Mažvydas aprašymas


Žmogus turi šviesti gerais darbais rašinys. Jei kuo ir šviečiam - tai gerais darbais, / tikėjimas - ir tas be gero darbo - /kaip valtis be irklų".

Poetinė drama „ Mažvydas “. Tėvynės , meilės , kalbos , pareigos , kaltės , atgailos. Pareigos ir laimės konfliktas. Ir leisdamas lietuvišką knygą , ir dirbdamas pastoriumi Ragainėje , Mažvydas. Iškyla asmeninė Mažvydo drama. Justino Marcinkevičiaus dramos ,, Mažvydas " ištraukos analizė ir interpretacija. Lietuvybės puoselėjimas yra vienas svarbiausių darbų , įprasminančių pilietiškų kūrėjų būtį. Tik toks įsipareigojimas tėvynei buvo vienas reikšmingiausių pilietiškų kūrėjų darbų , ypač tuo metu , kai Lietuvai grėsė pavojus.


Pirmasis lotyniškas posakis ,,... bet gelbėk mus nuo pikto...“ dažniausiai sakomas kreipiantis į Dievą ir prašant jį neleisti žmogui suklupti, nusidėti, pasukti blogio keliu. Bet pirmame prologe vargonininkas Milkus primena špitolninkams (bažnyčios tarnams), kad pirmiausia Mažvydas yra jų geradaris, neleidęs pražūti, ištiesęs pagalbos ranką. Todėl artėjant šventojo Martyno dienai siūlo pagerbti ir Dievą, ir Mažvydą sugiedant Milkaus sukurtą giesmę apie Mažvydą ir jo gyvenimą. Giesmė ir vadinosi ,,Nauja giesmė apie Martyną Mažvydą, arba Varguolių Tėvas“. Tokiu būdu Martynas Mažvydas sulyginamas su Dievu.

Milkaus sukurtoje giesmėje sakoma, kad Mažvydas nėra vietinis, į Ragainę, esančią Prūsijoje, atvykęs kaip pastorius, ir ėmęs žmones mokyti krikščioniškojo tikėjimo, kvietė prie Dievo. Taigi Mažvydas - Dievo siųstas gelbėtojas, kuris, žadėdamas dangų, atitraukė žmones nuo nuodėmių (senojo pagoniškojo tikėjimo), pamaitino, suteikė ne tik stogą virš galvos (pastatė špitolę), bet ir viltį gyventi geriau. Be to, Mažvydas buvo ne tik sielos gydytojas, bet ir kūno – gydė sergančiuosius nuo ligų virdamas jiems vaistus iš visokiausių žolelių, žiedų ir šaknelių.

Anot Milkaus, špitolninkai anksčiau gyveno nuodėmingai, todėl kentėjo tiek dvasiškai, tiek kūniškai - jautėsi nelaimingi, niekam nereikalingi, sirgo įvairiausiomis ligomis.

M. Mažvydas liepia visus sukviesti, jis nori kažką svarbaus pasakyti. Paaiškėja, kad M. Mažvydas nori įsūnyti Kasparą. Įžeistas Kasparas nesutinka:

Pagrindinį veikėją Mažvydą Marcinkevičius vaizduoja gyvenantį ir klebonaujantį Ragainėje, Rytų Prūsijos ir Lietuvos pasienyje. Dramos veiksmas rutuliojasi 1562 m., nuo pirmosios lietuviškos knygos išleidimo praėjus penkiolikai metų. Savo apsisprendimą pasilikti Prūsijoje Mažvydas miglotai aiškina kaip troškimą padėti ten gyvenantiems lietuviams:

Apmąstydamas gyvenimą svetimame krašte Mažvydas net suabejoja savo, kaip pastoriaus, veiklos prasme, pabrėžia darbo tėvynei svarbą:

Mažvydas išsižada Dievo dėl pareigos tėvynei, gimtajai kalbai. Mažvydo - dvasininko — vidinį prieštaringumą rodo ne tik savo misijos istorijoje apmąstymai, bet ir pokalbiai su šeimos nariais. Sunku įsivaizduoti pastorių, abejojantį Šventojo Rašto mokymu, tikėjimu apskritai. Kalbėdamasis su Kristupu apie Dievą ir žmogų, Mažvydas sodina jį prie knygos, „deja, ne prie šventos", kaip pats sako, o prie parapijos kanceliarinių užrašų, teigdamas, kad jie padės geriau suprasti žodžius apie laimę ir gėrį. Kristupui pasakius, kad Dievas myli žmones, Mažvydas vėl suabejoja: „Ar tikrai?" Jis bara Kristupą, kad šis nieko negali pasakyti apie žmogų. Kita vertus, suprasdamas dvejopą žmogaus prigimtį („Širdyje yra kertelių, kur vienas Dievas žiūri arba velnias"), jis stengiasi gerais darbais ugdyti špitolės (parapijos elgetų prieglaudos; namo prie bažnyčios) gyventojų gėrio poreikį, juos šviesti, nusidėjėlius bausti. Jo supratimu, tikėjimas turi būti grindžiamas gerais darbais, nes be jų malda - tik beverčiai žodžiai, kaip ir tuščios yra kalbos apie žmogų, jeigu meilė jam neįrodoma darbais: „Jei kuo ir šviečiam - tai gerais darbais. / Tikėjimas — ir tas be gero darbo — / Kaip valtis be irklų." Ir leisdamas lietuvišką knygą, ir dirbdamas pastoriumi Ragainėje, Mažvydas nepatiria konflikto su aplinka, nesusiduria su prieštaravimais, trukdančiais jam atlikti įsivaizduojamą savo misiją. Didžiausias yra jo vidinis konfliktas, kai reikia apsispręsti ir pasirinkti, kam tarnauti: Prūsijai ar Lietuvai.

  • Microsoft Word 32 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (4110 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Vika
  • Mažvydas aprašymas
    10 - 1 balsai (-ų)
Mažvydas aprašymas. (2016 m. Gruodžio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/mazvydas-aprasymas.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 03 d. 16:40
×
111 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo