Mėginių koncentravimo metodai


Aplinkos chemija. Vilnius. Mėginių koncentravimo metodai. Mėginiai gali būti įvairiame būvyje dujiniame. Išgarinimas. Vienas iš paprasčiausių ir labiausiai paplitusių skystų mėginių koncentravimo metodų yra išgarinimas. Išgarinimui reikia naudoti termiškai atsparius indus. Ekstrakcija. Metalų nustatymui naudojami cheminės analizės metodai ne visada leidžia nustatyti reikalaujamą žemutinės koncentracijos vertę. Ekstrakcija – tai medžiagų pasiskirstymo tarp dviejų nesimaišančių tirpiklių procesas. Bet kurio junginio tirpumas priklauso nuo daugelio veiksnių medžiagos prigimties. Paprastai vandeninį tirpalą ir organinį tirpiklį sumaišo rankiniu būdu supurtant arba mechaninio įrenginio dėka. Dalinamasis piltuvas. Ekstrakcija – sudėtingas fizikinis - cheminis procesas. Kontakto metu analitė pasiskirsto tarp nesimaišančių fazių. Ekstrakcijos sąlygos turi būti parenkamos taip. Išekstrahuotą analitę paprastai reikia papildomai sukoncentruoti.

Mėginiai gali būti įvairiame būvyje: dujiniame; skystame; kietame. Dujiniai mėginiai koncentruojami jų paėmimo metu. Pvz.: traukiant tiriamą orą su neorg. dujiniais teršalais per absorberį užpildytą distiliuotu vandeniu, ar užpildytą - rūgštimis, ar druskų tirpalais; traukiant tiriamą orą su org. dujiniais teršalais per absorberį užpildytą distiliuotu vandeniu, jeigu org. teršalas tirpus vandenyje arba per org. tirpiklį; Orą su org. ir neorg. dujiniais teršalais traukiant per vamzdelį su adsorbentu (aktyvinta anglis ar kt.). Orą su kietosiomis dalelėmis ar aerozoliais traukiant per filtrą (AFA VP-20 – svoriniam koncentracijos nustatymui, AFA XA – cheminei analizei). Kieti mėginiai koncentruojami juos pervedant į skystą būvį ir pritaikant įvairius koncentravimo metodus. Kieti mėginiai pervedami į skystą būvį tirpinant juos pvz. distiliuuotame vandenyje, arba atliekant minealizaciją su stipriomis rūgtimis ar jų mišiniais, pvz. nustatant bendrą metalų kiekį dirvožemyje. Dažniausiai koncentravimo metodai naudojami siekiant sukoncentruoti skystus mėginius. Labiausiai paplitę skystų mėginių koncentravimo metodai: ekstrakcija; išgarinimas. Koncentravimo metodai leidžia sumažinti nustatymo ribą 2-4 eilėmis, t.y. 100-10 000 kartų.

Išgarinimui reikia naudoti termiškai atsparius indus, turinčius didelį garavimo plotą. Jeigu pradinis tirpalo tūris – 1000 ml, o po išgarinimo liko 20 ml, koncentravimo koeficientas yra 50. Šis skystų mėginių koncentravimo metodas yra naudojamas tais atvejais, kai analizuojami junginiai yra nelakūs, t.y. jų virimo temperatūra yra aukštesnė negu tirpiklio virimo temperatūra.

  • Aplinka Skaidrės
  • MS PowerPoint 58 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (1064 žodžiai)
  • Kaname
  • Mėginių koncentravimo metodai
    10 - 8 balsai (-ų)
Mėginių koncentravimo metodai. (2015 m. Rugpjūčio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/meginiu-koncentravimo-metodai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 20:35
×