Mikrobiologijos pagrindų konspektas


Mikrobiologijos egzamino klausimai. Mikroorganizmų kvėpavimas. Anaerobinis kvėpavimas. Aprašykite rūgimo procesą. Kokius žinote rūgimo procesus , priklausomai nuo mikroorganizmų skaidomo substrato? Aprašykite pienarūgštį rūgimą bei jo sukėlėjus. Kokius žinote rūgimo procesus , priklausomai nuo mikroorganizmų skaidomo substrato? Aprašykite propionrūgštį rūgimą bei jo sukėlėjus. Kokius žinote rūgimo procesus , priklausomai nuo mikroorganizmų skaidomo substrato? Aprašykite sviestarūgštį ir acetonbutilinį rūgimą bei jo sukėlėjus. Aprašykite fototrofinį fosforilinimą. Anabolizmas. Amino rūgščių ir baltymų biosintezė. Anabolizmas. Nukleorūgščių biosintezė. Anabolizmas. Angliavandenių biosintezė. Anabolizmas. Lipidų biosintezė. Mikroorganizmų kultūros augimas. Aprašykite mikroorganizmų augimo kreivę uždaroje sistemoje kreivę. Augimas. Bakterijų kultivavimo principai. Periodinis ir nepertraukiamas kultivavimas. Kultivavimas. Mikroorganizmų augimo pobūdis skystoje terpėje ir ant standžios terpės. Mitybos terpė. Pagal konsistenciją skystoji terpė. Temperatūros įtaka mikroorganizmų augimui. Kaip skirstomi mikroorganizmai pagal prisitaikymą gyventi tam tikroje temperatūroje. Drėgmės ir vandens aktyvumo įtaka mikroorganizmų augimui. Vandens aktyvumas aw. Terpės oksidacijos – redukcijos potencialo įtaka mikroorganizmų augimui. Šviesos ir jonizuojančios spinduliuotės įtaka mikroorganizmų augimui. Saulės šviesa reikalinga tik fotosintezę vykdantiems mikroorganizmams. Radijo bangų , elektros srovės. Ultragarso bei mechaninio poveikio įtaka mikroorganizmų augimui. Sterilizacijos ir pasterizacijos procesai. Kokie veiksniai turi įtakos šiems procesams Sterilizacija.


Mikrobinis procesas, vykstantis be oro arba su juo (pramonėje vartojamas apibrėžimas).

Visi metaboliniai procesaim kuriems nereikia deguonies arba elektronų pernašos sistemos, nes jie naudoja organines molekules kaip galutinius elektronų akceptorius ir išskiria energiją.

Tai organinių medžiagų skilimas anaerobinėmis sąlygomis, kai susidaro ATP, o H2 donoras ir akceptorius yra organiniai junginiai, susidarę betarpiškai rūgimo procese.

Gamina tik mažus ATP kiekius, nes daug gliukozės energijos lieka galutiniuose organiniuose produktuose – laktate arba etanolyje.

4.Kokius žinote rūgimo procesus, priklausomai nuo mikroorganizmų skaidomo substrato? Aprašykite

5.Kokius žinote rūgimo procesus, priklausomai nuo mikroorganizmų skaidomo substrato? Aprašykite

6.Kokius žinote rūgimo procesus, priklausomai nuo mikroorganizmų skaidomo substrato? Aprašykite

7.Kokius žinote rūgimo procesus, priklausomai nuo mikroorganizmų skaidomo substrato? Aprašykite

Fototrofiniai mikroorganizmai naudoja šviesos energiją, nes turi šviesai jautrius pigmentus – chlorofilus, karotinoidus, fikobiliproteinus.

Skirtingi fototrofinių mikroorganizmų chlorofilai skiriasi sugerties spektro maksimumu, tai yra fotosintezei naudoja skirtingas šviesos spektro dalis.

PRISITAIKYMO (lag fazė) – mikroorganizmai prisitaiko prie naujos aplinkos; ląstelėse sintetinami adaptaciniai fermentai; ląstelių skaičius beveik nesikeičia; fazei baigiantis jos pradeda pamažu daugintis. Šioje fazėje ląstelės yra jautrios fizikiniams ir cheminiams veiksniams: šalčiui, aukštai temperatūrai ir kt.

