Metaforinis Lietuvos vaizdas A. Baranausko „Anykščių šilelyje“


Metaforinis Lietuvos vaizdas A. Baranausko „Anykščių šilelyje“.

Žmogus ateina į šį pasaulį vienas. Pirmoji jį pasitinka motina. Jos misija yra ne tik pratęsti gyvybę, bet ir supažindinti naująjį gyventoją su aplinka, kurioje jam lemta gyventi, padėti išvengti lemtingų klaidų. Motinos globoje vaikas jaučiasi saugus ir laimingas. Todėl tai, ką vaikas pamato pirmiausia, ir tampa jam brangiausia. Lietuvoje gimusiam vaikui ši oazė - Lietuva. Todėl žinodamas, kad, kas ispanų romantikams yra kalnai, lietuviui — šilas, A. Baranauskas savo poemai apie Lietuvą pasirenka šilelio įvaizdį. Poetas kuria supriešindamas dabartį ir praeitį.

Praeityje, Lietuvos klestėjimo metu, ir šilelis buvo tobulas ir harmoningas, spinduliuojantis žmogaus ir aplinkos harmoniją, kaip ir Lietuva. Todėl nenuostabu, kad, įėjus į jį, „net akį veria, vat taip linksmina dūšią, užu širdies tveria“, tad žmogus jau ir nebežino, ar miške jis čia stovi, ar danguj, ar rojuj. Taip jam viskas atrodė nuostabu. Jis stengiasi nepraleisti nieko: nuosekliu žvilgsniu nužvelgdavo uogienojus, grybus, kurie „tarp medžių marguliuoja iš savų sodybų“, barzdotus krūmus, galų gale žvilgsnis užkliūdavo už tankių berželių, visais lapais drebančios epušės, prie eglių sustojusių ąžuolų ir uosių, savo seserį skundžiančios sedulėlės, šaltekšnių, žiedų varške pražilusios obels ir pagaliau aukštos, lieknos pušelės, primenančios lietuvių mergelę, „ir vasarą, ir žiemą, kaip rūtos žaliuojančios“.

  • Microsoft Word 15 KB
  • 2015 m.
  • 3 puslapiai (817 žodžiai)
  • Mokykla
  • Karolina
  • Metaforinis Lietuvos vaizdas A. Baranausko „Anykščių šilelyje“
    10 - 9 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Metaforinis Lietuvos vaizdas A. Baranausko „Anykščių šilelyje“. (2015 m. Balandžio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/metaforinis-lietuvos-vaizdas-a-baranausko-anyksciu-silelyje.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 17:21
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo