Miego sutrikimai (3)


Gana dažnas, tačiau ir gana kraupus miego sutrikimas, tai parasomnijos. Kartais žmonės sieja parasomnijas() su naktiniais košmarais, bet į košmarus, kurių metu neviaikšto, retai kada kreipia dėmesį. Vaikų amžiuje dažniausiai nėra aiškiai susieto psichologinio sutrikimo, nes jų košmariški sapnai būna sąlygoti specifinės emocinio brendimo fazės. Svarbu diferencijuoti košmariškus sapnus nuo naktinio siaubo. Pirminiai miego sutrikimo simptomai gali išnykti ir nebesivystyti į ligą, jei vengiamą dirgiklių, pavyzdžiui, nervinės įtampos, dienos metu patiriamo streso, jei reguliuojama mityba, nepersivalgoma nakčiai.


Miegas- tai periodinė ir funkcinė žmogaus organizmo būsena, kurios metu jis yra atstatomas tiek fiziškai, tiek psichiškai. Vidutinė miego norma – aštuonios valandos, per kurias patiriamos keturios lėtojo miego fazės ir aktyviojo miego stadiją. Kokybiškas miegas žmogui yra labai svarbus, nes tik pailsėjęs organizmas geba tinkamai atlikti visas funkcijas, žmogus daro mažiau klaidų bei reaguoja į tam tikrus įvykius optimaliu reakcijos greičiu. Neišsimiegojęs asmuo kur kas dažniau klysta, yra prastos nuotaikos, irzlus, kartais jaučiasi nusilpęs. Tokią neigiamą žmogaus savijautą neretai lemia ne tik nekokybiška miego higiena – tylos, tamsos stoka, persivalgymas prieš naktį– bet ir įvairūs miego sutrikimai. Šie, pagal pasireiškiančius simptomus (mieguistumas, darbingumo sumažėjimas, varginantys sapnai, miego priepuoliai, sutrikęs miegas, miego-budrumo ritmo sutrikimas, vaikščiojimas miegant, kalbėjimas naktimis), yra skirstomi į tam tikras ligas, kurių yra labai daug ir be galo skirtingų. Ko gero vienos dažniausiai pasitaikančių, tai insomnija(nemiga), hipersomnija, narkolepsija, parasomnijos (vaikščiojimas miego metu, griežimas dantimis, krūpčiojimas naktimis ir naktinis kalbėjimas), taip pat parasomnijos, kylančios REM metu (košarai).

Miego sutrikimas yra psichologinė žmogaus būsena, kai, dažniausiai, dėl emocinių priežasčių, sutrinka ir nukenčia miego trukmė, kokybė bei galimybė sapnuoti. Žmogus neatlikdamas kokybiškų, gyvybei svarbių funkcijų, yra varginamas nemigos, mieguistumo ar miego budrumo ritmo sutrikimo. Be to, dauguma žmonių mano, jog košmarų sapnavimas yra natūralus reiškinys, tačiau tai taip pat yra sutrikimas, į kurį negalima nekreipti dėmesio, o ypač jei tai kartojasi dažnai.

Kartais žmonės sieja parasomnijas() su naktiniais košmarais, bet į košmarus, kurių metu neviaikšto, retai kada kreipia dėmesį. Tačiau jie taip pat gali būti signalas apie sutrikusią sveiką. Naktinis siaubas ir naktinai košmašai skriasi. „Naktinis siaubas yra siaubo ar panikos epizodai nakties metu, lydimi intensyvios vokalizacijos, judrumo ir ryškių vegetacinių iškrovų.

  • Biologija Referatas
  • Microsoft Word 26 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (1723 žodžiai)
  • Marija
  • Miego sutrikimai (3)
    10 - 10 balsai (-ų)
Miego sutrikimai (3). (2016 m. Gegužės 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/miego-sutrikimai-3.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 15:38
×