Mikrobiologija konspektas (2)


Mikrobiologijos objektas. Kaip skirstomi mikroorganizmai. Svarbiausios mikrobiologijos mokslo šakos. Mikrobiologijos istorinės raidos etapai , jų charakteristika. Mikrobiologijos raida Lietuvoje. Prof. . Girdzijauskas. Apibūdinkite klasifikacijos , sistematikos , nomenklatūros sąvokas. Kuo skiriasi eukariotai ir prokariotai. Kokios yra pagrindinės patogenų grupės. Kokios mikroorganizmų savybės nustatomos tiriant mikroskopu. Koks yra bakteriologinio tyrimo tikslas. Kas nustatoma imunologinėmis reakcijomis. Mikroorganizmų morfologijos klausimai. Ką tyrinėja mikroorganizmų fiziologija. Apibūdinkite psichrofilus , mezofilus , termofilus. Apibūdinkite simbiozę , metabiozę , antagonizmą. Sterilizacijos samprata. Sterilizacija sausu karščiu. Karšto oro sterilizatoriai. Sterilizacija apdeginimu. Sterilizacija virinimu. Sterilizacija garais. Sterilizacija garais su padidintu slėgiu. Sterilizacija tekančiais garais Sterilizacija membraniniais filtrais Sterilizatorių darbo kontrolė. Fizikiniai kontrolės metodai. Cheminiai kontrolės metodai. Biologiniai kontrolės metodai. Dezinfekcijos samprata. Kokios yra dezinfekcijos rūšys. Kokie yra dezinfekcijos metodai. Kaip veikia įvairios dezinfekuojamosios medžiagos. Ką vadiname infekcine liga. Mikroorganizmų toksinai. Egzotoksinus ir endotoksinus. Savybė egzotoksinai. Infekcinės ligos periodai. Infekcijos rūšys Abortinė. Snaudžianti , besimptomė. Persistuojanti chroninė. Bakterijų nešiojimas. Autoinfekcija endogeninė. Infekcijos šaltinis. Sergantis žmogus. Sergantis gyvulys. Bakterijų nešiotojai. Užsikrėtimo keliai. Tiesioginio kontakto. Netiesioginio kontakto. Per vandenį ir maisto produktus per os. Per dirvožemį. Oro – dulkiniu ir oro – lašeliniu. Per nariuotakojus , kraujasiurbius. Infekcinių ligų plitimas. Imunitetas Imunitetas. Luji Pasteras. Imuniteto rūšys. Įgimtą paveldimą ir įgytą. Įgimtas rūšinis imunitetas. Įgytas imunitetas. Natūralųjį ir dirbtinį. Aktyvųjį ir pasyvųjį. Natūralusis aktyvusis. Dirbtinis aktyvusis.

Mikroorganizmai yra skirstomi į saprofitus,kurie sudaro normaliąją žmogaus mikroflorą, dalyvauja medžiagų apykaitoje ir patogenus, kurie sukelia įvairias infekcines ligas. Be to dar yra santykinai patogeniniai mikroorganizmai, kurie susidarius tam tikroms sąlygoms gali sukelti ligas.

Medicinos mikrobiologija tiria mikroorganizmus, sukeliančius žmogaus ligas ir procesus, vykstančius makroorganizme, patekus į jį patogenams, ieško priemonių kaip įveikti infekcines ligas.

1796 m. Eduardas Dženeris įrodė, kad žmonės, kuriems įskiepijami karvių raupai, apsaugomi nuo tikrųjų raupų. Tačiau Dženerio atradimas buvo praktinio pobūdžio, jo esmė liko neaiški iki L. Pastero darbų.

Ištyrė rūgimo bei puvimo procesus ir įrodė, kad juos sukelia anaerobiniai mikroorganizmai;

Iškėlė mintį, kad yra patogeniniai mikroorganizmai, surado vištų choleros sukėlėjus;

Teigė, kad mikroorganizmai būdami nepalankiomis sąlygomis praranda savybę sukelti ligą;

Tapo vakcinos gamybos pradininku – sukūrė infekcinių ligų profilaktikos metodą, pagamino vakcinas nuo pasiutligės ir juodligės. (E. Dženerio garbei profilaktinius skiepus jis pavadino vakcinomis – iš lotynų kalbos žodžio “vacca” – karvė).

