Mikrobiologija Mikroorganizmai – mikrobinės taršos rodikliai, jų savumai ir ekologija


Mikroorganizmai – mikrobinės taršos rodikliai , jų savumai ir ekologija. Staphylococcus gentis. Ekologija ir epidemiologija. Stafilokokų biologinės savybės. ( Atsparumas antibiotikams. Atsparumo antibiotikams priežastys įvairios. ( Antigenai. Patogeniškumo veiksniai. Sukeliamos infekcijos. Imunitetas ir profilaktika. Escherichia coli. Ešerichijų biologinės savybės. Patogeniškumo veiksniai ir patogenezė. Sukeliamos ligos. Salmonella gentis. Salmonelių biologinės savybės. Pseudomonas gentis. Pseudomonų biologinės savybės. Grybų biologinės savybės. Patogeniškumo veiksniai ir sukeliamos infekcijos. Mieliniai grybai. Candida spp. Torulopsis glabrata. Cryptococcus neofornans. Patogeniniai pelėsiniai siūliškos formos grybai.

1. Įvadas. Vertinant vaistų bei vaistinės žaliavos mikrobinę taršą, nustatomos ne tik aerobinės bakterijos, kurios nepavojingos žmogaus organizmui, bet ir kai kurios patogeninės bei sąlygiškai patogeninės (normaliosios mikrofloros) bakterijos ir grybai. Šių mikroorganizmų kiekis vaistinėje žaliavoje bei vaistuose reglamentuojamas priklausomai nuo vaisto prigimties ir vartojimo būdo.

Gramteigiami kokai yra dominuojantys žmogaus patogenai. Paskaičiuota, kad jie sukelia mažiausiai trečdalį visų bakterijų sukeliamų žmogaus infekcijų, tame tarpe plaučių uždegimą, apsinuodijimą maistu, įvairias odos ligas bei sepsį ir kt. Dvi stafilokokų rūšys gyvena sąveikoje su žmogumi: Staphylococcus epidermidis paprastai gyvena ant odos bei gleivinių, o Staphylococcus aureus gali būti įvairiose vietose, bet dažniausiai sutinkamas nosies šnervėse. Staphylococcus aureus yra potencialus stafilokokinių ligų sukėlėjas, todėl vertinamas kaip patogenas. Staphylococcus aureus sukelia daug įvairių infekcijų, kaip furunkulus bei spuogus, žaizdų infekcijas, plaučių uždegimą, osteomyelitą, sepsį, apsinuodijimą maistu ir toksinio šoko sindromą ir kt. Staphylococcus aureus yra pagrindinis hospitalinių infekcijų sukėlėjas tarp kitų gramteigiamų bakterijų. Be to jisai atsparus penicilinui bei daugeliui kitų antibiotikų. Staphylococcus aureus yra “klestintis” patogenas, nes turi labai daug virulentiškumą lemiančių veiksnių (t.y. struktūrinių, biocheminių bei genetinių). Staphylococcus aureus galima sutikti ir kaip normalią žmogaus mikroflorą odoje, nosiaryklėje bei virškinamajame kanale), o tai rodo, kad jis lengvai pernešamas nuo vieno individo kitam.

Enterobacteriaceae yra heterogeniška gramneigiamų bakterijų grupė, kurios dauguma yra normali žmonių ir gyvūnų žarnyno mikroflora. Enterobacteriaceae šeimos bakterijų labai daug. Daugelis jų gyvena žmogaus organizme, kaip normali mikroflora: žarnyne, ant odos, ryklėje. Taip pat jų turi gyvūnai: stambūs raguočiai, naminiai paukščiai. Enterobacteriaceae šeimos bakterijų yra ir aplinkoje (pvz., vandenyje). Dauguma jų yra oportunistiniai patogenai, kurie, sumažėjus organizmo atsparumui, gali sukelti infekcines ligas: žaizdų infekcijas, sepsį, antrinį plaučių uždegimą, šlapimo takų ir hospitalines infekcijas. Salmonella, Shigella ir Yersinia genčių bakterijos yra patogeniškos ir nėra normali mikroflora. Enterobacteriaceae šeimos bakterijos yra fakultatyviniai anaerobai arba aerobai, gamina daug toksinų bei kitų virulentiškumo veiksnių, turi daug antigenų.

Grybai grupė mikroorganizmų, užimančių daug nišų gamtoje. Visumoje jie gausiai paplitę gamtoje, žmogaus normalioje mikrofloroje jų yra nedaug. Nors aprašyta dešimtys tūkstančių grybų rušių, tačiau mažiau kaip šimtas grybų rūšių yra tiesiogiai susiję su žmogaus grybinėmis ligomis. Skirtingain nei virusams, pirmuonims bei parazitams ir kai kurioms bakterijų rūšims, grybams nereikia “apsigyventi” ar infekuoti žmogaus ar gyvūno audinių tam, kad išsaugotų savo rūšį. Grybinių infekcijų sukėlėjai, išskyrus Candida spp. ir Tinea versicolor, į organizmą patenka iš egzogeninio (išorinio) šaltinio. Grybai ne tik sukelia grybines infekcijas, tačiau jie žalingi ir kitais aspektais. Poveikis gali būti tiesioginis ir netiesioginis. Grybai gadina maistą, vaistinę žaliavą bei vaistus, medieną, tekstilę ir kai kurias sintetines medžiagas. Jie yra augalų ligų priežastis. Tačiau, kaip saprofitai, jie pūdo augalų ir gyvūnų palaikus, ardo juos į paprastesnes molekules, kurias absorbuos nauja augalų karta. Jei nebūtų šio puvimo proceso, neišsiskirtų augimą skatinančios medžiagos, o to pasekoje išnyktų augalai. Be to, grybai kai kuriais atvejais yra naudingi. Jie naudojami antibiotikų, organinių rūgščių, steroidų, alkoholinių gėrimų gamybojei bei fermentacijos būdu gaunamiems produktamas, tokių kaip sojos padažas, gaminti. Dar daugiau, grybai yra naudojami atliekant mokslinius tyrimus genetikoje, tiriant biologinius procesus ir nustatant ryšį tarp parazitų ir jų aukų.

Staphylococcus aureus – dažniausias žmonių stafilokokinių ligų sukėlėjas.

  • Microsoft Word 45 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (6051 žodžiai)
  • Justina
  • Mikrobiologija Mikroorganizmai – mikrobinės taršos rodikliai, jų savumai ir ekologija
    10 - 8 balsai (-ų)
Mikrobiologija Mikroorganizmai – mikrobinės taršos rodikliai, jų savumai ir ekologija. (2016 m. Sausio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/mikrobiologija-mikroorganizmai-mikrobines-tarsos-rodikliai-ju-savumai-ir-ekologija.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 10:06
×