Metalų kietumo matavimas mechanikos laboratorinis darbas


1 Laboratorinis darbas. Metalų kietumo matavimas. Darbo tikslas. Susipažinti su metalų kietumo matavimo būdais ir, pasirinkus tinkamą kietumo matavimo metodą, pamatuoti bandinio kietumą. Įrenginiai, įrankiai ir medžiagos. Teorinė dalis. Bandymų rezultatai. Brinelio kietumo matavimas. Skaičiavimai. Plienas. Nerūdijantis plienas. Titanas. Aliuminis. Rokvelio metodas. Išvados.


Norint išmatuoti medžiagos kietumą reikia įsitikinti, jog tiriamos medžiagos paviršius yra glotnus, nenudažytas ar oksidavęsis, bandinys turi būti tam tikro storio, rutuliuko įspaudo skersmens ir apkrovos turi būti išlaikomas tam tikras santykis (0,24D-0,6D), parinkti tinkamą apkrovos išlaikymo laiką.

Brinelio ir Vikerso metodais išmatuoto kietumo vienetai sutampa iki 450HB.

Susipažinome su metalų kietumo matavimo būdais ir parinkę Brinelio ir Rokvelo kietumo nustatymo metodus pamatavome bandinių kietumus. Išmatavus bandiniu kietumus palyginome juos tarpusavyje. Kiečiausias metalas, nepriklausomai nuo matavimo būdo buvo titanas, antrasis pagal kietumą- nerūdijantis plienas, kiek minkštesnis už nerūdijanti plieną - plienas ir minkčiausias bandinys kurio kietumas HB= 66 – aliuminis. Titanas yra daugiau nei 4,5 kartus kietesnis už aliuminį, 1,6 karto kietesnis už nerūdijantį plieną ir 2 kartus kietesnis už plieną. Manuojant kietumus Rokvelo metodu paaiškėjo, jog plienas yra beveik 1,4 karto kietesnis už nerūdijantį plieną. Matavimai gali būti netikslūs dėl galimų paklaidų kurias sukelia prietaisų netikslumai bei žmogiškasis faktorius.

  • Mechanika Laboratorinis darbas
  • Microsoft Word 28 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (670 žodžiai)
  • Universitetas
  • Jonas
  • Metalų kietumo matavimas mechanikos laboratorinis darbas
    10 - 3 balsai (-ų)
Metalų kietumo matavimas mechanikos laboratorinis darbas. (2017 m. Balandžio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/metalu-kietumo-matavimas-mechanikos-laboratorinis-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 18:14
×