Medienos šlifavimas ir poliravimas


Šlifavimo įrankiai. Šlifuoti medienos paviršius elektriniais įrankiais. Abrazyvinės medžiagos ir jų žymėjimas. Šlifavimo juostų pagrindas. Festool šlifavimo įrankiai. Festool abrazyviniai diskai. Literatūros sąrašas. RIGALIT šlifavimo juostos.


Seniausia abrazyvinio apdirbimo forma yra – abrazyvo pritvirtinto prie popieriaus ar audinio pagrindo, trynimas išilgai paviršiaus. Naudojant šiuolaikinius rišiklius ir pagrindo medžiagas, šį procesą galima atlikti mechanizuotai, naudojant abrazyvu padengtas juostas ar diskus, besisukančius dideliu greičiu. O kada grūdeliams orientuoti įrankio paviršiuje buvo sukurta elektrostatinė technika. Atsitiktinai suorientavus grūdelius, buvo gautas vyraujantis jų išsidėstymas. Leidžiantis nupjauti didelius medžiagos kiekius, išsiskiriant minimaliam šilumos kiekiui.

Šlifavimo juostos (diržai) – dažniausiai gamintojų išskiriama du tipai - platūs ir siauri diržai. Diržų plotis, ilgis bei naudojami komponentai kaip abrazyvas, rišančios medžiagos priklauso nuo juostų paskirties ir gamintojo standartų. Juostos naudojamos staklėse bei rankiniuose šlifavimo prietaisuose. Tai lemia juostų pagrindą, kuris turi būti pagamintas iš austinių ar kitos elastingos medžiagos, kad atlaikytų apkrovas darbo metu.

Šlifavimo popierius – gaminami naudojimui šveičiant ranka. Dažniausiai gaminama lapelais ir juostomis. Taip pat išskiriama pagal paskirtį du tipai – sausam ir drėgnam šlifavimui. Tai lemia pagrindo ir rišančiąsias medžiagos sudėtį, nes sauso šlifavimo popierius visai neatsparus drėgmei. Lapelių matmenys, naudojami komponentai (pagrindas, abrazyvas, rišančios medžiagos) priklauso nuo įrankio paskirties ir gamintojo standartų.

Šlifavimo audeklas – kitaip nei šlifavimo popierius gaminamas naudojant pagrindui austinę medžiagą, kuri įrankiui suteikia daugiau elastingumo ir atsparumą plyšimui. Šlifavimo audeklas kaip ir popierius gali būti sausam ir drėgnam šlifavimui. Dažniausiai gaminamas ir platinamas juostomis. Juostų matmenys, naudojami komponentai priklauso nuo įrankio paskirties ir gamintojo standartų.

Lapeliniai diskai –jų konstrukcija susideda iš švitrinio popieriaus lapelių ir disko korpuso. Tarpai tarp lapelių apsaugo šlifuojamą medžiagą nuo įkaitimo. Žiedlapiai diskai užtikrina optimalų apdirbto paviršiaus rezultatą. Dažniausiai disko lapeliai pagaminti iš persipynusio nailono pluošto, kuris vėliau panardinamas į sintetinę dervą, kurioje švelniai sukietėja. Šie diskai naudojami su tiesiu arba cilindriniu šlifuokliu.

Šlifavimo diskeliai – tai įvairaus diametro abrazyviniai diskeliai pritaikyti ekscentrinems šlifuokliams. Gaminama su savaime limpančiu pagrindu bei išdėstomomis ertmėmis dulkių nusiurbimui. Tokie diskai dažniausiai naudojami natūralios medienos ar medienos gaminių šlifavimui. Diskų diametras, naudojami komponentai, dulkių nusiurbimo ertmių išdėstymas priklauso nuo diskų paskirties ir gamintojo standartų.

Šlifavimo cilindrai (velenai) - konstrukciją sudaro korpusas (segmentinis ar tiesiog metalinė ašis) ir abrazyvinio popieriaus lapeliai, kurie pritvirtinti prie korpuso statmenai įrankio sukimosi ašiai. Įrankio parametrai priklauso nuo gamintojo standartų.

Abrazyvinės medžiagos – natūralios ar sintetinės kietos medžiagos, kurių kietumas nusakomas pagal jų prigimtį: mineralai - Moso skalę (nuo 1 iki 10); sintetinės ar metalinės medžiagos gali būti įvardintos – Brinerio, Vikerso, Rokvelo skalėmis. Kada šlifavimo procesas pagristas medžiagų kietumo principu, tai abrazyvais gali būti laikomos medžiagos kurių kietumas didesnis už apdorojamos medžiagos kietumą. Beto šlifavimas gali būti atliekamas su ta pačia medžiaga, bet jau šiuo atvejų šlifavimo procesas vyks dėl sukeltos trinties, bet ne abrazyvo pjovimo. Abrazyviniai grūdeliai yra netaisyklingos geometrinės formos ir dydžio. Todėl gaminant įrankius dauguma abrazyvinių medžiagų yra apdorojamos mechaniškai (mineralai skaldomi ir sijojami atitinkamo tankumo sietais, dirbtinės medžiagos gali būti ruošiamos ir kitokiais principais). Pagal grūdelių dydį šlifavimo įrankiai standartiškai skirstomi į šiurkštumo klases nuo 40 iki 2500 ir žymima didžiąją „P“ raide. Kuo didesnis skaičius tuo grūdeliai smulkesni. Pavyzdžiui – P 80 reikš, jog panaudoto abrazyvo dalelės pereina per sietą, turintį 80 skylučių kvadratinemia colyje (25,4mm2), bet kuria kryptimi.

  • Microsoft Word 1033 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (2924 žodžiai)
  • Kolegija
  • Tautvydas
  • Medienos šlifavimas ir poliravimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Medienos šlifavimas ir poliravimas. (2017 m. Gruodžio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/medienos-slifavimas-ir-poliravimas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 18 d. 09:22
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo