Meilės samprata lietuvių literatūroje kalbėjimo potemė


Meilės samprata lietuvių literatūroje. (Vincas Mykolaitis – Putinas, Marius Katiliškis romanas „Miškais ateina ruduo“, Šatrijos Ragana apysaka „Sename dvare“).


Daugelis filosofų ir rašytojų bandė apibūdinti meilės jausmą. Filosofas E. Telmanas sako: „Meilė - tai gerumas, tai vidinė šviesa, nutvieskianti žmogų ir dovanojanti jam neišsakomą šilumą.“ Lietuvių literatūroje meilė vaizduojama skirtingai, vieniems ji tampa pramoga, kitiems ji padeda atrasti tikrąjį save. Šis jausmas būna įvairus, lietuvių literatūroje meilė vaizduojama tėvynei, šeimos nariui, kūrybai ar priešingos lyties atstovui. XIX – XX amžiaus lietuvių literatūroje meilės tema yra plėtojama, ją suvokiame aiškiai, nėra suprantama vien tik iš užuominų. Hesė teigė: „ Pasaulyje nėra didesnio kilnumo ir laimės, kaip bežodė, nuolatinė ir neskausminga meilė. „ Kad ir kaip gaila, meilės jausmas neatsiejamas su skausmu, kančia, išgyvenimais. Tokia sąjunga tarp meilės ir skausmo taip pat vaizduojama ir lietuvių literatūroje, ne tik jaučiama mūsų gyvenimuose.

XX amžiaus pradžios rašytojas Vincas Mykolaitis – Putinas - psichologinio intelektualinio romano meistras. Rašytojas atsisakė kunigystės ir vedė, buvo ekskomunikuotas. Romanas „Altorių šešėly“ sukėlė audringą visuomenės reakciją. Autorius buvo kaltinamas, jog per daug drąsiai ir atvirai parodė kunigų luomo gyvenimą, kiti manė, kad tai Putino autobiografija, dar kitiems pasirodė, kad tai naujas reiškinys lietuvių literatūroje. Nieko keisto, jog žmonės šį romaną sulygino su autoriaus gyvenimu. Vincas Mykolaitis – Putinas buvo dvasininkų luomo atstovas, tačiau ketvirto dešimtmečio pradžioje jis ėmė nuo jo tolti.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1255 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Monika
  • Meilės samprata lietuvių literatūroje kalbėjimo potemė
    10 - 1 balsai (-ų)
Meilės samprata lietuvių literatūroje kalbėjimo potemė. (2017 m. Vasario 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/meiles-samprata-lietuviu-literaturoje-kalbejimo-poteme.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 10 d. 12:25
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo