Medžiagų transportas pro membraną


Medžiagų transportas pro membraną. Įvairių medžiagų molekulės turi nuolat patekti į ląstelę ir pasišalinti iš jos. Kas yra medžiagų pernaša? Medžiagų pernašos tipai. Pasyvioji pernaša. Difuzija. Osmosas. Tirpalai gali būti izotoniniai, hipertoniniai ir hipotoniniai. Aktyvioji pernaša. Ląstelėse aptinkami trys nešiklių tipai (kokią energiją naudoja). Aktyvosios pernašos tipai. Endocitozė. Endocitozės būdai. Egzocitozė. Literatūra.


Įvairių medžiagų molekulės turi nuolat patekti į ląstelę ir pasišalinti iš jos. Ląstelių plazminė membrana yra puslaidė ir atrankiai laidi, nes leidžia prasiskverbti tik kai kurioms molekulėms: mažos, elektrinio krūvio neturinčios, lipiduose tirpios molekulės pro ją pereina lengvai, o makromolekulės ir jonai – gana sunkiai. Membrana skirianti ląstelę nuo išorės yra sudaryta iš dvigubo fosfolipidų sluoksnio, kurio storis yra 5nm. (hidrofobinės uodegėlės, hidrofilinės galvutės ).

Aktyvioji pernaša – naudojama ATP energija. Pasyvioji pernaša – ATP energija nenaudojama.

Vykstant difuzijai molekulės juda iš didesnės jų koncentracijos vietos link mažesnės, t.y pagal koncentracijos gradientą. Molekulės difunduoja tol, kol abiejose plazmolemos pusėse pasiskirsto vienodai. Energijos šiam procesui nereikia. Taip difunduoja dujos ( O2 – iš plaučių į kraują, CO2 – iš kraujo į plaučius), ištirpusios druskos ( į šakniaplaukius), lipiduose tirpios molekulės ( alkoholiai), vanduo.

Šiuo būdu molekulės ar jonai juda prieš koncentracijos gradientą, t. y. iš mažesnės koncentracijos tirpalo link didesnėsŠį transportą gali atlikti tik baltymai nešikliai, šie baltymai naudoja energiją. Aktyvus medžiagų transportas svarbus: Ląstelei paimant iš aplinkos medžiagą, kurios koncentracija ląstelėje mažesnė, negu išorėje. Palaikant ląstelėje joninį sąstatą.

  • MS PowerPoint 3296 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (586 žodžiai)
  • Universitetas
  • Margarita
  • Medžiagų transportas pro membraną
    10 - 3 balsai (-ų)
Medžiagų transportas pro membraną. (2018 m. Spalio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/medziagu-transportas-pro-membrana.html Peržiūrėta 2020 m. Kovo 28 d. 20:47
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo