Medžiagotyros esmė konspektas


Medžiagotyros esmė. Medžiagotyros komponentai. Vykstančių reiškinių tyrimas. Medžiagų klasifikavimas pagal būsenas. Būsenų klasifikacija. Dujinė būsena. Skystoji būsena. Kietoji būsena. Cheminiai ryšiai. Joninis ryšys , kovalentinis ryšys , metališkasis ryšys , vandenilinis ryšys. Metalų struktūra. Keramikos struktūra. Polimerų struktūra. Statybiniu medžiagų klasifikacija. Dirbtinių medžiagų skirstymas. Rišamųjų medžiagų klasifikacija. Neorganinių rišamųjų medžiagų klasifikacija. Metalų ir jų gaminių klasifikacija. Keraminės medžiagos. Klasifikavimas pagal paskirtį. Klasifikavimas pagal gamybos būdą ir pagal šukės sukepimą. Stiklo medžiagos. Statybinio stiklo skirstymas. Polimerinės medžiagos. Polimerų skirstymas pagal pokyčius šildant. Fizikinės savybės. Medžiagos tankis , savitasis tankis , piltinis tankis. Struktūrinės savybės. Poringumo nustatymo būdai. Šilumninės savybės. Šilumos perdavimo būdai. Furjė dėsnis. Šilumos laidumo priklausomybė nuo cheminės sudėties , drėgnumo , tankio ir kt. Šilumos laidumo nustatymo būdai. Terminės analizės metodai. Rentgeno spinduliuotės difrakcinė analizė.


Medžiagų mokslas apima praktiką ir teoriją. Praktika – prioritetinė dalis apimanti žinias: apie statybinių medžiagų ir gaminių gamybą; apie technologinius žaliavos perdirbimo būdus; apie įvairių statybinių medžiagų kokybės tyrimo metodus; apie praktišką medžiagų ir gaminių panaudojimą. Teorija – tai žinios apie statybinių medžiagų struktūras ir savybes, bei jų susiformavimą technologinių procesų metu.

Medžiagos susideda iš atomu, molekulių ir jonų. Priklausomai nuo temperatūros ir slėgio dauguma medžiagų yra skirtingose agregatinėse būsenose (kietoji, skystoji, dujinė, plazminė), kietą ir skystą būsena vadiname kondensuotomis.

Skystas būvis apibrėžiamas, kaip dėsningas dalelių išsidėstymas netvarkingai visoje apimtyje. Skysčiai, tarpinė būsena tarp dujinės ir kietosios. Skystis turi laisvąjį paviršių, pasižymi tūriniu tamprumu ir mažu spūdumu. Tarp skysčio molekulių pasireiškia trauka, kurios ypatingas reiškinys yra paviršiaus įtempimas. Skysčiai skirstomi į: paprastuosius (struktūra yra artima amorfinių kūnų struktūrai, t.y. jiems būdinga artimoji tvarka), skystuosius (takios anizotropinių savybių mezomorfinė medžiaga) ir kvantinius skysčius (jų savybes lemia kvantiniai efektai). Pažeminus skysčio temperatūrą jis virsta kietu kristaliniu kūnu. Gana aukštoje temperatūroje skysčio molekulės tampa chaotiškai išsidėsčiusiomis.

Kiekvienas atomas susideda iš branduolio, kurio sudėtyje yra protonai ir neutronai, o aplink jį skrieja elektronai. Tiek elektronai, tiek ir protonai yra elektriškai įkrautos dalelės, kurių krūvis 1,60219∙10-19, elektronai neigiamai, protonai teigiamai, o neutronai yra neutralios dalelės. Kiekvienas cheminis elementas yra charakterizuojamas protono kiekiu ar atomo numeriu. Elektriškai neutralus t.y nesužadintas, atomo numeris yra lygus elektronų kiekiui.

Joninis ryšys - visada yra medžiagų, kurios sudarytos iš metalo ir nemetalo elementų. Metalų atomai lengvai atiduoda elektronus nemetalų atomams. Šio proceso metu elementai įgauna inertinių dujų konfiguraciją ir tampa jonais.

Vandenilinis ryšys - vienas iš ryšių, kuris egzistuoja tarp vandenilio esančio molekulėje ir kitos molekulės nepadalintų elektronų porų. Poliniai ryšiai pasireiškia, kad kiekvienas vandenilio atomas turi silpną teigiamą krūvį, todėl jį traukia elektronų poros. Vandenilinis ryšys – tai tarsi antrasis vandenilio jono (protono) valentingumas, kuris pasireiškia tada, kai vandenilio atomas yra susijungęs su didelio elektrinio neigiamumo atomais.

Statybinės medžiagos skirstomos į neorganines (akmens medžiagos ir metalai) ir organines (mediena, šiaudai, nendrės, gamtinis bitumas ir kt.).

Statybinės medžiagos klasifikuojamos pagal skirtingus požymius: pagal medžiagų kilmę, medžiagų savybes, medžiagų gamybos būdą, medžiagų naudojimą ir kt.

  • Medžiagų mokslas Konspektas
  • Microsoft Word 26 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (2325 žodžiai)
  • Universitetas
  • Anna
  • Medžiagotyros esmė konspektas
    10 - 2 balsai (-ų)
Medžiagotyros esmė konspektas . (2017 m. Balandžio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/medziagotyros-esme-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 23:36
×