Medienos ydos


Medienos yda. Pagrindinės medienos ydos. Medziu ydos. Medzio ydos. Medgraužiai. Medienos įdos. Saku sluoksnis tarp rieviu. Medienos pagrindines ydos. Vabalas medgraužis. Medienos ydos ir defektai.

Ekscentriškumas. Dviguba šerdis. Trūnijantis puvinys. Puvinys. Sakinė. Plyšiai. Gilioji kirmvarpa. Trūnijančioji kirmvarpa. Netikras branduolys. Dėmėtumas. Ekscentriškumas. Tai nenormalus metinių rievių vasarinės dalies sustorėjimas, drauge su dideliu sukietėjimu, dėl to šerdis išsistumia iš centro. Ekscentriškumas neigiamai veikia medienos atsparumą, sukelia jos gaubimąsi ir apsunkina apdirbimą. Dėmėtumas. Tai lapuočių balanoje pasitaikančios dėmės ir juostos, pagal spalvą panašios į branduolį. Atsiranda augančiuose medžiuose dėl tų pačių priežasčių kaip ir tariamas branduolys.

Ekscentriškumas.

Dviguba šerdis (dvi, rečiau trys šerdys, apaugusios metinėmis rievėmis). Pastebima aukštutiniame rąsto skersgalyje, jeigu medis turėjo dvi viršūnes ir buvo nupjautas netoli viršūnių išsišakojimo. Toje vietoje kamienas yra ne apskritos, o ovalo formos. Rąstas su dvigubąja šerdimi lentoms netinka. Ji pasitaiko visų veislių medžiuose.

Trūnijantis puvinys. Būna vidiniuose kamieno sluoksniuose labai suminkštėjusios medienos plotų pavidalu. Šis puvinys yra šviesiai rusvos spalvos. Šioji puvinio rūšis suardo medienos sandarą ir labai sumenkina jos tvirtumą.

Puvinys. Augančiame medyje puvinys iš pradžių sužaloja vieną kurį sluoksnį, o po to ir visą medieną. Šerdis, o kartais ir branduolinė mediena ima dažniau pūti negu balanos jaunos ląstelės, kaip tik dėl to medyje atsiranda drėvė. Puvinio pažeista mediena naudojamui-netinkama.

Sakinė. Užsakėjimas atsiranda kamieno paviršiuje dėl medžio sužalojimo, kai prie žaizdos prieinanti mediena gauisiai prisigeria sakų. Sakinės medžiagos apsaugoja medieną nuo ligų. Mažo skerspjūvio detalėse sakinės trukdo gerai apdirbti medieną bei klijuoti.

Plyšiai (žvaigždiniai, žiediniai ir žiemospirgiai) atsiranda augančiame medyje, o taip pat paruoštoje miško medžiagoje, kai mediena džiovinama. Plyšių įtaka medienos kokybei priklauso nuo jų kiekio, pobūdžio, dydžio ir išsidėstymo.

Gilioji kirmvarpa. Išgraužia vabalai – medgraužiai arba ūsočiai ir jų lervos, prasiskverbiantieji į rąstą ligi cm ir giliau. Kirmvarpų skersmuo yra daugiau kaip mm. Gilioji kirmvarpa pablogina medienos mechanines savybes, labai sumenkina miško medžiagų rūšingumą ir padeda greičiau užsiveisti puviniui.

Trūnijančioji kirmvarpa. Yra gilusis medienos sužalojimas, kurį padaro laivagraužis (šašenis), išgrauždamas medienoje daugybę landų. Šių landų sienelės apsitraukia kalkėmis. Kirmėlė greitai veisiasi, dėl to medienos vidus greit pavirsta sutrūnijusia mase.

Netikras branduolys. Tai nebranduolinių lapuočių vidinės kamieno dalies patamsėjimas. Jis gali įgauti tamsiai rudą arba rausvą atspalvį. Tariamo branduolio medienos kietumas ir tankis nesiskiria nuo aplinkinės medienos.

  • Microsoft Word 1403 KB
  • 2010 m.
  • 3 puslapiai (326 žodžiai)
  • Universitetas
  • Takas
  • Medienos ydos
    9 - 1 balsai (-ų)
Medienos ydos. (2010 m. Rugsėjo 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/medienos-ydos.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 19 d. 00:35
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo