Metalų kietumo matavimas laboratorinis darbas


Įrenginiai, įrankiai ir medžiagos reikalingos atlikti laboratorinį darbą. Literatūra.

Darbo tikslas. Susipažinti su metalų kietumo matavimo būdais ir, parinkus tinkamą kietumo matavimo metodą, pamatuoti bandinio kietumą.

Kietumo matavimas, įrėžiant nustatyta jėga poliruotąjį paviršių deimantiniu kūgiu ir matuojant įbrėžos plotį, taikomas mineralogijoje. Šiuo metodu pagal Mooso skalę kokybiškai įvertinamas mineralų kietumas.

Matuojant kietumą dinaminiu metodu, indentoriui suteikiama kinetinė energija, kurios veikiamas indentorius palieka įspaudą matuojamoje medžiagoje. Vienu atveju kietumas apskaičiuojamas pagal įspaudos dydį, o kitu atveju – pagal aukštį, į kurį atšoka indentorius.

Dažniausiai kietumas matuojamas įspaudos dydžiu. Nustatyta apkrova metalo paviršius plastiškai deformuojamas nedideliame tūryje po indentoriumi ir šalia jo. Taip matuojant kietumą, plastiškai deformuojasi ne tik plastiški, bet ir palyginti trapūs metalai (pvz., ketus). Bandymo metu vyrauja tangentiniai įtempiai. Taigi įspaudimo būdu nustatomas kietumas apibūdina medžiagos pasipriešinimą plastinei deformacijai.

Jei metalas turi heterogeninę struktūrą, kurioje yra stambios struktūros sudedamosios dalys, turinčios skirtingas savybes, tai kietumui matuoti pasirenkamas didesnio skersmens rutuliukas ir didesnė apkrova. Jei struktūra smulki, vienalytė, galima matuoti ir mažų matmenų antgaliu – deimantiniu kūgiu ar piramide.

Dėl šio bandymo paprastumo (nereikia specialių bandinių, galima matuoti detales) ir greitumo kietumo matavimas dažnas vertinant medžiagų mechanines savybes.

Parinkus tinkamą kietumo matavimo metodą, galima vertinti ir skirtingos struktūros bei savybių metalo sluoksnius, pvz., azotintuosius arba cementuotuosius sluoksnius, grūdintąjį plieną, kurių kietumas skerspjūvyje nevienodas. Matuojant mikrokietumą, galima įvertinti ir skirtingų struktūrinių sudedamųjų kietumą.

Siekiant užtikrinti matavimo vienodumą, kietumo matavimo metodai yra reglamentuojami norminiais dokumentais.

  • Microsoft Word 129 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1448 žodžiai)
  • Vytenis
  • Metalų kietumo matavimas laboratorinis darbas
    10 - 6 balsai (-ų)
Metalų kietumo matavimas laboratorinis darbas. (2015 m. Gegužės 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/metalu-kietumo-matavimas-laboratorinis-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 05:07
×