Mechanika Pagrindiniai dinamikos dėsniai


Mechanika. Dinamika. Niutono dėsniai. Pirmasis Niutono dėsnis. Bandymas. Inercijos sąvoka. Pirmojo dėsnio pritaikymo pavyzdys. Antrasis Niutono dėsnis. Masė. Trečiasis Niutono dėsnis. (veiksmo ir atoveiksmio dėsnis). Veikimo ir atoveikio jėgos visad veikia du skirtingus kūnus. Kūno impulsas. Kūnų sistemos impulso tvermės dėsnis. Impulso tvermės dėsnio taikymas, sprendžiant uždavinius. Impulso tvermės dėsniu aiškinamas reaktyvinis kūnų judėjimas. Darbas. Kintamos jėgos darbo apskaičiavimas. Galingumas. Galingumą apskaičiuojame pagal formules. Energijos sąvoka. Energijos ir darbo sąsaja. Energijos išlaikymo dėsnis. Kinetinė energija. Potencinė energija.


Pagrindinį (tiesioginį) mechanikos uždavinį: nustatyti kūno mechaninę būseną bet kuriuo momentu.

Nagrinėja kūnų judėjimą, atsižvelgdama į sąveiką, t. y. į judėjimą sukeliančias priežastis. Visi dinamikos uždaviniai klasikinėje mechanikoje sprendžiami, remiantis trimis Niutono dėsniais.

Dėsnis tvirtina: Kiekvieno kūno pradinė santykinė rimties arba tolyginio tiesiaeigio judėjimo būsena nekinta tol, kol jo neveikia kiti kūnai arba tų kūnų povekiai kompensuojasi.

Ant horizontalios lentos padėkime rutulį ir pastumkime jį. Jis riedės kol galiausiai sustos. Taigi galima teigti, kad rutulio rimties būvio ar judėjimo pakitimo priežastys yra kiti kūnai Pastumdami rutulį ranka suteikėme jam pagreitį, o veikiamas lentos paviršiaus ir oro, rutulys sustojo. Todėl galime tvirtinti, kad kūnai įgauna pagreitį, tik sąveikaudami su kitais kūnais Sąveikos matas – JĖGA – tai fizikinis dydis, apibūdinantis vieno kūno poveikį kitam kūnui.

Kūnų judėjimas, neveikiant išoriniams kūnams vadinamas inerciniu judėjimu. Kūnų savybė išlaikyti tiesiaeigio ir tolyginio judėjimo būvį vadinama inercija. Slenkamajame judėjime kūnų inertiškumo matas yra masė. Niutono dėsniai galioja tik inercinėse atskaitos sistemose.

Pasinaudoję impulso sąvoka II Niutono dėsnį galime užrašyti:.

Bandymais nustatyta, kad to paties kūno judėjimo pokytis – pagreitis – yra tiesiog proporcingas veikiančiai jėgai: kuo didesne jėga veiksime kūną, tuo didesnį jis įgis pagreitį. Pagreitis priklauso ne tik nuo veikiančios jėgos didumo, bet ir nuo pačių kūnų savybės, kurią Niutonas pavadino mase.

  • MS PowerPoint 1227 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 29 puslapiai (961 žodžiai)
  • Kolegija
  • Veronika
  • Mechanika Pagrindiniai dinamikos dėsniai
    10 - 2 balsai (-ų)
Mechanika Pagrindiniai dinamikos dėsniai. (2018 m. Sausio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/mechanika-pagrindiniai-dinamikos-desniai.html Peržiūrėta 2019 m. Birželio 26 d. 20:53
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema