Metalų korozija referatas


Įvadas. Metalų korozijos paplitimas statybų sektoriuje. Korozija vandens įrengimuose, skirtingų tipų vamzdžiuose. Korozijos priežastys, pasekmės ir apsaugos galimybės naftos vamzdynuose. Rūdijimo rodikliai ir plieninio vamzdžio pasyvumas. Išvados. Literatūra.

Statybų sektoriuje, elektros linijose, pramonėje, šilumos trasose, naftos, dujų industrijoje labai aktuali problema yra metalų (ypač vamzdžių ir vamzdynų) korozija. Šis reiškinys ne visada lengvai kontroliuojamas, nes tai metalo (metalinės konstrukcijos) ir supančios aplinkos (terpės) fizikinė ir cheminė sąveika, dėl kurios keičiasi metalo savybės (jis pereina į oksiduotą būklę) ir kuri gali pabloginti metalo funkcijas bei sukelti metalo irimo procesą. Pagal korozijos proceso pobūdį metalų korozija skirstoma į cheminę (tai heterogeninis procesas, kai cheminė reakcija vyksta metalų paviršiuje, o korozijos produktai lieka jos vietoje) ir į elektrocheminę koroziją (tai elektrocheminis procesas, kurio metu susidaro makro ir mikrogalvaniniai elementai, metalo paviršiuje susiformuoja anodiniai ir katodiniai ploteliai, atsiranda elektros srovė, o korozijos produktai gali susiformuoti toli nuo korozijos vietos (Šulčius 2008).

Be abejo, daug dėmesio skiriama metalų  apsaugai nuo korozijos, svarbu numatyti jos priežastis ir laiku užkirsti kelią jos procesui vykti. Tačiau korozijos priežastys ir rūšys labai įvairios, taigi nėra universalaus metodo metalui nuo jos apsaugoti. Kaskart reikia atsižvelgti į sąlygas, kuriomis metalinės detalės dirba. Reikia tinkamai parinkti metalą, kuris ne tik atsparus korozijai, bet ir pasižymi geromis mechaninėmis savybėmis, tinkamai apdirbti metalą, kad nebūtų ir struktūrinių suvirinto metalo pokyčių, metalų paviršių dengti korozijai atspariomis medžiagomis, parinkti tinkams gaminių konstrukcijas ir pan. Vadinasi, metalo apsaugai nuo cheminės ir elektrocheminės korozijos taikyti kompleksinę apsaugą konstrukcijos konstravimo, gamybos ir eksploatacijos sąlygomis.

Vamzdynai labai svarbūs naftos ir dujų industrijoje. Iki šiol jie yra patys ekonomiškiausi ir efektyviausi (lyginant su geležinkelio bėgiais, sunkvežimiais) transportuojant didelį kiekį skystos, tyros naftos ir natūraliųjų dujų. Beje, vamzdynų trasos gali būti lankstesnės už įprastus kelius, jomis perduodami didesni kiekiai žaliavos. Vamzdžiai dažniausiai padaryti iš anglies plieno dėl keleto priežasčių: anglies plienui būdingos geros mechaninės sudedamosios dalys, be to, jis nėra brangus ir yra labiau prieinamas, nepaisant, kad jo atsparumas rūdyti yra pakankamai žemas (rūdija greitai). Nafta greitai senėja, naftos kokybė(produkcija) pradeda kristi, kai įvairūs vandens ir dujų judėjimo rodikliai yra linkę pakilti. Tokie regentai, kaip CO2, H2S ir chlorino elementai, ištirpę skysčiuose, gali pagreitinti rūdijimo procesą vamzdyje. Taigi, tokie skysčių pokyčiai vamzdžiuose turėtų būti numatyti ir į juos atsižvelgta apsaugos, priežiūros programose. Schematinė žalios naftos tekėjimo diagrama ir nepavykusio su defektu vamzdžio, einančio per investigaciją, rodoma žemiau pateiktoje iliustracijoje. Per operaciją žalia nafta buvo pumpuojama iš mechanizmų vandenyno dugne į horizontalų vamzdį. Tada žalia nafta yra išsunkiama iš vamzdžio tiesiai į ilgą alkūnės sekciją, kuri pakreipia žalios naftos tekėjimą į vertikalų lygmenį, leidžiantį tekėjimui praeiti per pakėlėją tolimesniam procesui platformoje. Kai kurie naftos tekėjimai buvo stebėti horizontalaus vamzdžio dugne tik prieš tekėjimui įeinant į alkūnės sekciją. Kitos pažeidimų vietos nebuvo identifikuotos per šią inspekciją. (H.M. Tawancy, L.M. Al-Hadhrami, F.K. Al-Yousef)

Žemiau pateikta iliustracija rodo vizualinės analizės rezultatus, rastus vamzdyje. Šie pratekėjimai buvo rasti ant vietos vamzdžio dugno (6 valandos pozicija) ašaros lašo formos suformuotais gabalėliais ir apnašos, kurios išilgėjo paraleliai skysčių tekėjimo krypčiai. Tai kelia hipotezę, kad pratekėjimai vyksta dėl kombinuoto elektrocheminio rūdijimo efekto.

  • Chemija Referatas
  • Microsoft Word 227 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (3180 žodžiai)
  • Tomas
  • Metalų korozija referatas
    10 - 2 balsai (-ų)
Metalų korozija referatas. (2015 m. Gruodžio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/metalu-korozija-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 21:30
×