Metalų struktūra ir jos ypatumai


Metalų struktūra ir jos ypatumai. Kristalinė struktūra. Polimorfizmas. Amorfinė struktūra. Junginiai lydinyje. Grūdeliai ir fazių ribos. Grūdelių grupės ir fazės. Susijungimo formos.

Pagrindinis metalų struktūros tyrimo tikslas – surasti tinkamus būdus, kaip nuo pat smulkiausių metalo struktūros elementų, kaip branduolys ar atomas, kontroliuoti metalų savybes, reikalingas įvairiausios paskirties medžiagų gamyboje, kadangi privaloma susikurti reikiamą medžiagos atsparumą, tąsumą ar kietumą. Taip pat nereikėtų pamiršti, kad medžiagos, kaip metalų lydiniai, gali būti veikiamos termiškai, chemiškai, grūdinamos bei deformuojamos, todėl jų struktūros konfigūracija ypač svarbi.

Gamyboje yra galimybė kontroliuoti iš metalų atomų susikuriančias kristalines ar amorfines struktūras, jų junginius, grūdelius ir fazių ribas, stambesnių elementų tarpusavio atstumus, kas tiesiogiai keičia metalo savybes. Pavyzdžiui, kristalinės gardelės tipas lemia metalo tankį bei tūrį, tad šie gamybos parametrai ganėtinai svarbūs projektuojant ir taikant tam tikrus metalų lydinius konstrukcijose. Taigi struktūros ypatybių kontrolei turi būti skiriamas nemažas dėmesys.

Natūraliai metalų atomai stengiasi susijungti kuo sandariau, todėl metalų struktūrai dažnai būdingas kristalinės gardelės susidarymas, kadangi atomai išsidėsto tam tikra tvarka. Gardelės būna kubinio centruotojo tūrio (k.c.t.), kubinio centruotojo paviršiaus (k.c.p.) ir heksagoninės tankios (h.t.). Metalo gardelės tipą lemia tarpatominiai ryšiai, pavyzdžiui, plačiai paplitusios k.c.t. ir h.t. gardelės, tačiau dėl skirtingų metalinių ryšių, kaip, pavyzdžiui, tarp geležies ar chromo atomų, susidaro ir k.c.p. tipo gardelė, kurios atomai išsidėsto laisviau negu kituose gardelių tipuose.

  • Medžiagų mokslas Referatas
  • Microsoft Word 31 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1064 žodžiai)
  • Universitetas
  • Tomas
  • Metalų struktūra ir jos ypatumai
    10 - 8 balsai (-ų)
Metalų struktūra ir jos ypatumai. (2015 m. Lapkričio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/metalu-struktura-ir-jos-ypatumai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 00:14
×