Miego sutrikimai referatas


Įvadas. Miego fazės. Miego funkcija. Miego sutrikimai. Miego apnėja. Hipersomnijos. Nemiga. Cirkadinio ritmo sutrikimai. Parasomnija. Su miegu susiję judėjimo sutrikimai. Išvados. Literatūra.

Tikslas – išanalizuoti miego sutrikimų ypatumus.Uždaviniai: 1. Apžvelgti pagrindinius miego sutrikimus.

Literatūroje rašoma, kad pagrindinė miego funkcija – sureguliuoti, atgaivinti smegenų veiklą. Nervinei veiklai atkurti svarbiausias delta miegas (LM 3 – 4 stadijos). Todėl pirmosios miego valandos (iki 3-ios val. ryto) yra bene svarbiausias. Manoma, kad LM fazė yra susijusi su energijos atgavimu ir kaupimu. Vadinasi, visų asmenų, kurie metabolizmas dieną yra greitas, naktį yra ilgesnė LM fazė ir jie miega ilgiau. Jeigu dieną išeikvojama daug energijos dėl fizinio krūvio, vėl pailgėja LM fazė. Taip pat žinoma, kad LM fazės metu išsiskiria augimo hormonas.

Energijos atkuriamieji procesai vyksta per visą miegą, bet per LM fazę aktyvinama makromolekulinė sintezė nervinėse ląstelėse, o per PM fazę šie sintezės produktai mobilizuojami sinapsiniams ryšiams tvarkyti – atkurti. (Liesienė, 2009).

Pasak Liesienės miegas priklauso nuo smegenų nervinio tinklo veiklos, kuri reguliuojama 3 mechanizmų: homeostazinio, cirkadinio (paros) ir ultradinio. Homeostazinio valdymo mechanizmas aiškinamas kintančiu smegenų metabolizmu ir laipsnišku hipnogeninių medžiagų kaupimusi smegenų skystyje.

Anot minėtos autorės cirkadinis miego valdymo mechanizmas priklauso nuo pagumburio branduolio, nucleus suprachiasmaticus, kuris jautrus šviesai bei melatonino sekrecijai kankorėžinėje liaukoje. Pažeidus pagumburį visada sutrinka miegas. Jei pažeidžiama užpakalinė jo dalis – pasireiškia nuolatinis mieguistumas – letargas.

Įvairiuose literatūros šaltiniuose minima apie 84 miego sutrikimų rūšių, kurie apima miego ir budrumo sutrikimo sindromus, somatinės patalogijos sukletus sutrikimus ir miego ritmo pokyčius. Medicinos enciklopedijoje randame faktus, kad 50 % suaugusiųjų žmonių miegas yra sutrikes.

Tarptautinėje miego sutrikimų klasifikacijoje (ISD-2) įvardijamos tokios miego sutrikimų kategorijos:

Su miegu susiję kvėpavimo sutrikimai – šiai grupei priklauso obstrukcinės miego apnėjos ir kiek rečiau pasitaikančios centrinės miego apnėjos.

Hipersomnijos ne dėl su miegu susijusių kvėpavimo sutrikimų – narkopleksija, esant ar nesant katapleksijos, - pats svarbiausias šios grupės ligų pavyzdys.

Nemigos, skirstomos į ūmines ir lėtines. Lėtinės nemigos – idiopatinė, psichofiziologinė ir paradoksinė (t.y. sutrikusio miego suvokimo).

Cirkadinio ritmo sutrikimai – pirminiai ir dažnesni antriniai. Nesutampa subjekto miego įpročiai ir socialinės normos, t. y. miegoti ir (ar) būdrauti yra sunku, kai to norima, kai to reikia ar laukiama.

Parasomnijos – elgesio pokyčiai ar potyriai, vykstantys daugiausia miegant. Dauguma šių sutrikimų yra atsibudimo sutrikimai ir klasifikuojami pagal tai, kurioje stadijoje jie kyla, įskaitant užmigimą.

Su miegu susiję judėjimo sutrikimai – neramių kojų sindromas ir periodiniai galūnių judesiai yra dažniausiai neurologų praktikoje pasitaikantys šios ligų grupės pavyzdžiai. (Warlow, 2007).

Tolesniame darbe bandysiu apžvelgti tarptautinėje miego sutrikimų klasifikacijoje (ISD-2) įvardijamas miego sutrikimų kategorijas:

Miego apnėjai būdinga:- garsus knarkimas, gargaliavimas;- rytais – sausa burna;- skaudanti gerklė;- galvos skausmas;- mieguistumas dieną.

Mišrioji – prasideda ir dėl obstrukcinės, ir dėl centrinės apnėjos. Ji dažniau ištinka PM metu. (Liesienė, 2009).

Hipersomnija (mieguistumas) – tai sumažėjęs budrumas, kuris nepriklauso nuo naktinio miego kokybės. Dažnai pasireiškia pailgėjusiu paros miegu, pasikartojančiu mieguistumu, sunkiu parbudimu rytą, sezoniniu ar pariniu mieguistumu. (Liesienė, 2009).

Svarbiausias šios grupės pavyzdys – narkopleksija – miego reguliacijos sutrikimas. Tai būklė, pasireiškianti pasikartojančiais miego ir staigaus raumenų suglebimo priepuoliais, kai nėra neurologinio pažeidimo. Paprastai pacientai nesugeba išlikti budrūs ilgiau kaip 3 – 4 val. Noras miegoti gali būti nenugalimas, galimi „miego priepuoliai“, kuriuos vėliau sunkiai prisimenama. Žmogus gali užmigti net kažką aktyviai veikdamas. Su šia būkle susijusios įvairios parasomnijos:

  • Medicina Referatas
  • Microsoft Word 371 KB
  • 2016 m.
  • 16 puslapių (3428 žodžiai)
  • Asta
  • Miego sutrikimai referatas
    10 - 6 balsai (-ų)
Miego sutrikimai referatas. (2014 m. Lapkričio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/miego-sutrikimai-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 22:50
×