Mesopotamija ir Egiptas


Šumerų buitis. Mesopotamijos menas. Sumeru visuomene. Egiptas ir mesopotamija. Skaidres apie egipta. Mesopotamijos civilizacija. Senoves egiptas ir mesopotamija. Šumerų menas. Šumerų gyvenamieji namai. Babilono gynybine siena.

Mesopotamijoje(šiandien Irakas) susikūrė trys civilizacijos: šumerų, arkadų-babiloniečių ir asirų. Šumerų miestai vieni pirmųjų istorijoj. Ši civilizacija susikūrė 3500 m. pr. Kr. Mieste buvo daug vienaaukščių ir keli dviaukščiai namai. Miesto centre stovėjo šventykla-zikuratas. Miestą juosė stora gynybinė siena.Seniausias kultūros centras buvo Nipūras. Pirmasis politinis centras buvo Urukas. III tūkst. pr. Kr. pradžioje šumerų miestai-valstybės tapo stambiais politiniais, ūkiniais ir prekybos centrais.

Šumerų miestai vieni pirmųjų istorijoj. Ši civilizacija susikūrė 3500 m. Pr. Kr. Miestą juosė stora gynybinė siena. Pirmasis politinis centras buvo urukas. Iii tūkst. Pr. Kr.

šventyklos buvo vadinamos zikuratais(dievo kalnas). Tačiau zikuratuose taip pat buvo laikomos ir maisto atsargos, žemdirbių padargai, statybinės medžiagos. Šventyklos teritorijoje įrengti aptvarai galvijams, alaus daryklos, skerdyklos, amatininkų dirbtuvės. Miestai neturėjo vieningos valdžios ir miestai-valstybės tarpusavyje kariaudavo. Po uruko iškilo ūras, vėliau lagašas, o tuomet ūmos miestas. Dėl tarpusavio kovų miestai nebepajėgė apsiginti nuo priešų.

2300 m. Pr. Kr. Akado karalystės valdovas sargonas i nukariavo šumerų miestus. Jis suvienijo mesopotamiją ir įkūrė akado imperiją. Ji gyvavo daugiau nei šimtmetį ir suiro dėl nuolatinių klajoklių puldinėjimų. Apie 2100 m. Pr. Kr. Atsigavo vienas iš šumerų miestų-ūras ir ėmė valdyti šumerą ir akadą. Tačiau kovos tarp miestų ir klajoklių puldinėjimai nesiliovė. Tuomet iškilo akado miestas-babilonas. Šumerai galutinai prarado nepriklausomybę.

šumero visuomenė susiskirstė į tris sluoksnius: ? Karaliai ir aristokratija, aukšti valdovai, dvasininkija, turtingi savininkai ir pirkliai,? žemdirbiai, žvejai, amatininkai ir raštininkai,? Vergai, karo belaisviai istorikai mano, kad šumerų civilizacijos laikotarpiu valdžia priklausė žyniams. Jie prižiūrėjo žemės ūkį. Tačiau, kai miestai pradėjo kariauti tarpusavyje, padėtis pasikeitė ir valdyti ėmė žmonės galintys vadovauti kariams-karalius.

Vergų šumere vis daugėjo, tačiau jie galėjo susituokti su laisvaisiais žmonėmis ir jų vaikai būdavo laisvi.

Babilonas iš akadų kalbos reiškia dievo vartai . Kadangi xix a. Pr. Kr. Mesopotamijos miestai dėl tarpusavio karų labai nusilpo, iškilo babilonas. Jis labai greitai tapo galingos karalystės sostine. Didžiausią galybę karalystė pasiekė valdant hamurabiui(1792-1750 m. Pr. Kr. ). Jis pirmasis sujungė 282 atskirus įstatymus(hamurabio įstatymai) į vieną atskirą sąvadą. Apie 1550 m. Pr. Kr. Į babiloną iš mažosios azijos įsiveržė hetitų būriai ir nusiaubė miestą. 700 m. Pr. Kr.

  • Istorija Konspektas
  • Microsoft Word 10 KB
  • 2012 m.
  • 3 puslapiai (1213 žodžiai)
  • Mesopotamija ir Egiptas
    10 - 3 balsai (-ų)
Mesopotamija ir Egiptas. (2011 m. Liepos 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/mesopotamija-ir-egiptas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 11:23
×