Miglinių augalų šeima


Miglinių augalų šeima. Žiedadulkės apvalios (kartais ovalios) apie 20 – 40 mµ dydžio su viena pora. Miglinių (Poaceae (R. Br. ) Bernhart) šeimos augalų žiedadulkių aerobiologinės charakteristikos. Žiedo formulė. Žiedo diagrama. Į Lietuvos raudonąją knygą įrašyti augalai. Informacijos šaltiniai.

 Žydinti pievinė miglė (Poa pratensis L.).

Židinti parastoji šunažolė (Dactylis glomerata L.) Matomas žiedadulkių debesis šalia žiedyno.

Žiedadulkės apvalios (kartais ovalios) apie 20 – 40 mµ dydžio su viena pora. Pasižymi dideliu alergeniškumu. Visos miglinių šeimos augalų žiedadulkės morfologiškai labai panašios. Išsiskiria rugio (Secale L.) ir miežio (Hordeum L.) genčių žiedadulkės savo labai dideliu dydžiu.

Miglinių šeimos augalai yra pagrindiniai šienligės sukėlėjai visoje Europoje. Šienligę gali sukelti ir kitų augalų žiedadulkės kaip beržo, alksnio. Ispanijoje vienas dažniausių šienligės sukėlėjų yra alyvmedis. Tačiau lyginant su šalimis kurios labiausiai panašios savo flora į Lietuvą, dažniausiai šienligės sukėlėjai miglinių šeimos augalų žiedadulkės. Didžiojoje Britanijoje atlikti tyrimai parodė, kad 90% alergines reakcijas žmonėms sukelia miglinių augalų žiedadulkės ir apie 25% beržo žiedadulkės. Jautresni asmenys yra alergiški kelioms augalų šeimų žiedadulkėms. Todėl ir procentiniai skaičiai dažnai viršyja 100%.

Šiaulių universitete atliekami tyrimai rodo, kad prasidėjus miglinių šeimos augalų žydėjimui ore vyrauja didelės šių augalų žiedadulkių koncentracijos. Žiedadulkių emisijos į atmosferą sezonas prasideda birželio pirmoje pusėje ir nusitęsia iki rugsėjo vidurio. Jautriems, šios šeimos augalų žiedadulkėms, asmenims rekomenduojama žydėjimo sezonu vengti nešienautų pievų, riboti buvimo lauke laiką. Kambariuose patariama laikyti uždarytus langus, arba naudoti specialius tinklelius nuo žiedadulkių. Tačiau lyjant lietui, visų žiedadulkių koncentracija ore, labai sumažėja.

  • Biologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 1232 KB
  • 2014 m.
  • 13 puslapių (679 žodžiai)
  • Dovile
  • Miglinių augalų šeima
    10 - 2 balsai (-ų)
Miglinių augalų šeima. (2014 m. Birželio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/migliniu-augalu-seima.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 16:31
×