Meteoroidai Meteorai Meteoritai referatas


Įvadas. Meteroidai. Meteorai. Meteorų skleidžiami garsai. Meteoritai. Meteoritai Lietuvoje.

Krentančios žvaigždės, tikras romantikų įkvėpimo šaltinis. Sakoma, kad pamačius krentančią žvaigždę reikia sugalvoti norą ir jis būtinai išsipylds. Tai svajingoji šio reiškinio pusė, o kaip yra ištikrųjų, turbūt nedaugelis težino. Aš panorau išsiaiškinti visą teisybę apie „krentančias žvaigždes“. Nesinorėtų ko nors nuvilti ar atimti tikėjimo, bet šviesos blyksniai naktiniame danguje yra ne kas kita, o meteoroidai, kurių trajektorija kerta Žemės atmosferą. Krisdami, jie – meteoroidai - taip įkaista, kad pradeda švytėti ir tampa meteorais, o nukritę ant žemės – meteoritais – akmeniniais arba geležiniais akmenimis.

Oficialus meteoroido apibrėžimas, paskelbtas Tarptautinės Astronominės Sąjungos, skamba taip: „Meteoroidas yra kietas objektas, judantis tarplanetinėje erdvėje, žymiai mažesnis nei asteroidas ir žymiai didesnis negu atomas“. Karališkoji Astronominė Bendruomenė pasiūlė naują apibrėžimą, kuriame nurodoma, kad meteoroidas yra mažų matmenų kūnas (nuo kelių mikrometrų iki kelių dešimčių metrų). Labai maži meteoroidai vadinami mikrometeoroidas (maža uolos dalelė kosmose, paprastai sverianti mažiau nei vieną gramą).

Stambus meteorinis kūnas, įskriejęs į planetos atmosferą, gali pasiekti jos paviršių nesuiręs. Nukritęs į Žemę, toks kūnas arba jo skeveldros vadinami meteoritais. Ju yra trys rūšys: akmeniniai meteoritai arba aerolitai, geležiniai meteoritai arba sideritai, ir akmeniniai geležiniai meteoritai - siderolitai. Akmeniniai meteoritai susideda iš mineralų, turtingų silicio ir deguonies, su mažesniais geležies, magnio, ir kitų elementų kiekiais. Viena grupė akmeninių meteoritų, pavadintų chondritais, manoma, kad jie susidarė Saulės sistemoje prieš 4.5 mlrd. metų kartu su planetomis. Tai seniausia beveik nepakitusi planetų „statybos“ medžiaga. Kita grupė akmeninių meteoritų, achondritai. Palyginti su chondritais silpniau kristalizuoti, chemine sudėtimi ir mineralais panašesni į kai kurias Žemės uolienas. Turi labai mažai geležies ir nikelio. Achondritai yra panašūs į vulkaninius akmenis ir yra kadaise egzistavusių stambių asteroidų lydymosi gelmėse produktai. Geležiniai meteoritai susideda daugiausia iš geležies ir nikelio. Akmeniniai geležiniai meteoritai turi beveik lygius siliciu pagrįsto akmens ir geležinio nikelio metalo kiekius.

  • Astronomija Referatas
  • Microsoft Word 2647 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (1741 žodžiai)
  • Universitetas
  • Andrej
  • Meteoroidai Meteorai Meteoritai referatas
    10 - 4 balsai (-ų)
Meteoroidai Meteorai Meteoritai referatas. (2015 m. Spalio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/meteoroidai-meteorai-meteoritai-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 08:36
×