Melioracija


Dirvožemio vandens režimas. Drėgmės pertekliaus priežastys. Sausimo režimas. Sausinimo būdai ir priemonės. Natūralių vandens imtuvų reguliavimo priežastys ir būdai. Reguliuotų upių atstatymo būdai ir priemonės. Natūralizavimasis savaiminis atsistatymas. Savaiminė natūralizacija. Švelnioji natūralizacija. Dalinė renatūralizacija. Pilnoji renatūralizacija. Vandens imtuvai ir jiems keliami reikalavimai. Vagų hidrologiniai skaičiavimai. Drenažo projektavimo ir įrengimo principai. Drenažo sistemų hidrologiniai skaičiavimai. Drenažo sistemų statiniai. Šuliniai , filtrai , slenksčiai , mašininio ir priverstinio sausinimo įtaisai. Sausinimo sistemų eksploatacija 13. Sausinimo sistemų gedimų priežastys. Augalų vandens poreikis 15. Drėkinimo režimas. Drėkinimo būdai ir technika. Aplinkosauginė melioracija.

Dirvožemio vandens režimu laikoma vandens patekimo į dirvožemį būdų visuma, jo judėjimas, laikymasis ir išlaidavimas. Į dirvožemį patenkantis per nustatytą laiką vanduo, vadinamas dirvožemio vandens apytaka. Dirvožemio vandens kiekio kitimas per tam tikrą laiką vadinamas vandens režimu.

Drėgmės pertekliui dirvožemyje susidaryti įtakos turi klimatas, vandens matinimo šaltiniai, relfjefas, dirvožemis, hidrogeologinės ( požeminio vandens tipas, slūgsojimo gylis, tekėjimo kryptis, bei nuolydis – turi svarbią reikšmę drėgmės pertekliui susidaryti ) ir hidrologinės sąlygos, augalija, antropogeniniai veiksniai. Drėgmės pertekliui susidaryti įtakos turi netik reljefo formos, bet ir jų ekspozicija, žemės paviršiaus nuolydis. Dirvožemio vandens pralaidumui didžiausią įtaką turi mechaninė sudėtis bei susisluoksniavimas.

Sausinimo režimu vadinamas savalaikis drėgmės pertekliaus pašalinimas ir dirvožemio sausinimo priemonėmis laikantis ekonomiškumo ir gamtos apsaugos principų. Sausinimo rėžimą apibūdina drėgmės ir oro kiekis dirvožemyje, požeminio vandens gylis, garavimas, paviršinio ir požeminio vandens pašalinimo tempai ir kt.

Sausinimo būdai – tai metodai drėgmės pertekliui sumažinti ir jam pašalinti iš dirvožemio. Pagrindinis sausinimo būdas – požeminis. Atsižvlegiant į tai, kaip drėgmės perteklius surenkamas ir pašalinamas, sausinimas gali būti:– Savitakis sausinimas – drėgmės perteklius iš sausinamo ploto pašalinamas dirbtinai įrengtais vandens takais, į kuriuos vanduo susirenka ir nuteka į vandens imtuvą savaime, veikiamas gravitacijos jėgos.– Mechaninis sausinimas – drėgmės perteklius iš sausinimo tinkle pašalinamas mechaninėmis priemonėmis t.y. vanduo į sausinimo tinkle patenka savitaka, o į imtuvą nuleidžiamas vandens kėlimo įrenginiais.– Specialusis sausinimas – drėgmės perteklius iš sausinamo ploto pašalinamas specialiomis techinėmis bei biologinėmis priemonėmis.

  • Žemės ūkis Konspektas
  • Microsoft Word 21 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (993 žodžiai)
  • No-name
  • Melioracija
    10 - 8 balsai (-ų)
Melioracija. (2015 m. Gruodžio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/melioracija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 04:05
×