Mažosios valstybės užsienio politikoje: prioritetai ir projekcijos


Įvadas. Mažosios valstybės. Valstybės samprata (esmė). Mažųjų valstybių samprata. Užsienio politika. Bedroji užsienio ir saugumo politika. Tarptautinė teisė. Mažųjų valstybių galimybės. Mažųjų pasaulio šalių prioritetai ir projekcijos. Išvados. Litertaūra.

Dėl pasaulyje vyravusių karų, mūšių, kolonizacijos bei kitų istorinių reiškinių kiekvienos tautos ar šalies istorijoje palikta itin gilių pasekmių: kaikurios valstybės neteko savo suvereniteto, buvo sujungtos su kitomis galingesnėmis valstybėmis (kaip jų sudedamoji dalis). Aišku, kai kurios šalys visos istorijos metu liko nepriklausomos ir suverenios, tik maža dalis valstybių išsikovojo savo autonomiją, tačiau jos yra traktuojamos kaip mažosios šalys. Žinoma, verta pastebėti, jog tai, kas yra maža, nevisada yra silpna ir nereikšminga. Nesvarbu, jog šalis yra maža savo teritorija ar gyventojų skaičiumi, tačiau tokios šalys neretai yra galingos savo aukšta ekonomika, esamais resursais ar pragyvenimo lygiu, taipogi tokios šalys formuoja politiką, bei dalyvauja įgyvendinant užsienio politiką,

Užsienio politika - tai politinių tikslų rinkinys, kuriuo siekiama apibrėžti kaip kiekviena konkreti valstybė sąveikauja su kitom pasaulio šalim. Taipogi užsienio politika yra skirta apginti šalies nacionalinius interesus, nacionalinį saugumą, įgyvendinti ideologinius tikslus, bei užtkrinti ekonominę gerovę. Užsienio politika gali būti įgyvendinama: taikiomis priemonėmis, t.y. diplomatija, taikiu bendradarbiavimu; agresyviais veiksmais, t.y. karu, išnaudojimu. Užsienio politikos reikšmė ypač padidėjo XX a., nes praktiškai kiekviena šalis gali sąveikauti su kitomis šalimis vienokia ar kitokia diplomatine forma.

Darbo objektas. Mažosios valstybės užsienio politikoje.

Darbo tikslas. Išanalizuoti mažųjų valstybių prioritetus bei projekcijas užsienio politikos kontekste.

Darbo tikslui pasiekti buvo išsikelti darbo uždaviniai:

Apibrėžti mažųjų valstybių sąvoką teoriniu aspektu;

Aptarti užsienio politiką teoriniu aspektu;

Išskirti prioritetus ir projekcijas taikomus mažosioms valstybėms užsienio politikoje.

Darbo tyrimo metodai. Uždaviniams įgyvendinti, bei tikslui pasiekti buvo naudojamas duomenų rinkimo, bei analizės metodas. Duomenys iš mokslinės literatūros, oficialių interneto portalų buvo išanalizuoti bei susisteminti.

Mažųjų valstybių apibrėžimas akademinėje lieratūroje nėra visuotinai priimtas ir priklauso nuo kiekvieno tyrėjo pasirinktų kriterijų. Egzistuoja du požiūriai, apibūdinantys tokias valstybes ir atitinkamai – dvi apibrėžimų grupės: tai kiekybiniais parametrais paremti ir santykių charakteristikomis grįsti apibrėžimai.

Kiekybiniai apibrėžimai išvardija išmatuojamus valstybių bruožus (teritorija, gyventojai, BVP dydis), nustato įvairias šių kriterijų vertes, pagal kurias valstybė gali būti apibūdinama kaip mažoji. Santykiniai apibrėžimai remiasi valstybių santykių tarpusavio rezultatais bei ideaciniais veiksniais (t.y. tapatybės ir pan.). Mažosios valstybės pagal šiuos apibrėžimus yra tos valstybės, kurių politika nesavarankiška ir yra didesių valstybių įtakoje. Abiejų grupių apibrėžimai naudoja valstybių galią kaip kaip esminį kriterijų skirstant valstybes i didžiąsias ir mažąsias. Abiejų rūšių galia ya svarbi apibūdinant valstybių statusą tarptautinėje sistemoje – svarbu kaip ir pati valstybė save vertina, ir kaip ją vertina kiti sistemos subjektai bei valstybės materialūs galios parametrai.

  • Microsoft Word 28 KB
  • 2015 m.
  • 14 puslapių (2862 žodžiai)
  • Universitetas
  • Brigita
  • Mažosios valstybės užsienio politikoje: prioritetai ir projekcijos
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Mažosios valstybės užsienio politikoje: prioritetai ir projekcijos. (2015 m. Balandžio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/mazosios-valstybes-uzsienio-politikoje-prioritetai-ir-projekcijos.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 11 d. 10:22
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo