Medžiagų judėjimas augaluose


Jimplastiniu būdu. Sakniaplaukio sandara. Simplastinis budas. Apoplastinis budas. Apoplastinis. Simplastinis apoplastinis. Apoplastinis budas. Med=iagu pernasa stiebais. Medžiagų pernaša augaluose. Sakniaplaukio prisitaikymad.

Biologija Medžiagų judėjimas augaluose. Sąvokos Šakniaplaukiai. Apoplastinis būdas. Simplastinis būdas. Vandens potencialas. Šakniaplaukių funkcija. Prisitaikymas atlikti ją. Endodermis vandens įsiurbimui svarbus tuo , kad. Kaip vanduo įsiurbiamas iš dirvožemio. Osmoso būdu. Medienos vandens indus. Apoplastiniu būdu vanduo. Celiuliozės skaidulos. Simplastiniu būdu. Vandens potencialo gradientas. Būdai , kuriais į šaknis patenka mineralinės medžiagos. Aktyvioji pernaša. (. ( Difuzija Apoplastiniu arba simplastiniu. Transpiracijos srovė. Vandens reikšmė augalams. Mineralinių medžiagų reikšmė. Stiebo dalys , jų reikšmė ir jos Žievė. Epidermis ir kamštis. – lenticelių. Karnienos plaušų ir rėtinių indų. Karnienos plaušai. Rėtiniais indais. – rėtinėmis plokštelėmis. Gaminamasis audinys. Metine rieve. Medienos plaušų. Medienos vandens indai ir tracheidės. Ligninas sudaro. Žolinių ir sumedėjusių augalų. Indų kūleliai. Dviskilčio augalo. Vienaskilčio augalo. Priežastys lemiančios vandens judėjimą stiebu. Vandeniliniai ryšiai. Teigiamą slėgio potencialą. Šakniniu slėgiu. Kapiliarumo. Kapiliarumas. Transpiracijos srove. Lapuose. Medžiagų judėjimo karniena ir mediena kryptys bei judėjimo būdai. Organinių medžiagų judėjimas stiebu. Apoplastiniu arba simplastiniu būdais. Aktyviosios pernašos būdu. Rėtinių indų lydimosios ląstelės. Ką vadiname šaltiniu ir vartojimo vieta? Šaltinis.

Šakniaplaukių funkcija: skverbdamiesi į dirvožemį, šakniaplaukiai prisiglaudžia prie jo dalelių ir siurbia vandenį su ištirpusiomis medžiagomis.

1. Jų sienelės itin plonos, todėl įsiurbtos medžiagos greitai patenką į ląstelę. 2. Šakniaplaukiai yra labai trumpi, nuolat atsinaujina. 3. Jų yra daug, todėl yra didelis paviršiaus plotas, daugiau įsiurbiama vandens ir mineralinių medžiagų.

Endodermis vandens įsiurbimui svarbus tuo, kad : jis sudarytas iš ląstelių, kurių sienelės yra kamštinės, prisotintos suberino, kuris aplink ląsteles sudaro juostą vadinamą kaspario juostele. Suberinas nelaidus vandeniui, todėl endodermis reguliuoja vandenyje ištirpusių mineralinių medžiagų tekėjimą į apytakos audinius.

Sausumos augalai vandenį įsiurbia šaknimis. Dirvoje esančio vandens potencialas didelis, nes šiame vandenyje yra nedaug ištirpusių neorganinių druskų. Šakniaplaukių vakuolėse ištirpusių maisto medžiagų yra daug, todėl vandens potencialas jose mažas. Vanduo iš dirvožemio į augalo šakniaplaukius patenka osmoso būdu. Vandens molekulės siurbiamos iš dirvos, kurioje vandens potencialas didelis, į šakniaplaukius, kuriuose vandens potencialas mažas. Tada vanduo iš šakniaplaukių ląstelių skverbiasi į šaknies žievę ir patenka į medienos vandens indus esančius šaknies viduryje. Vanduo juda link medienos vandens indų, nes medienos ląstelėse vandens potencialas yra mažesnis, už šakniaplaukių vandens potencialą.

Apoplastiniu būdu vanduo juda šaknies žievės ląstelių sienelėmis. Ląstelių sieneles sudaro celiuliozės skaidulos. Vanduo teka tarp jų esančiais tarpais.

Simplastiniu būdu vanduo teka per šaknies žievės ląstelių citoplazmą. Žievės ląstelių, kurios yra šaknies viduryje arčiau medienos, citoplazmoje vandens potencialas mažesnis, o žievės ląstelių, esančių šaknies paviršiuje, didesnis. Skersai šaknies žievės susidaro vandens potencialo gradientas. Vandens molekulės iš vienos ląstelės citoplazmos į kitos ląstelės citoplazmą patenka ląsteles jungiančiomis plazmodezmomis.

Plazmodezmos – tai daugybė siaurų kanalėlių, einančių kiaurai per augalų ląstelių sieneles. Šiais kanalėliais driekiasi ir citoplazmos gijos, per kurias gretimos ląstelės keičiasi medžiagomis.

  • Microsoft Word 14 KB
  • 2016 m.
  • 3 puslapiai (1651 žodžiai)
  • Laura
  • Medžiagų judėjimas augaluose
    10 - 2 balsai (-ų)
Medžiagų judėjimas augaluose. (2014 m. Gegužės 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/medziagu-judejimas-augaluose.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 21:14
×