Medinių namų statybos technologija


Statybos referatas. Medinis namas – jūsų sveikatos garantas. Labiausiai paplitę mitai apie medinius namus. Senoliai vertėsi be chemijos. Puvimo priežastis - grybai. Sparčiai ardo medieną. Namas - kenkėjų perykla. Antipireninė medienos apsauga. Keliami griežti reikalavimai. Kodėl rąstų namas tinka ne tik kaime, bet ir mieste? Kokie rąstų namo privalumai ir kokius rąstus geriausia rinktis? Ar nešalta rąstų name žiemą? Kiek kainuoja rąstų namo kvadratinis metras? Per kiek laiko pastatomas rąstų namas? Rąstų namas gali sudegti, supūti, jį sugrauš kirvarpos. Taip mano daug žmonių. Ar tai tiesa? Drėgmė ir puvimas. Rąstinio namo sėdimas. Rąstiniai namai ir jų medinės sienos. Rąstinio namo perdanga. Rąstinis namas ir jo stogas. Namai iš klijuotos medienos. Mediniai namai nėra blogesni! Namų iš klijuotos medienos tašų privalumai. Kiek kainuoja namas? Svarbu impregnuoti. Miedieną ruošk žiemą. Tekinti rąstai. Vientisi tąšai. Klijuoti tąšai. Savaitgaliais - į gamtą. Obliuotų rąstų aromatas. Namai iš rankomis tašytų rąstų. Paruošimo technologija. Rąstinių namų statyba rankiniu būdu. Mediena. Namo konstrukcijos. Sienos. Perdangos. Grindys,lubos. Langai, durys. Medienos apsauga. Skydiniai ir rąstiniai namai.


Dabar keletas žodžių apie patį medį. Namui statyti patartina naudoti žiemą paruoštą medieną, nes užėjus šalčiams medžio viduje nustoja tekėti syvai, poros užsiveria ir mediena tampa tankesnė bei tvirtesnė. Namo sienų storis priklauso nuo naudojamos medžiagos, konstrukcijos ir vietovei, kurioje statomas namas, būdingos sutartinės žiemos temperatūros. Sutartine žiemos temperatūra laikoma šalčiausio penkiadienio metuose vidutinė temperatūra. Būtent pagal šiuos parametrus ir nustatomas minimalus sienų storis, užtikrinantis patalpose ne žemesnę kaip +20°C temperatūrą, esant sutartinei žiemos temperatūrai ir normaliai veikiančiam šildymui. Tradiciniai rąstai, kuriuos mūsų protėviai dešimtis amžių naudojo namams statyti, pamažu grimzta praeitin – dabar tai tik žaliava šiuolaikinėms ir kur kas tinkamesnėms medžiagoms gaminti. Šiuo metu medinių namų statybai dažniausiai naudojami tekinti rąstai arba profiliuoti tašai (vientisi arba klijuoti).

Įdomu tai, kad rąstus iki cilindro formos apdorojančios staklės atsirado daugiau nei prieš šimtmetį – jos buvo naudojamos gaminant apšvietimo ir elektros stulpus. Šiuo metu tokias stakles turi beveik kiekviena didesnė medienos apdirbimo įmonė. Tekinti rąstai gaminami naudojant tarpusavyje susijusių staklių kompleksus (linijas). Pradinė žaliava įprastai būna medžio rąstai su žieve. Norint tokį medį paversti tekintu rąstu, pirmiausia nuo kamieno nuvaloma žievė, po to jis praleidžiamas pro frezas, kurios apdoroja medį iki idealaus cilindro lygiu paviršiumi. Vėliau atliekamas rąstų skersavimas, gaminamos išėmos ir dygiai, gręžiamos technologinės skylės, rąstai apdorojami antiseptikais ir antipirenais. Šiuolaikiniuose tekintuose rąstuose išėmos ir dygiai gaminami labai tiksliai, todėl tokių rąstų vainikai turi minimalius tarpus ir gali būti jungiami bet kokiu reikalingu kampu.

Tačiau kalbant apie profiliuotus tašus negalima pamiršti, kad tai didelio tūrio medžiaga, kurią išdžiovinti, kad susitraukimas ir deformacijos būtų minimalūs, pakankamai sudėtinga. Norint išvengti susitraukimo ir deformacijų, pastaruoju metu medinių namų statybose vis dažniau naudojami klijuoti profiliuoti tašai. Ši medžiaga atsirado maždaug prieš 30 metų ir greitai tapo labai populiari. Klijuoti rąstai neturi masyviems rąstams ir vientisiems tašams charakteringų trūkumų. Jie kruopščiai išdžiovinti (drėgnumas dažniausiai sudaro 9±1 proc.), tvirtesni ir mažiau pažeidžiami įvairių kenksmingų poveikių (puvimo ir kt.). Klijuotų tašų susitraukimas neviršija 1 procento ir tai leidžia žymiai sutrumpinti medinio namo gamybos laiką iki „raktų atidavimo“, nes nereikia ilgai laukti trobesio susėdimo. Visus šiuos klijuotų tašų privalumus paaiškina jų gamybos procesas, susidedantis iš kelių viena paskui kitą sekančių stadijų. Labiausiai paplitusi klijuotų tašų žaliava yra pušis ir eglė, rečiau naudojamas maumedis ir kedras. Visų pirma rąstai supjaustomi į reikiamų matmenų lentas, kurios kruopščiai džiovinamos. Skirtingai nuo masyvių vientisų tašų, lentas išdžiovinti kur kas lengviau, todėl ir jų drėgnumas yra žymiai mažesnis. Medžiaga patikrinama, ar nėra akimis matomų defektų. Pažeistos vietos pašalinamos, o likusios suklijuojamos į išilgines lentas. Išdžiovintos bei antipirenais ir antiseptikais apdorotos lentos obliuojamos iki pirmosios klasės švarumo. Iš kruopščiai išdžiovintų, išrūšiuotų ir iš gabaliukų surinktų lentų, vadinamųjų „lamelių”, specialiais presais klijuojami tašai. „Lamelių” kiekis svyruoja nuo 2 iki 5 ir iš jų galima pagaminti pakankamai „storą“ tašą – maksimalus storis siekia 200 mm. Tašai klijuojami specialiais stipriais vandeniui atspariais klijais, kurie nepažeidžia medienos gebėjimo „kvėpuoti“. Dar viena gudrybė gaminant klijuotus tašus yra ta, kad suklijuojant į vieną tašą, medžio pluoštų kryptis gretimuose ruošiniuose pasirenkama skirtinga. Dėl šios priežasties klijuoti tašai tampa dar stipresni, lyginant su įprastais, keičiantis drėgnumui nesikeičia jų forma, tai yra jie „nesisuka“, pagerėja garsą izoliuojančios savybės.

  • Statyba Referatai
  • 2013 m.
  • Stravux
  • 22 puslapiai (7668 žodžiai)
  • Universitetas
  • Statybos referatai
  • Microsoft Word 264 KB
  • Medinių namų statybos technologija
    10 - 3 balsai (-ų)
Medinių namų statybos technologija. (2013 m. Gruodžio 23 d.). http://www.mokslobaze.lt/mediniu-namu-statybos-technologija.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 07:27