Meilės samprata lietuvių literatūroje - potemė


Tema Dažnai literatūroje kalbama apie meilę. Remdamiesi konkrečiais kūriniais pasvarstykite , kokia meilės samprata dažniausia lietuvių literatūroje. A. Talstojas. Maironis. S. Nėris. R. Granauskas. Viešosios kalbos planas.


Taip pat norėčiau aptarti Justino Marcinkevičiaus kūrybą. Pagrindinės rašytojo kūrybos temos – tai meilė Lietuvai, jos istorijai, gamtai ir kultūrai, pačiam lietuviui. Viename žymiausių Justino Marcinkevičiaus poetinėje dramoje ,,Mažvydas‘‘ pagrindinis veikėjas Mažvydas vaizduojamas kaip tėvynės, kalbos, liaudies, darbo, gamtos gynėjas, aukštintojas. Jo visuomeninis idealas švietėjiškas – kova už savo gimtojo krašto istorijos išsaugojimą. Kūrinio veikėjas stengiasi, kad lietuviai mylėtų savo kraštą, kalbą, gamtą, tai tarsi jo pareiga: ,,aš turėjau/ateiti į čia privalėjau/prakalbinti jų sielas/suteikti amžinybėje balsą/tai žemei/tai Lietuvai‘‘. Taigi dramoje ,,Mažvydas‘‘ vaizduojamas dėl tėvynės, jos kalbos išsaugojimo kovojantis žmogus. Dramos konflikto pagrindine ašimi lieka pareigos, aukojimasis aukštesniems idealams, ir šioje kovoje jis paaukoja savo asmeninę laimę, netenka žmonos, jo išsižada sūnus, bet dramos pabaigoje Mažvydą regime kaip mokytoją, kuris ragina besimokančius skaityti, sudėti pirmą žodį: LIE bus LIE, TU bus TU, VA bus VA, LIETUVA!

Taiga meilė gimtinei, jos kalbai, istorijai visada buvo lietuvių rašytojų kūrybos centre. Kaip teigia Antikos filosofas Seneka ,,kiekvienas myli tėvyne ne dėl to, kad ji yra didelė, bet dėl to, kad sava’’. Būtent dėl gimtosios žemės, kalbos grožio ir unikalumo, dėl lietuvių kaip tautos pasiaukojimo, dėl gebėjimo susivietyti bendram tikslui ir nugalėti visas negandas – ta tėvynė ir yra tokia brangi, vienintelė ir sava.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1114 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Povilas
  • Meilės samprata lietuvių literatūroje - potemė
    10 - 3 balsai (-ų)
Meilės samprata lietuvių literatūroje - potemė . (2018 m. Balandžio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/meiles-samprata-lietuviu-literaturoje-poteme.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 04 d. 06:23
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo