Meno kūrinys yra vertybė


„Meno kūrinys yra vertybė, nes jis yra kvietimas“, – cituoja Žaną Polį Sartrą kultūrologas Eugenijus Ališanka, aiškindamas kultūrą kaip nuolatinę žmogaus pastangą peržengti save ieškant būties prasmės. Kokie meno kūriniai jums yra kvietimas peržengti save?

Kiekvieną kart susidūrę su meno kūriniu mes konstatuojame, kad tai yra konkretus materealus dalykas, kuris visada šį tą sako, reiškia, vaizduoja. Jei stebint paveikslą, spektaklį, skaitant prozą kyla estetinis pasigerėjimas, kyla ir susidomėjimas kūrinio mintimi. Prancūzų dailininko Eženo Delekrua dienoraštyje užrašyta įdomi ir teisinga mintis: „Paveikslo vertę pirmiausia sudaro tai, kad jis yra akims kaip šventė“. Tai galėtumėme pasakyti apie bet kokios meno krypties kūrinį. Estetinio pasigerėjimo funkcija užima bene didžiausią dalį kūrinio prasmės apskritai. Tačiau nevertėtų apsiriboti tik išorinio grožio paieškomis mene ir į kūrinį žvelgti tik kaip į fizinį objektą. Šis grožis – tai lyg priemonė, kuri leidžia vykdyti sekančią funkciją – pažintinę. Kitaip, grožis mene – tai kvietimas peržengti save ir pažinti. Anot vieno žymiausių XXa. Intelektualinio teatro kūrėjų Bertolto Brechto - menas gali būti laipteliai amžinųjų klausimų atsakymo link tik tuomet, jei egzistuoja meno kūrinio suvokimas.

  • Microsoft Word 12 KB
  • 2013 m.
  • 1 puslapis (662 žodžiai)
  • Mokykla
  • Rasa
  • Meno kūrinys yra vertybė
    10 - 3 balsai (-ų)
Meno kūrinys yra vertybė. (2013 m. Gruodžio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/meno-kurinys-yra-vertybe.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 21:35
×