5. Nagrinėjo savaiminio gyvybės atsiradimo klausimą, įrodė, kad mikroorganizmai iš niekur atsirasti negali.

Sukūrė standžias maitinamąsias terpes, ant kurių galima išauginti atskiras kolonijas ir išskirti grynąją mikroorganizmų kultūrą;

Patobulino mikroskopą: sukūrė imersinę sistemą, pradėjo mikrobus stebėti kabančiame laše;

5. Atrado tuberkuliozės (1883 m.), choleros (1883 m.) sukėlėjus;

- tas pats mikroorganizmas yra išskiriamas tik tam tikros ligos metu, neišskiriamas iš sveikų žmonių ar sergančių kita liga;

- mikrobas – ligos sukėlėjas turi būti išskirtas grynąja kultūra;

- laboratorinis gyvūnas užkrečiamas išskirta iš ligonio ligos sukėlėjų grynąja kultūra ir jam išsivysto liga, analogiška kaip ir sergant žmogui.

7. Įrodė, kad mikrobas, anksčiau surastas sergančių juodlige gyvulių organizme, atitinka triados reikalavimus ir tikrai yra juodligės sukėlėjas.

Imunologijos pradininkais laikomi I. Mečnikovas ir P. Erlichas.

I. Mečnikovas (1845-1915) atrado fagocitozės reiškinį ir nurodė jos reikšmę imunitetui. Mečnikovo teorija buvo pavadinta ląstelinio imuniteto teorija.

P. Erlichas (1854-1915) savo tyrimais įrodė, kad žmogaus, kuris turi imunitetą tam tikram sukėlėjui, kraujyje yra tam tikrų baltyminės prigimties medžiagų – antikūnų, kurie ir lemia atsparumą tam tikrai ligai. Ši imunitetą aiškinanti teorija buvo pavadinta humoralinio imuniteto teorija.

Tai buvo pirmieji mokslinės imunologijos žingsniai. Už šiuos tyrimus imuniteto srityje abiems mokslininkams kartu 1908 m. buvo suteikta Nobelio premija.

1892 m. D. Ivanovskis atrado virusus, pačius mažiausius mikroorganizmus.

1929 m. A. Flemingas atrado pirmąjį antibiotiką – peniciliną.

Mikrobiologinių tyrimų mokslinė techninė revoliucija (XX a. Pradžia – iki mūsų dienų)

Prasidėjo atsiradus molekulinei genetikai ir molekulinei biologijai. 1944 m. tiriant pneumokokų transformaciją buvo įrodyta, kad genų nešėjas yra DNR. Imunologijos srityje vienas iš svarbiausių pasiekimų buvo imuniteto klonų – selekcinė teorija, kurią pirmą kartą suformulavo M. F. Bernetas 1957 m. ir kuri galiausiai įrodyta 1980 m.

Mikrobiologijos raida Lietuvoje susijusi su Vilniaus universiteto įkūrimu 1579 m. 1581 m. buvo įsteigtas Medicinos fakultetas. 1805 m. Vilniuje susikūrusi mokslinė draugija pradėjo dirbti su infekcinėmis ligomis. Šiaulių apskrities gydytojas I. Bernardas 1800 m. pirmasis Lietuvoje pradėjo skiepyti žmones nuo raupų. 1808 m. Vilniuje įkurtas vakcinacijos institutas, kuriame pradėta gaminti raupų vakcina. V. Orlovskis 1897 m. įsteigė Pastero stotį, kurioje buvo gaminama pasiutligės vakcina ir ja skiepijami žmonės. 1905 m. gresiant choleros epidemijai, Vilniuje įkurta pirmoji bakteriologinė diagnostinė laboratorija.

  • Medicina Konspektas
  • Microsoft Word 112 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (3989 žodžiai)
  • Agne
  • Mikrobiologija konspektas (2)
    10 - 7 balsai (-ų)
Mikrobiologija konspektas (2). (2015 m. Spalio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/mikrobiologija-konspektas-2.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 07:59
×