Melatoninas ir Miegas


Melatoninas ir miegas. Melatoninas. Melatoninas – tai hormonas, kurį gamina kankorėžinė liauka. Melatonino veikla. Melatoninas reguliuoja organizmo bioritmus. Melatonino tipo vaistai. Vaistinėse galimą įsigyti melatonino hormono. Svarba miego ritmui. Miegui labai svarbus yra dienos bei nakties (šviesos – tamsos) ciklinis kitimas. Žinduolių organizme buvo identifikuoti dviejų tipų melatonino receptoriai Mel1A ir Mel1B. Miegas – periodiška žmogaus ir aukštesnės organizacijos gyvūnų sąlyginės ramybės būsena. Kas yra miegas? Miegas yra neišvengiamai būtina kiekvieno gyvo organizmo būsena bei elementariausia pasyvaus poilsio rūšis. Miego fazės. Ir samonės veikla, ir viso organizmo veikla miego metu labai kinta. Vadinamoji nulinė miego stadija – esame atsipalaidavę. Per pirmąją miego stadiją smegenų aktyvumą rodančios elektrinės bangos lėtėja. Antroji miego stadija trunka apie dvidešimt minučių. Trečioji miego stadija trunka vos keletą minučių. Ketvirtosios miego stadijos metu EEG fiksuoja vadinamuosius delta ritmus. Iš ketvirtosios miego. Miego sutrikimai. Miegas yra nuolat pasikartojanti elgesio ramybės būsena. Simptomai - mieguistumas - darbingumo. PRIEŽASTYS Nemiga dažniausiai būna susijusi su nerimu. Miego higiena. Pagal statistinius duomenis, kas trečias planetos gyventojas patiria sunkumų užmigdamas ar kenčia nuo nemigos. Prieš miegą miegamasis turi būti gerai išvėdintas. Literatūros šaltiniai.


Melatoninas reguliuoja organizmo bioritmus. Kankorežinės liaukos aktyvumas kinta cikliškai: tam turi įtakos dienos ir nakties periodas, metų laikų kaitos. Jo sintezė ir sekrecija intensyvėja nakties metu ir, priešingai, slopinama dieną. Mažėjant šviesos kiekiui žiemos metu, didėja melatonino sekrecija. Melatoninas slopina lytinių liaukų aktyvumą, todėl turi įtakos seksualinei ir reprodukcinei funkcijoms. Padidėjus melatonino koncentracijai smegenų skystyje, mažėja adenohipofizės gonadotropinų sekrecija ir moters kiaušidžių veikla slopinama. Pavasarį ir vasarą, kai dienos yra ilgos, daug šviesos, melatonino išsiskiria mažiau ir skatinama lytinių hormonų sekrecija bei lytinis aktyvumas.

Vadinamoji nulinė miego stadija – esame atsipalaidavę, akys užmerktos, bet dar nemiegame, akys juda normaliai, raumenų tonusas dar gan aukštas. Smegenų aktyvumas pasižymi vadinamomis alpha bangomis.

Per pirmąją miego stadiją smegenų aktyvumą rodančios elektrinės bangos lėtėja, tačiau yra gana nevienodos; akys juda lėtai, vartosi; miegas negilus, iš jo lengva pažadinti; šios stadijos metu kyla įvairių vaizdinių ir pojūčių, primenančių haliucinacijas: galime „pamatyti“ kokį aiškų vaizdą, „pajusti“ skrydį ar krytį.

Antroji miego stadija trunka apie dvidešimt minučių, kūnas dar labiau atsipalaiduoja; tačiau smegenų aktyvumui kartais būdingi žymūs sustiprėjimai, vadinamosios miego verpstės. Šios stadijos metu mes jau tikrai miegame, nors pažadinti mus nesunku.

  • MS PowerPoint 730 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (1153 žodžiai)
  • Universitetas
  • Rugiliak
  • Melatoninas ir Miegas
    10 - 3 balsai (-ų)
Melatoninas ir Miegas. (2019 m. Lapkričio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/melatoninas-ir-miegas.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 22 d. 20:50
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo