Meristeminiai audiniai


Meristeminių audinių įvairovė. Šią temą pasirinkau nes norėjau sužinoti daugiau apie šiuos audinius,sužinoti jų funkcijas. Gaminamųjų audinių(meristemų) ląstelės nediferencijuotos. Pagal padėtį meristemos. Pagal kilmę meristeminis audinys skirstomas į. Pirminę meristemą. Antrinę meristemą. Trumpai apie meristemas. Dėl viršūninės arba apikalinės meristemos šaknis ir stiebas ilgėja. Gaminamųjų audinių išsidėstymas. Gaminamojo audinio visos ląstelės yra smulkios. Labiausiai mane domino viršūninė arba lateralinė meristema,todel apie ją norėjau sužinoti daugiau. Viršūninė arba lateralinė. Pagal kilmę viršūniniai gaminamieji audiniai visada yra pirminiai. Viršūninė meristema,jeigu jos viršūnėlė nusmailėjusi,vadinama augimo tašku. Augimo taškų arba kūgelių pačią viršūnėlę užima promeristema. Šaknų augimo kūgelis aptinkamas kiekvienos šaknies viršūnėlėje. Šaknies augimo kūgelyje susidaro trys histogenai. Dermatogenas. Periblema. Pleromos. Išorėje yra vienasluoksnis,pailgų ląstelių dermatogenas,iš kurio formuojasi šaknies rizodermis. Paprastojo miežio. Paparčio (Pteris. cretica) šaknies. apikalinė meristema. Kukurūzo(lot. Zea). šaknies. apikalinė meristema. Kviečio (lot. Triticum) šaknies apikalinė meristema. Lelijos  (lot. Lilium)  šaknies apikalinė meristema. Valgomojo svogūno  (lot. Allium cepa) šaknies apikalinė meristema. Stiebo augimo kūgelyje susidaro du histogenai. Tunika. Korpusas. Viršūninių gaminamųjų audinių išorinėje dalyje yra daugiasluoksnė tunika. Kanadinės elodėjos. stiebo sandara. 1-tunika. 2,3-korpusas. 4-lapo pradmuo. Asiūklio (lot. Equisetum) stiebo apikalinė meristema. Elodėjos (lot. Elodea) stiebo apikalinė meristema. Margenio (Coleus) stiebo apikalinė meristema. Darydama šį darbą sužinojau kas gi tie gaminamieji audiniai ir kokios jų funkcijos. Naudota literatūra. 1. Giedrė Kmitienė “Augalų audiniai.

Pagal padėtį meristemos būna: Viršūninė meristema Šoninė meristemaPakraštinė meristema Įterptinė meristema  Žaizdų meristema .

Trumpai apie meristemas: Dėl viršūninės arba apikalinės meristemos šaknis ir stiebas ilgėja. Įterptinių arba interkaliarinių meristemų yra visų augalų bambliuose ir lapo pamatinėje dalyje.Interkaliarinė meristema yra probrazdis,periciklas,brazdas,felogenas. Pakraštiniai arba marginaliniai meristeminiai audiniai formuoja magnolinių šeimos augalų lapalakščio formą. Šoninių arba lateralinių meristemų yra stiebuose tarp medienos ir karnienos – tai brazdas.Dėl jo stiebas storėja. Dėl žaizdų arba trauminės meristemos užgyja augalo pažeidimai .

Gaminamųjų audiniųišsidėstymas magnoliniųšeimos augaluose:1-viršūninė meristema2-šoninė meristema3-įterptinė meristema4-brazdas5-felogenas.

Gaminamojo audinio visos ląstelės yra smulkios,izodiametrinės,turi stambius branduolius,palyginus su visos ląstelės tūriu,jų vidus pilnas protoplazmos,yra nedaug smulkių proplastidžių ir daug mitochondrijų.Dauguma meristemų neturi įžiūrimų vakuolių,išskyrus brazdą;taip pat negyvų intarpų(krakmolo grūdelių,kristalų) nebūna.Jie gali atsirasti tik ramybės periodu,kai medžiagų apykaita susilpnėja.Ląstelių sienelės yra visai plonos,gležnos ir tąsios.Tarpuląsčių meristemos neturi.

Labiausiai mane domino viršūninė arba lateralinė meristema,todel apie ją norėjau sužinoti daugiau.

Viršūninė arba lateralinė meristema:Ši meristema yra stiebo ir šaknies viršūnėlėse ; jos ląstelėms dalijantis augalas ilgėja.Kiekvienas šoninis ūglis ir šaknis turi savo viršūninius gaminamuosius audinius.Viršūniniai gaminamieji audiniai sudaryti iš inicialinių ląstelių ir jų darinių.

  • Biologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 2097 KB
  • 2016 m.
  • 31 puslapis (678 žodžiai)
  • Julija
  • Meristeminiai audiniai
    10 - 9 balsai (-ų)
Meristeminiai audiniai. (2014 m. Gruodžio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/meristeminiai-audiniai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 21:59
×