Mechanikos špera



Statikos pagrindinės sąvokos. 1)jėgos veikimo pridėties tašku vadinamas kūno taškas, kuriame sutelktas jėgos. Jėgos veikimo kryptį nusako kampas alfa. 2) jėgos veikimo tiesė vadinama tiesė, kurioje yra jėgos vektorius 3) jėgų sistema vadinama kūną veikiančių jėgų visuma. 4) laisvu kūnu vadinamas kūnas kuriam kiti kūnai netrukdo pasislinkti erdvėje bet kuria linkme 5) ekvivalentiškomis jėgomis vadinamos tokios jėgų sistemos, kurias pakeitus viena kita, nepasikeičia jų veikiamo kūno būsena 6)jėgų sistema vadinama pusiausvyra (atsverta), jei jos veikiamas laisvas kūnas yra ramybės būsenoje arba slenka tiesiaeigiškai ir tolygiai 7) atstojamoji – tai jėga , ekvivalentiška veikiančių jėgų sistemai 8) atsverenčiąja jėga vadinama tokio paties didumo jėga kaip ir atstojamoji, veikianti toje pačioje tiesėje, bet priešinga kryptimi. 9) sutelktąja jėga vadinama jėga, kuri veikia kūno tašką. Iš tikrųjų jėga negali veikti tik viena kūno tašką – ji visada veikia kokį nors kad ir labai mažą kūno elementą.
Absoliučiai kietas kūnas. Jėga. Jėgų sistemos. Standaus kūno aksioma : dvi jėgos pridėtos prie skirtingų standaus kūno taškų,atsisveria tik tuomet, kai jų intensyvumas yra vienodas , jų bendra veikimo tiesė eina per jų pradžios taškus, o jėgų linkmės yra priešingos. Ši aksioma yra susijusi su esmine standžių kūnų savybe : standūs kūnai, veikiami jėgų nesideformuoja. Veikiančią standų kūną jėgą galima perkelti, nekeičiant jos intensyvumo ir krypties, į bet kurį jos veikimo tiesės tašką. Jėga. Jėgos veikia statiškai, jas apibrėžia intensyvumas ir veikimo kryptis. Jėgų savybės nepriklauso nuo to kaip juda jų veikiami kūnai. Jėgos kuriomis vienos sistemos kūnus veikia tai sistemai nepriklausantys kūnai, vadinamos išorinėmis jėgomis, o jėgos, kuriomis tos pačios sistemos kūnai veikia vienas kitą,- vidinėmis jėgomis. Kartu veikiančios kūną jėgos sudaro jėgų sistema. Jėgų klasifikacija : susikertančių jėgų sist. , plokščia jėgų sist. , erdvinė jėgų sist.
Statikos aksiomos ir išvados. 1)materiali sistema lieka pusiausvyroj, pakeitus veikiančių ją jėgų sistemą ekvivalenčia jėgų sistema 2) dviejų veikiančių vieną tašką jėgų sistema yra ekvivalenti vienai jėgai, kuri veikia tą patį tašką ir geometriškai atvaizduojama įstrižaine lygiagretainio, kurio kraštinės sudaro minėtos jėgos.