Metamorfinių uolienų sąvoka ir suskirstymas


Metamorfinių uolienų sąvoka ir suskirstymas. Metamorfinių uolienų savybės ir sudėtis. Metamorfizmo tipai. Metamorfinių uolienų mineralinė sudėtis. Metamorfinių uolienų spalva. Metamorfinių uolienų sandara. Metamorfinių uolienų tekstūra ir struktūra. Metamorfinių uolienų struktūros. Metamorfinių uolienų tekstūros. Metamorfinės uolienų pavyzdžiai. Išvados. Informacijos šaltinių sąrašas.


Didžiausią Lietuvos riedulių dalį užima į smulkesnius pogrupius suskirstytos metamorfinės uolienos. Su kai kuriomis iš jų kviečiu susipažinti.

Terminas „metamorfizmas“ kilęs iš graikų kalbos žodžio „metamorfoz“, kuris reiškia pasikeitimą.

Magminės ir nuosėdinės uolienos (jos vadinamos pirminėmis) patekusios į aukštų slėgių ir temperatūrų ar fluidų poveikio zonas keičia savo sudėtį – persikristalizuoja. Vieni uolieną sudarantys mineralai yra atsparūs ir patekę į naujas sąlygas nesikeičia, kiti kinta tol, kol pasiekia stabilią sudėtį, atsparią naujoms geologinėms sąlygoms. Toks procesas, kai dėl temperatūros ir slėgio poveikio kinta uolienos sudėtis, struktūra ir tekstūra, vadinamas metamorfizmu. Jo metu susiformavusios uolienos vadinamos metamorfinėmis.

Uolienų metamorfizmas vyksta veikiant aukštai temperatūrai, slėgiui ir chemiškai aktyvioms medžiagoms – tirpalams ir dujoms, kurie yra uolienų sudėtyje.

Uoliena yra gamtinis darinys sudarantis vieną geologinį kūną, turintis specifinę struktūrą ir tekstūrą.

Dinaminis metamorfizmas – pasireiškia, kai uolienas daugiausia veikia tektoninis slėgis, susijęs su atskirų Žemės plutos blokų judėjimu. Pagrindinis veiksnys yra kryptingas slėgis, temperatūros poveikis silpnas. Pirminės uolienos yra sutrupinamos ir sucementuojama sutrinta pirminių uolienų medžiaga, o aukštesnėje temperatūroje plastiškai deformuojama.

Kontaktinis metamorfizmas - pasireiškia, kai įkaitusi magma įsiskverbia į uolienas.

Kontakto srityje veikia aukšta temperatūra ir išsiskiriantys iš auštančios magmos dujiniai ir skysti lakieji komponentai (fluidai). Šis metamorfizmas išplitęs lokaliai, jo laipsnis priklauso nuo įsiskverbusios magmos tūrio. Kontaktinio metamorfizmo temperatūra svyruoja nuo 300 iki 800°C, slėgis nedidelis.

Regioninis metamorfizmas -vyksta milžiniškuose plotose ir yra susijęs su tektoniniais procesais, kurie vyksta litosferos plokščių pakraščiuose. Šio metamorfizmo metu veikia temperatūra ir slėgis. Vietomis pasireiškia ir fluidų poveikis.

  • Geologija Referatas
  • Microsoft Word 1419 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (1542 žodžiai)
  • Kolegija
  • Jovita
  • Metamorfinių uolienų sąvoka ir suskirstymas
    10 - 2 balsai (-ų)
Metamorfinių uolienų sąvoka ir suskirstymas. (2017 m. Sausio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/metamorfiniu-uolienu-savoka-ir-suskirstymas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 08:03
×