m.
  • 17 puslapių (3216 žodžiai)
  • Vytenis
  • Matematinis prognozavimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Matematinis prognozavimas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/matematinis-prognozavimas.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 24 d. 05:39
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo