Medžiagų pernaša per membranas


Medžiagų pernaša pro membranas jonų kanalai. Pernašos per jonų kanalus apibūdinimas. Jonų kanalai. Jonų kanalų šeimos. Jonų koncentracija ląstelėje ir už jos ribų. Elektriniu potencialu reguliuojami kanalai. Mechaniškai reguliuojami kanalai. Nuo šviesos priklausomi jonų kanalai. Ligandais reguliuojami kanalai. Ekstraląsteliniais ligandais reguliuojami kanalai. Intraląsteliniais ligandais reguliuojami kanalai. Biologinė reikšmė. Literatūros sąrašas.


Vienas iš pernašos pro biologines membranas būdų yra pernaša per jonų kanalus. Ši pernaša energijos nenaudoja (pasyvioji). Pernašos kryptis kaip ir difuzijos yra mažesnės koncentracijos link, tačiau kitaip, nei difuzijos metu, pernašoje per jonų kanalus tarpininkauja tam tikri integraliniai membranų baltymai (palengvintoji).

Nors pernaša per jonų kanalus vyksta mažesnės koncentracijos link, tai nėra tik difuzija, nes kanalų laidumas yra reguliuojamas. Atsižvelgiant į tai, kokie veiksniai reguliuoja jų aktyvumą, skiriamos šios jonų kanalų šeimos: Elektriniu potencialu reguliuojami kanalai; Mechaniškai reguliuojami kanalai; Nuo šviesos priklausomi kanalai; Ligandais reguliuojami kanalai: Neuromediatoriais reguliuojami kanalai; Jonais reguliuojami kanalai; Nukleotidais reguliuojami kanalai.

Na+ ir Cl- jonų koncentracija ląstelės išorėje yra daugiau kaip 10 kartų didesnės negu citoplazmoje, o K+ jonų koncentracija, atvirkščiai, apie 30 kartų didesnė citoplazmoje negu išorinėj ląstelės terpėje. Skvarbiųjų jonų koncentracijų skirtumas abipus ląstelės membranos yra vadinamas koncentracijos gradientu. Ramybės metu labiausiai skvarbūs yra K+ jonai – jie svarbiausi ramybės potencialui atsirasti ir labiausiai kompensuoja vidinį neigiamą krūvį.

Reaguoja į dirgiklius kurie keičia membranos potencialą. Atsakingi už nervinio impulso laidumą. Dalyvauja depoliarizacijoje, repoliarizacijoje ir hiperpoliarizacijoje priklausomai nuo sąlygų. Per šiuos kanalus keliauja Na+ , K+, Ca2+ jonai.

  • MS PowerPoint 525 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (899 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vasara
  • Medžiagų pernaša per membranas
    10 - 3 balsai (-ų)
Medžiagų pernaša per membranas. (2017 m. Spalio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/medziagu-pernasa-per-membranas.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 03 d. 10:52
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo