Meningiomų klinikiniai simptomai ir ligonių slauga


Įvadas. Meningioma – smegenų dangalų navikas. Meningiomų lokalizacijos ir struktūros ypatumai. Meningiomų etiologija. Meningiomų klinika ir pasireiškiantys simptomai. Meningiomų diagnostika. Meningiomų gydymas.


Pasaulyje onkologinės ligos yra viena pagrindinių mirčių ir neįgalumo priežasčių. Kaip prognozuoja Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), jei sergamumo rodikliai išliks tokie patys, kokie yra dabar, 2030 m. naujų susirgimų skaičius padidės iki 21,4 mln. (Smailytė, Vincerževskienė, 2014). Daugelyje išsivysčiusių šalių onkologinės ligos yra prioritetinė sveikatos problema. Svarbiausia medikų pareiga, vykdant vėžio kontrolę šalyje, yra užkirsti kelią vėžio vystymuisi, laiku diagnozuoti ir veiksmingai gydyti onkologines ligas (Juozaitytė, 2014).

Darbo tikslas: išanalizuoti meningiomų klinikinius simptomus bei gebėti planuoti slaugą esant šiai patologijai.

Išanalizuoti mokslinę literatūrą apie meningiomų etiologiją, priežastis, diagnostiką bei gydymo būdus.

Nustatyti svarbiausias slaugos problemas esant smegenų dangalų navikams–meningiomoms ir gebėti pritaikyti tinkamus slaugos veiksmus, sudaryti slaugos planą.

Pagal individualią situaciją išanalizuoti vieną svarbiausią slaugos problemą esant meningiomai ir sudaryti problemos analizės medį.

Meningioma (D 32.0; C 71) – tai ekstracerebrinis lėtai augantis navikas, dažniausiai neturintis ryšio su galvos smegenimis. Navikas auga iš dangalų, duros veninių sinusų arachnoidea ląstelių. Auga iš voratinklinio dangalo ir veninių ančių endotelio ląstelių, taip pat Pachiono granuliacijose, šis navikas glaudžiai susijęs su kietuoju smegenų dangalu, iš kurio kraujagyslių gauna mitybą. Didžioji dalis meningiomų auga šalia veninių ančių arba iš jų. Gali atsirasti bet kurioje dura mater vietoje, kur yra arachnoidinių ląstelių (smegenyse ir kaukolėje, skilveliuose ir stuburo kanale) (Subačiūtė, 2014).

Anot autorių Swash ir Jestico (2012) meningiomos – dažni navikai, paprastai randami galvos smegenų konveksitaliniame paviršiuje, ant pleištakaulio sparnų, paraseliarinėse srityse, šoniniuose skilveliuose, užpakalinėje kaukolės duobėje arba akiduobėje. Meningiomos auga lėtai, tačiau gali būti labai didelės ir pasireikšti panašiais į insultą požymiais arba pasikartojančiais židininės ar generalizuotos epilepsijos priepuoliais. Klumbio (2009) teigimu smegenų dangalų navikai stambi navikų grupė, antroji po glijinių, sudaranti 20 proc. pirminių smegenų navikų. Pastebima, kad menigiomos dažnesnės moterims ir penktoje amžiaus pasireiškia dažniau dekadoje (pasak Budrio (2011) dažniau serga 35–55 metų pacientai). Tačiau apie 90 proc. jų yra gerybinės, ribotos, auga iš voratinklinio dangalo gaurelių tarp smegenų ir kaulų. Jas galima radikaliai pašalinti, tačiau techniškai tai ne visada įmanoma. Auga lėtai, dažniausiai yra pavienės; tik 8 proc. pasitaiko keliose vietose.

Pasak Budrio (2011), makroskopiškai vertinant, meningiomos – tai navikai silpnai prikibę prie kietojo smegenų dangalo (dura mater), nors gali atsirasti prisitvirtinimo prie dura mater vietoje. Meningioma yra gerai ribota, apskrita, o vėliau ją sudaro daugybė skiltelių. Jos yra kietos, rausvos, įvairios konsistencijos – nuo minkštos iki labai tvirtos. Meningiomos kraujagyslingumas didelis, aplink naviką yra edema, nors navikas mažas, edema gali būti masyvi.

Kaukolės ertmės navikai gali būti skirstomi į vidinius ir išorinius.

Vidiniai navikai atsiranda pačiame galvos smegenų audinyje. Jie gali būti pirminiai ir antriniai. Pirminiai intrakranijiniai navikai nemetastazuoja už centrinės nervų sistemos ligų, todėl nepasireiškia sisteminiai navikinio susirgimo požymiai.

Išoriniai navikai formuojasi iš intrakranijinių struktūrų, esančių už galvos smegenų audinio ribų. Dažniausiai tai smegenų dangalai, iš kurių vystosi meningiomos, galviniai nervai, iš kurių vystosi švanomos ir neurofibromos arba hipofizė (Fuller, Manford, 2016).

  • Medicina Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 32 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3699 žodžiai)
  • Kolegija
  • Lina
  • Meningiomų klinikiniai simptomai ir ligonių slauga
    10 - 1 balsai (-ų)
Meningiomų klinikiniai simptomai ir ligonių slauga. (2017 m. Birželio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/meningiomu-klinikiniai-simptomai-ir-ligoniu-slauga.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 00:41
×