Menų brandos egzamino kūrybinio darbo aprašas Žvilgsnis


Įvadas. Tekstilės gaminių kūrimo ir gaminimo poreikis žmogaus gyvenime. Lietuvių liaudies audiniai. Lietuvių liaudies audinių istorija. Lietuvių liaudies audinių skirstymas. Daikto paskirtis. Raštų visumos kompozicija. Koloritas. Tautinis kostiumas. Kostiumo dalių skirstymas. Lietuvos regionų tautinių kostiumų lyginamoji charakteristika. Plastinės išraiškos priemonės. Darbui naudotos priemonės ir atlikimo technologija. Priemonės, įrankiai, medžiagos. Atlikimo technologija bei darbo eiga. Eskizai ir darbo eigos fotografijos. Išvados. Literatūra. Priedai.


Audiniai skirti namų apyvokai: rankšluosčiai, staltiesės, lovatiesės, paklodės, pagalvių užvalkalai, sienų bei grindų kilimai, takeliai ir gūnios.

Iš drabužiams skirtų audinių labiausiai puošnūs – tai juostos ir prijuostės. Iš namų apyvokos audinių – rankšluosčiai ir lovatiesės. Audinių raštai išdėstomi tam tikroje plokštumoje, kurios ribas (formatą, dydį) sąlygoja audinio paskirtis, pvz., lovatiesė audžiama atitinkamo formato, pritaikant prie lovos. Paskirtis apsprendžia daikto dydį, proporcijas. Staltiesės ir lovatiesės dažniausiai sudaro plokštumas, kurių proporcija yra 3:2 (ilgio ir pločio santykis), rankšluosčių dažniausiai ilgio su pločiu santykis – 5:1, skaros bei skarelės – kvadratinės.

Audimo technika leidžia kurti kvadratines ir stačiakampes plokštumas. Daugiakampių ir apvalių audinių mūsų liaudies mene nepasitaiko. Tokia forma iš vis nepriimtina audime. Audinių plokštumos gali būti – visai neraštuojamos. Visai neraštuota plokštuma yra paliekama ten, kur pati forma yra graži, ritmiška, pvz., skarelės, prijuostės, sijonai. Iš dalies raštuoti – tai rankšluosčiai, pagalvių užvalkalai, prijuostės ir kiti audiniai kartais puošiami tik galuose įaudžiant kitų spalvų siūlų ar išrenkant sudėtingesnį raštą. Sunkiau yra raštuoti visą plokštumą, nes reikia ją skaldyti ir išlaikyti santykius, ir atitinkamai akcentuoti svarbiausias plokštumos dalis. Dažniausiai stengiamasi išryškinti pakraščius ir vidurį.

Audėjos audinių kraštus užbaigia labai nevienodai. Tai priklauso nuo audinio paskirties ir jo ryšio su kitais daiktais. Kvadratinės formos audiniuose visi kraštai dažniausiai užbaigiami vienodai. Tačiau stačiakampiai audiniai aprėminami ir užbaigiami įvairiai. Trys pagrindiniai aprėminimo būdai:

Kai audinio aprėminimas ir raštas užbaigiamas tik šonuose, o galai paliekami neužbaigti.

Prie vienos iš kraštinių (šoninės) dažnai pririšdavo kutus ar puošdavo nėriniais, taip pabrėžiama ilgosios kraštinės reikšmė.

Staltiesėms dažniausiai panaudojamas visiškai uždaros kompozicijos raštas, nes jos matomos iš visų pusių. Ir raštas dėl to užbaigiamas vienodai iš visų pusių, taip, kad ir kutai rišami aplink visą staltiesę. Būdavo tokių staltiesių kada išryškinami staltiesių galai (aukštaičių) arba tik šonai (būdinga žemaičiams) (įaudžiant raudonos spalvos siūlus). Staltiesių rašto kompozicija yra uždara, o neuždaros kompozicijos pavyzdžiai yra daugiau atsitiktinis reiškinys, pasitaikantis dažniau dėl techninių sunkumų.

Audinių kurių ilgis yra žymiai didesnis už plotį, tačiau labiau matomi galai, kaip kad rankšluosčių bei juostų, stengiamasi gražiau užbaigti galus. Tiek juostose tiek rankšluosčiuose jaučiamas kompozicijos uždarumas bei išbaigtumas. Rankšluosčiai užbaigiami dažniausiai taip:

kai rankšluosčio rašto galai ir šonai užbaigiami tuo pačiu raštu.

Kai šonai yra uždaros kompozicijos, o galuose raštą užbaigia tik mezginiai ar kutai.

Kai šonai neturi pakraščio rašto, o galai turi (galuose įaudžiami skirtingos spalvos siūlai).

Pasitaikantys kompoziciniai neišbaigtumai daugiau atsitiktinis reiškinys (dėl techninių nesklandumų). Tačiau ir tokiais atvejais kompoziciją stengiamasi išbaigti, įaudžiant kitokių spalvų siūlų ir įrišant kutus, prisiuvant nėrinius. Audėjos rankšluosčio be kutų ir nėrinių dažniausiai nekabindavo į Rankšluostinę, o jei pakabina, tai vis tiek laiko jį nebaigtu.

Juostų raštuose taip pat jaučiama uždara kompozicija. Juostų šonų raštas išplaukia iš bendros rašto kompozicijos, o galai dažniausiai baigiami kitaip, negu šonai. Tai sąlygoja technika. Juostos visuomet išbaigtos kutais, o galų raštas ataustas storesniais siūlais, suteikia naują faktūrą. Tokiu būdu išryškinamas juostos galas.

  • Microsoft Word 8994 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 32 puslapiai (5951 žodžiai)
  • Mokykla
  • Ligita
  • Menų brandos egzamino kūrybinio darbo aprašas Žvilgsnis
    10 - 1 balsai (-ų)
Menų brandos egzamino kūrybinio darbo aprašas Žvilgsnis. (2016 m. Rugsėjo 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/menu-brandos-egzamino-kurybinio-darbo-aprasas-zvilgsnis.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 00:27
×