Miežių auginimas


Įvadas. Miežiai reikšmė. Miežių botaninis apibūdinimas. Auginimo sąlygos. Dirvos parinkimas ir vieta sėjomainoje. Tręšimas. Dirvos paruošimas. Veislės ir sėja. Pasėlių priežiūra, kenkėjai. Derliaus nuėmimas. Išvados. Informacijos šaltiniai.

Augalai nuolat sąveikauja su juos supančia aplinka. Jų produktyvumas neatsiejamas nuo temperatūros, drėgmės, šviesos, vandens rėžimo ir kitų aplinkos veiksnių. Labai svarbu yra tinkamai rūpintis kiekviena žemės ūkio kultūra, nes jų priežiūra reikalauja skirtingo dėmesio ir technologinių žinių. Kiekvienas ūkininkas privalo žinoti kaip tinkamai parinkti žemę, kaip ir kuo tręšti, kuriuo metu kultūrą reikia sėti ir kuriuo nuimti jos derlių. Visa tai ir dar daugiau žinoti reikia siekiant pasiimti kuo didesnę augalų teikiamos naudos dalį, patiriant kuo mažesnius nuo-stolius.

Vasariniai miežiai yra vieni seniausių vasarinių javų pasaulyje. Tai labai universalūs, ir vieni dažniausiai auginami vasariniai javai Lietuvoje. 2003m. Lietuvoje vasariniais miežiais apsėta buvo virš 53. Tūkst.. ha, gauta 29,3 cnt ha. Jie auginami maistui, pramonei bei pašarams. Miežių grūduose yra vidutiniškai 11 proc. baltymų, 75 proc. neazotinių ekstraktinių medžiagų, 5 proc. ląstelienos, 2 proc. riebalų, 2,5 proc. pelenų. Miežių baltymai labai vertingi, nes turi daug nepakeičiamų aminorūgščių. Miežių grūdai tinka gaminti perlinėms kruopoms, miltams, kavai.

Miežių gentis (Hordeum) skirstoma į 28 rūšis. Iš jų yra tik viena kultūrinė – Hordeum sativum. Atsižvelgiant į skaičių vaisingų varpelių, esančių ant kiekvieno stagarėlio narelio, kultūriniai miežiai skirstomi į 3 porūšius: daugiaeiliai, dvieiliai, tarpiniai.

Daugiaeilių miežių ant kiekvienos varpos stagarėlio narelio yra po 3 išsivysčiusias varpeles. Pagal varpos tankumą daugiaeiliai miežiai skirstomi į dvi grupes: šešiaeilius- jų varpa tanki,stora – ir ketureilius- jų varpa retesnė, grūdai joje sudėti netaisyklingai.

Dvieilių miežių iš trijų varpelių vaisingos yra tik vidurinės, ir tik jos duoda grūdą. Šoninės varpelės yra bevaisės. Pagal jų išsivystymą dvieiliai miežiai skirstomi į dvi grupes: nutantinę ir deficiantinę. Pirmos grupės šoninės varpelės turi ir varpažvynius,ir žiedažvynius, antrosios- tik varpažvynius.

Tarpiniai miežiai ant kiekvieno varpos stagarėlio narelio turi nevienodą varpelių skaičių.

Labiausiai paplitę du sėjamųjų miežių porūšiai: dvieiliai miežiai ir daugiaeiliai. Lietuvoje paplitę dvieiliai miežiai.

Vasariniai miežiai yra jautrūs auginimo sąlygoms, todėl auginant juos, labai svarbu taikyti tinkamiausias agrotechnikos priemones, nes tik tuomet galima tikėtis gausių derlių, Jie visada gerai auga, kai auginami tinkamoje dirvoje, gauna pakankamai drėgmės ir šilumos.

Dirva. Vasariniai miežiai yra sunkesnių dirvų augalas. Jiems geriausiai tinka vidutinio sunkumo priemoliai, taip pat puveningi priesmėliai. Geriausias miežių derlius gaunamas derlingesnėse ir nelabai rūgščiose dirvose arba neutraliose vidutinio sunkumo priemolio dirvose. Tačiau ir sunkesnėse, ir lengvesnėse dirvose miežiai gerai uždera po tinkamo priešsėlio, gerai įdirbtoje ir patręštoje žemėje. Galimą derlių labai mažina piktžolės bei prasta dirvos struktūra. Miežiams dirvos turi būti gerų cheminių savybių, nes jų šaknų sistema silpna, jie negali greitai pasisavinti sunkiai tirpstančių junginių.

  • Microsoft Word 230 KB
  • 2015 m.
  • 17 puslapių (3135 žodžiai)
  • Kolegija
  • Akvilė
  • Miežių auginimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Miežių auginimas. (2015 m. Balandžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/mieziu-auginimas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 21 d. 03:35
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo