Mikrobiologijos pagrindai konspektas


Atsakymai ląstelės dydis. Judėjimo organoidai. Ląstelių specializacija. Virusų morfologija ir ultrastruktūra. Virusų klasifikacija. Virusų reprodukcija nėra savarankiškas dauginimasis ir vyksta etapais. Mikroorganizmų kvėpavimas. Nelytiniu būdu. Persismaugimo būdu. Pumpuravimu , judriomis konidijomis. Bakterijų dauginimosi greitis priklauso nuo jų rūšies , kultūros amžiaus , maitinamosios terpės , temperatūros ir kitų veiksnių. Literatūros sąrašas.

a) Ląstelės dydis – prokariotinės ląstelės yra nuo 10 iki 1000 kartų mažesnės už eukariotines ląsteles.

b) Organizmai –prokariotinės ląstelės sudaro bakterijas, melsvabakteres, o eukariotinės – augalų, gyvūnų, grybų, dumblių ir pirmuonių organizmą.

c) Branduolys –prokariotinės ląstelės neturi branduolio, jų DNR vadinama nukleoidu. Eukariotinės ląstelės turi branduolį, kuris nuo citoplazmos atskirtas branduolio dangalu, sudarytu iš dviejų membranų, o DNR yra siūliškos formos chromatine.

d) DNR – prokariotinėse ląstelėse žiedinė DNR yra citoplazmoje, o eukariotinėse ląstelėse žiedinė DNR aptinkama mitochondrijose ir plastidėse.

e) Chromosomos – prokariotinėse ląstelėse yra viena chromosoma, kiekvienos rūšies eukariotinių ląstelių branduolyje – skirtingas chromosomų skaičius.

f) Plazmidės – jų yra prokariotinių ląstelių citoplazmoje (mažos DNR atkarpėlės vadinamos plazmidėmis), o eukariotinėse ląstelėse plazmidžių nėra.

g) Organoidai – prokariotinėse ląstelėse organoidų mažai. Nėra endoplazminio tinkle, Goldžio aparato, vakuolių, lizosomų, kuriuos turi eukariotinės ląstelės. Nė vienas organoidas neturi dvigubos membranos, užtat eukariotinėse ląstelėse yra mitochondrijų, o augalinėse – dar ir plastidžių su dviguba membrana.

h) Ribosomos – prokariotinėse ląstelėse baltymų sintezė vyksta ribosomose, kurios yra mažos, laisvos, o eukariotinėse ląstelėse ribosomos – stambesnės, gali būti išsidėsčiusios citoplazmoje, arba ant šiurkščiojo endoplazminio tinklo paviršiaus.

i) Citoskeletas – eukariotinių ląstelių citoplazma organoidai dalija į atskiras srytis, kuriose išsidėstę baltyminiai filamentai, sudarantys ląstelės citoskeletą. Tai nebūdinga prokariotinėms ląstelėms.

j) Sienelė – prokariotinių ląstelių sienelę sudaro mureinas. Eukariotinės augalinės ląstelės sienelės pagrindinė sudedamoji medžiaga yra celiuliozė, o grybų ląstelės – chitinas.

k) Judėjimo organoidai – prokariotinių ląstelių judėjimo organoidai yra žiuželiai, o eukariotinių – gali būti žiuželiai, blakstienėlės, arba pseudopodijos. Raumeninės ląstelės susitraukinėja, dėl jose esančių miofibrilių.

l) Mezosoma – prokariotinių ląstelių mezosomose vyksta kvėpavimą procesas, o eukariotinės ląstelės mezosomų neturi, kvėpavimą procesas vyksta mitochondrijose.

m) Ląstelių specializacija – prokariotinės ląstelės audinių nesudaro, visos ląstelės atlieka joms būdingas gyvybines funkcijas. Eukariotinėms ląstelėms būdinga specalizacija, ląstelės diferencijuotos, atlieka skirtingas funkcijas, sudaro audinius.

3.Kapsulė tai gleivingas sluoksnis supantis ląstelės sienelę iš išorės ir turintis su ja tamprų ryšį, jeigu šio ryšio nėra, tai vadinama gleivingu sluoksniu. Kapsulės gleivės sudarytos iš polisacharidų. Ji atlieka eilę funkcijų: apsaugo nuo fagocitozės, sunkina fagų adsorbciją ant ląstelės paviršiaus saugo nuo išdžiūvimo, sunkiųjų metalų poveikio, Ac poveikio ir lemia antigenines savybes. Kapsulė yra vienas iš virulentiškumo veiksnių.

5.Virusas-tai tinklas genų (DNR arba RNR), įtaisytas baltyminiame apvalkalėlyje. Virionas- tai subrendusi, pavienė viruso dalelė. Defektiniai virusai-tai virusai, kurie turi įvairius genomo defektus. Jie gali sudaryti populiacijos dalį.

Virusai matuojami nm ir yra matomi pro elektroninį mikroskopą.

nukleorūgšties tipą: DNR, RNR, jų struktūrą ir replikacijos būdą 

8.Dažnai bakterijos dauginasi dalydamosios. Dukterinė ląstelė dalijasi daugiau kartų, negu motininė. Dalijimosi metu motininėje ląstelėje DNR replikuojasi, ląstelės. ilgėja, susidaro skersinė citoplazminė membrana, nauja ląstelės sienelė ir susidaro 2 dukterines ląsteles. Jei tarp atsiskyrusių ląstelių lieka tarpląsteliniai plyšiai, gali susidaryti krūvelės, ląstelių grandinėlės arba įgauti L,V formas.

  • Microsoft Word 390 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2889 žodžiai)
  • Kolegija
  • Laurelija
  • Mikrobiologijos pagrindai konspektas
    10 - 2 balsai (-ų)
Mikrobiologijos pagrindai konspektas. (2016 m. Sausio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/mikrobiologijos-pagrindai-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 21:04
×