LOGARINTIMĖ arba EKSPONENTINĖ (log fazė) – tai mikroorganizmų dauginimosi geometrinė progresija tam tikrais intervalais (generacijos trukmė) tarpsnis. Generacijos trukmė priklauso nuo mikroorganizmų rūšies ir terpės. Šioje fazėje ląstelėms būdingas didelis fiziologinis aktyvumas bei tipiški rūšies požymiai. Fazės pabaigoje ląstelių dalijimosi intensyvumas mažėja, kadangi terpėje mažėja maisto medžiagų ir kaupiasi metabolitai.

ŽUVIMO – fazės pradžioje didžioji ląstelių dalis dar gyvos ir vartoja endogeninius substratus. Todėl fazės pradžia kartais išskiriama į atskirą – endogeninio kvėpavimo fazę. Mišriose kultūrose įvairių rūšių ląstelės gali veikti vienos kitas: kai kurios išskiria fermentus, suardančius kitų mikroorganizmų sieneles. Šie suyra, o jų organines medžiagas gali panaudoti kitos dar gyvos ląstelės, taip pat ir sukauptus metabolites, kurie tai pačiai mikroorganizmų rūšiai yra kenksmingi, tačiau kitoms rūšims gali būti nekenksmingi ar net naudingi. Žuvimo fazės trukmė priklauso ir nuo mikroorganizmų rūšies bei terpės sudėties.

Psichrofilus – (mikroorganizmai dauginasi nuo -7 iki 20C, bet geriausiai 10C temperatūroje. Jų fermentai aktyvūs žemoje temperatūroje. Iš psichrofilinių mikroorganizmų galima išskirti grupę, vadinamą – psichrotrofiniais. Psichrotrofinės bakterijos išskirtinės tuo, kad gali daugintis šaldytuvuose ir gadinti maisto produktus).

Mezofilus – (optimali temperatūra apie 25-37C. Tai gausiausia mikroorganizmų grupė. Jai priklauso daugelis patogeninių, puvimo, rūgimo bakterijų, mielių, pirmuonių. Šie mikroorganizmai dažniausiai gadina maisto produktus, laikomus nešaldomose patalpose).

Termofilus – (optimali temperatūra apie 45-60C. Kai kurie iš jų žemesnėje nei 60-80C temperatūroje neauga. Termofilų prisitaikymo fazė būna trump air dažnai sunkiai nustatoma, logaritminė fazė taip pat neilga).

Reguliuojant oksidacijos-redukcijos potencialą terpėje galima ne tik skatinti, bet ir apriboti ar sustabdyti mikroorganizmų augimą.

Daugumai mikroorganizmų šviesa nereikalinga ar net žalinga. Jie gerai auga tamsoje, o šviesa slopina jų dauginimasi ar netgi žudo.

Šių spindulių slopinamasis poveikis priklauso nuo apšvitos dozės. Mažos dozės gali skatinti mikroorganizmų gyvybingumą, o slopina ir žudo didelės dozės, iš jų efektyviausiai veikia γ spinduliai.

Didesnį poveikį mikroorganizmams turi ultraaukšto dažnio ir superaukšto dažnio radijo bangos. Dėl šių bangų poveikio mikrobinėje ląstelėje susidaro aukštojo dažnio kintamoji elektros srovė, kuri transformuojama į šiluminę. Šiluminio efekto veikiami mikroorganizmai žūva. Elektros srovė mikroorganizmus veikia silpnai. Tik didelio dažnio kintamoji srovė juos užmuša.

  • Microsoft Word 7148 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (4819 žodžiai)
  • Universitetas
  • Naglis
  • Mikrobiologijos pagrindų konspektas
    10 - 2 balsai (-ų)
Mikrobiologijos pagrindų konspektas . (2018 m. Sausio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/mikrobiologijos-pagrindu-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 05 d. 17:16
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo