Medienos džiovinimas



Kadangi mediena turi savybę sugerti ir išgarinti drėgmę, prieš jos apdirbimą būtina ją ypač gerai išdžiovinti. Tuo būdu pavyks išvengti tokių problemų, kaip, brinkimas ar blogas suklijavimas, kurias sąlygoja aplinkos drėgmės pasikeitimai. Džiovinimas - apdorojimas, kuriuo sumažinama medienos drėgmė, kad būtų garantuotas jos atsparumas, stabilumas ir ilgaamžiškumas.
Natūralus medienos džiovinimas: natūraliai džiovinamos medienos džiuvimo trukmė priklauso nuo klimatinių sąlygų, medžių rūšies, medžiagos storio. Mediena džiovinama atviruose sandėliuose, pašiūrėse ir uždarose patalpose. Atviruose sandėliuose mediena sudedama ant padėklų rietuvėse, paliekat horizontalius ir vertikalius tarpus. Rietuvės išdėstomos kas 4-5 m, be to, žiūrima kokia vyrauja vėjo kryptis. Rietuves pageidautina apdengti. Mediena geriausia džiūsta nuo gegužės iki rugsėjo mėnesio. Atviruose bei uždaruose sandėliuose ir pašiūrėse mediena taip pat sudedama į rietuves. Kad neatsirastų grybų ir kenkėjų, iš patalpų reikia pašalinti skiedras, žievių gabalus ir kitas šiukšles. Lentos, kurių storis 25mm, vasarą iki orasausių išdžiūsta per 45-60 dienų, žiemą – per 90-120 dienų.
Dirbtinis medienos džiovinimas: džiovinimo kameros būna nuolatinio ir periodinio veikimo. Oro drėgnumas ir temperatūra jose reguliuojama automatiškai, todėl kamerose mediena džiūsta tolygiai: pamažu nustodama drėgmės, ji lėtai traukiasi nepleišėdama.
Aukšto dažnio elektros lauke mediena džiovinama tada, kai ją reikia išdžiovinti greitai ir gerai. Medžio gaminiai sudedami tarp metalinių tinklų – elektrodų. Elektrodai prijungiami prie aukšto dažnio elektros srovės generatoriaus. Džiovinant šiuo būdu, vidiniai medienos sluoksniai įkaista, todėl drėgmė iš jų greitai pereina į išorinius, mažiau įkaitusius sluoksnius ir išgaruoja. Šiuo būdu mediena išdžiūsta 15 kartų greičiau negu šiluminiu, bet sunaudojama daug elektros energijos, todėl šis būdas taikomas, kai reikia skubiai išdžiovinti aukštos kokybės medieną.
Medienos sandėliavimas: kad mediena nesideformuotų, ją būtina sandėliuoti. Pats paprasčiausias ir efektyviausias metodas yra mediena dėti į rietuves. Mediena turi buti be žievės ar kitų nešvarumų. Medienos ruošiniai dedami ant padėklų atskiriant juos mediniais tašeliais, kad nesiliestu vienas su kitu ir kad oras gelėtų laisvai vėdinti medieną, nes jeigu sukrausime medieną viena ant kitos, tai tokiu atveju gali atsirasti grybelis ar net puvinys.