Mėšlo tvarkymas


Įvadas. Reikalavimai mėšlo tvarkymui. Gyvūnų laikymo technologija. Mėšlo šalinimas iš tvarto ir laikymas. Mėšlidės talpos skaičiavimai. Išvados. Literatūra.


Laikant gyvulius neišvengiamai susiduriame su mėšlo šalinimo ir laikymo problema. Kuo didesnis gyvulių skaičius – tuo daugiau jo susikaupia. Iš mėšlo skiriasi amoniakas, metanas, anglies dioksidas, sieros vandenilis (jei taikoma kraikinė laikymo technologija, pastarojo tvartuose nebūna), azoto suboksidas. Didesnė šių dujų koncentracija kenksminga pačių gyvulių sveikatai, o patekusios į aplinką jos didina šiltnamio efektą ir dalyvauja susidarant rūgštiesiems lietums. Iš mėšlo išsiskyrusios srutos, esant netinkamam mėšlo laikymui, gali patekti į dirvožemį, paviršinius ir gruntinius vandenis. Teršiamas tvarto oras, veisiasi mikrobai ir parazitai, didėja drėgmė. Gyvuliai gali susirgti, paslydę susižaloti. Dėl šių priežasčių labai svarbu tinkamai šalinti ir laikyti mėšlą bei srutas.

Siekiant mažinti neigiamą ūkio įtaką aplinkai, paviršiniams ir gruntiniams vandenims, dirvožemiui, yra sudaryti reikalavimai mėšlo ir srutų tvarkymui bei naudojimui. Laikantis šių reikalavimų galima sėkmingai tvarkyti, kaupti ir naudoti mėšlą, srutas, o aplinkai nebus daroma žala.

Lietuvoje mėšlu negalima tręšti laukų nuo gruodžio 1 d. iki balandžio 1 d., taip pat įšalussių, įmirkusių, apsnigtų plotų.

Siekiant sumažinti amonianko išskyrimą iš mėšlo reikia siekti, kad tvarte būtų vėsesnis ir sausesnis oras, mėšlo takai būtų dažnai valomi, šviežio mėšlo kontaktas su aplinkos oru būtų kuo mažesnis, ir stengtis mėšlo nemaišyti.

  • Microsoft Word 388 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1104 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lina
  • Mėšlo tvarkymas
    10 - 3 balsai (-ų)
Mėšlo tvarkymas. (2016 m. Spalio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/meslo-tvarkymas.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 18 d. 20:46
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo