Medžiagų pernaša per membraną


Pernaša per membraną. Citoplazminis judėjimas. Molekulių pernaša pro plazminę membraną. Difuzija. Osmosas. Tirpalai. Eritrocitai įvairiuose tirpaluose. Palengvintoji pernaša. Molekulių srautai į ląstelę ir iš jos. Aktyvioji pernaša. Natrio – kalio siurblys. Medžiagų pernaša pro. ląstelės membraną. egzocitozė. Egzocitozė. Endocitozė. Pinocitozė. Fagocitozė. Receptorinė endocitozė.

Protistų karalystei priklauso pirmuonis ameba. Tai vienaląstis organizmas, turintis pseudopodijas. Amebos juda ir maistą įtraukia pseudopodijomis, kurios susidaro citoplazmai nutekėjus tam tikra kryptimi.

Plazminė membrana yra puslaidė membrana. Difuzijos būdu juda lipiduose tirpios molekulės, vanduo ir dujos. Šis procesas vyksta savaime, jam energijos nereikia, o medžiagos juda iš didesnės koncentracijos į mažesnę, pagal koncentracijos gradientą. Pvz.: dujų apykaita organizme.

C. Galutinis rezultatas: molekulės pasiskirsčiu- sios vienodai.

Pastovi natrio chlorido koncentracija žmogaus kraujyje turi būti 0,9%. Patekusios į didesnės koncentracijos tirpalą jos susiraukšlėja ir susitraukia. O jei tirpalo koncentracija yra mažesnė – išburksta.

Ši pernaša padeda sparčiau patekti į ląsteles gliukozės ir amino rūgščių molekulėms. Molekulės laikinai susijungia su baltymais nešikliais, padėjęs vienai molekulei baltymas nešiklis jau pasiruošęs padėti kitai. Palengvintai pernašai energija nereikalinga, nes molekulės juda pagal koncentracijos gradientą.

Palengvinta pernaša. Šiuo pernašos būdu medžiagų molekulės juda link mažesnės koncentracijos. Būtina pernašai sąlyga – nešiklis ir koncentracijų skirtumas. Palengvintos pernašos būdu juda cukraus ir amino rūgščių molekulės.

Panaudodamas ATP baltymas nešiklis išneša iš ląstelės natrio jonus, o į ląstelę perneša kalio jonus. Dėl to abipus plazminės membranos susidaro šių jonų koncentracijos gradientas.

Molekulėms pernešti priešinga jų koncentracijos gradientui kryptimi reikia baltymų nešiklių ir energijos. ATP reikalinga pernešamos molekulės jungčiai susidaryti. Tose ląstelėse, kuriose vyksta pernaša yra daugiau mitochondrijų prie plazminės membranos.

  • MS PowerPoint 2342 KB
  • 2016 m.
  • 23 puslapiai (634 žodžiai)
  • Vesta
  • Medžiagų pernaša per membraną
    10 - 5 balsai (-ų)
Medžiagų pernaša per membraną. (2015 m. Sausio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/medziagu-pernasa-per-membrana.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 10 d. 11:41
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo