Metų reikšmė. Metų pasaulis


Pričkaus paveikslas. Metu reiksmės. Metu reiksme lietuvos kulturai. Prickaus paveikslas metuose. Donelaičio metų reikšmė lietuvos kultūrai. Donelaicio metu reiksme lietuviu literaturoje. Prickaus paveikslas rasinys. Donelaitis metai prickaus paveikslas. Metu reiksme pasauliui. Kodel donelaicio metai priskiriami retorinei kulturai.

Metų reikšmė. Metų pasaulis. Retorinė kultūra. Tvarkos ilgesys. Idealusis pasaulis. Būrai ir ponai. Būriški ir poniški valgiai. Poemos veikėjai. Pričkaus paveikslas. Pasakotojo vaidmuo. Kolektyvas ar individas. Donelaičio hegzametras.

Xxamžiaus Lietuvių poezijoje galima skirti du stilistinius polius. Viename – liau-dies dainų pakylėta, nušlifuota, deminutyvinė poetika, kuri davė pradžią maironiui, antanui vienažindžiui, ir vėlesniai poetinei tradicijai. Antroji stilistinė kryptis yra proziškesnė ir sietina su sodriu šiurkštoku, šnekamajai kalbai artimu donelaičio žodžiu. Donelaičio metai xxamžiaus poezijoje tebėra siejama su paprastumu, poetiniu vertingumu, bet taip pat išraiškingumu ar net modernomu, į šiuos idealus orietuojasi ne vienas šiuolaikinis Lietuvių poetas.

Lietuvių literatūra labai įvairiomis progomis prisimena donelaičio asmenį, jo epochą ir jo kūryba. Donelaičiui teikiama simbilinė reikšmė, kai tenka kalbėti apie nacionalinę priespaudą, pavojų Lietuvių kalb skaitydami donelaičio metus pastebime, kad apie tą patį dalyką skirtingose poemos vie-tose skirtingai kalbama. Retorinė rūšies literatūriniame pasakojime svarbiausiai yra tradicijos su-formuotas, aiškiai vertinantis, moralizuojantis pasakotojo ar personažo požiūris, kurio beveik be išlygų laikomasi. Literatūros istorikai šitokį požiūrį į gyvenimą sieja su retorinės kultūros samprata. Retorinėje kultūroje ir literatūroje labai aiškiai jaučiama riba tarp to, kas leistina ir kas neleistin, gerai žinoma, kad tiesa yra ir kas ji yra, o kas teisinga – tai ir doroviškai teigiama ir gražu. Donelaičio metai priklauso retoriniai kultūrai. Su retorinės kultūros tradicija siejasi ir idi-lės žanrui būdingi metų bruožai. Tai vaizduojama gyvenimo įvykių ryšys su tam tikra erdve – kaimu, kuriame gyveno tėvai, seneliai, kur gyvens vaikai. Ši erdvė atribojama nuo ją supančios aolinkos – dvaro ir miesto, kurie metuose neigiamai vertinama. Kai kurios metų ištraukos rodo kad ši poema kartais jau neišsitenka retorin tvarkos idėja poetiniame metų pasaulyje apima ir gamtą, ir žmonių gyvenimą. Tai tobulai sutvarkytas augalų ir gyvūnų pasaulis ar net ideliai pasikartojanti sezoninė metų kaita, tai harmoningi skirtingų luomų santykiai.

  • Microsoft Word 6 KB
  • 2010 m.
  • 3 puslapiai (725 žodžiai)
  • Mokykla
  • Metų reikšmė. Metų pasaulis
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Metų reikšmė. Metų pasaulis. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/metu-pasaulis-ir-metu-reiksme.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 19 d. 18:31
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo