Metai analizė


Pavasario linksmybės Eilučių numeriai , tema. Vasaros darbai Eilučių numeriai , tema. Rudenio gėrybės Eilučių numeriai , tema. Žiemos rūpesčiai Eilučių numeriai , tema.

Kūrinys pradedamas pavasario gamtovaizdžiu. Gamtai suteikti žmogaus arba gyvūnų bruožai. Randamas pirmas socialinis ženklas – musės, uodai, blusos „ponus taip, kaip būrus, įgelt išsižiojo“. Paukščiai džiaugiasi pavasariu, garbina Dievą. Gandrų pora remontuoja savo namus. Lakštingalos epizodas. Paukščių sueiga. Ji paryškina kontrastą tarp kuklių paukščių ir nepasotinamo žmogaus. Smaguriavimas – didelė žmonių yda, nuodėmė.

Tai groteskiška scena – vaizduojamas persivalgęs ir persigėręs ponas. Šis ponas – tai pirmasis žmogus „Metuose“.

Lauras kritiškai atsiliepia apie ponus. Jam parūpo Kasparo tarnas Milkus, nes Milkus augęs neturtingo batsiuvio šeimoje, o dabar „būrus prastus per kiaulių jovalą laiko“. Jis paniekinamas.

Pričkus samprotauja, kad ir ponų, ir būrų vaikai vaikystėje buvę neprotingi, jie vienodai ir žaidžia. Plėtojama paukščių ir žmonių paralelė – praeis nemaža laiko, kol vieni ir kiti užaugs, bet paskui menkai už vargą tėvams dėkos. Samprotavimas apie žmogų: žmogus augdamas tėvams atneša daug rūpesčių, gauna išminties, pradeda dirbti ir vargti. Toks gyvenimas skirtas Dievo, nes Adomas ir Ieva padarė nuodėmę. Reikia vykdyti Dievo valią. Vėliau Pričkus kalba apie būsimus būrų darbus – reikės daug dirbti, kad sulauktum derliaus. Šaltyšius ragina skubintis, ruoštis į darbus.

Slunkius – nenaudėlis būras, nes atėjus pavasariui tingi dirbti, jam svarbiausia pamiegoti, o jei dirbti – tai neskubant. Jis pateikia ne vieną pavyzdį, kodėl reikia neskubėti.

Pričkus bara Slunkių dėl tinginystės, sako, kad daro gėdą lietuvininkams (tai pirmoji tautiškumo apraiška poemoje). Kalba apie būrus ir jaučius, kurie yra sužmoginami: jaučiai sunkiai dirba, juos reikia užjausti. Toliau Pričkus kalba apie maistą: mėsa – svarbiausia būriško „zoposto“ dalis. Bet reikia rūpintis ir kitu maistu – javais. Pavasarį reikia pasisėti tiek javų, kad užtektų visiems metams.

Į Pričkaus pamokymus įsiterpia ir Blėkius (mėsos mėgėjas), kuris teigia, jog žiemai baigiantis ištuštėjo visos maisto atsargos ir jam labiausiai trūksta mėsiškų valgių.

  • Microsoft Word 28 KB
  • 2015 m.
  • 5 puslapiai (2378 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Tomas
  • Metai analizė
    10 - 9 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Metai analizė. (2015 m. Kovo 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/metai-analize.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 06 d. 11:55
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo