Mikrobiologijos pradmenys konspektas


Šiuo metu yra dvi kryptys. Bakterijų nomenklatūros tarptautinio kodekso taisykles. Vienodas morfologines , biochemines. DNR homologijos laipsnis 60 %, artima G + } porų joje suma. Ypač rRNR 5S segemente. Rutulinės bakterijos formos. L formos bakterijos.


Mikroorganizmai- gyvosios gamtos atstovai Žemėje, yra maži, plika akimi nematomi, tik pro mikroskopą matomi individai. Jie skirstomi į vienaląsčius (bakterijos, pirmuonys, dumbliai), daugialąsčiai ir į organizmus neturinčius ląstelinės struktūros (prionai, virusai).

Prionai – defektuoti baltymai, neturintys ląstelinės struktūros, DNR ir RNR. +100 lapsnių temp. nedenatūruoja. Sukelia lėtines ligas (kempinligė).

2. Greita medžiagų apykaita (metabolizmas): greitai auga, todėl per trumpą laiką sukaupia didelį kiekį biomasės ir didelį metabolitų kiekį.

3. Metabolizmo įvairovė ir labilumas. Labilumas- labai greitai kinta ir prisitaiko. Nėra atsarginių fermentų, bet sintetina reikiamus.

Maisto medžiagų gamyboje, energijos srautų apykaita (azoto fiksacija, oksidacija, fotosintezė).

XVII a. pirmasis A. Levenhukas pasigamino mikroskopą ir stebėjo mikroorganizmus, kuriuos stebėjo dantų apnašose, vandens laše, dumble ir kt. Jis juos aprašė ir nupiešė.

Morfologinis ir mikrofaginis raidos tarpsnis tęsėsi nuo 1695 iki 1857 m.

Miuleris, Kiucingas, Erenbergas – aprašė naujas mikroorganizmų formas, ir mėgino juos susiteminti.

Pagrindinės mikrobiologijos mokslo šakos- bakteriologija, virusologija, mikologija (mikro ir makro grybai), protistologija (pirmuonys).

Taksonomija – tiria organizmų klasifikacijos principus, metodus ir taisykles, nustato taksonomines kategorijas.

Klasifikacija – organizmų skirstymas pagal bendrus požymius į grupes – taksonus (sisteminius vienetus).

Mikroorganizmai jungiami į grupes pagal panašumą ir naudojimo patogumą, stengiantis kuo įmanoma labiau priartėti prie objektyvios sistemos, ir laikantis nuostatos labiau grupuoti nei skaidyti.

Taip pat turi bendrą genotipą (DNR homologijos laipsnis >60%, artima {G + C} porų joje suma).

Morfologiniai - ląstelės forma (kokai, lazdelės, vingiuotos), dydis, ląstelių išsidėstymas, žiuželių išsidėstymas, kapsulė, endosporos, dažymas Gramo būdu, rūgštims atsparus dažymas

Fiziologiniai- temperatūros diapozonas ir optimalumas, reakcija su deguonimi (anaerobai ar aerobai), pH toleravimo ribos, osmosinė tolerancija, druskos poreikis, jautrumas antibiotikams, gyvenamoji aplinka (vanduo, dirva, oras, žarnymas).

Mitybiniai- energijos šaltinis (kokiu būdu gaunama energija kvėpavimo, rūgimo ar fotosintezės), anglies ir azoto šaltiniai, fermentacijos produktai, mitybos būdai

Genetiniai- nukleotodų sudėtis ir nuoseklumas DNR molekulėje, ribosominės RNR nukleotidų sudėtis, molinis (G+C) % nukleoido DNR molekulėje.

IV skyrius - mendozikutiniai- turintys neišvystytą ląstelės sienelę, kurioje vietoje peptidoglikano (mureino) yra neturintis muramo rūgšties pseudomureinas.

Morfologiniais požymiais - forma, hifų skaičiumi ir sandara (su pertvarėliais ar be, segmentuoti ar ne), sienelės sandara (chitinas ar celiuliozė), dauginimosi būdų įvairove (lytiniu, nelytiniu, vegetatyviniu), dauginimosi organų įvairove, fiziologinėmis biocheminėmis savybėmis, genetine sandara, ypač rRNR 5S segemente, azoto bazių išsidėstymu DNR molekulėje, filogenetiniais ryšiais.

Klasifikuojami remiantis: morfologiniais požymiais, ląstelių forma, ląstelių ir jos sienelės sandara, hifų pertvarėlių skaičiumi ir sandara, dauginimosi būdų įvairove, dauginimosi organų ypatumais, fiziologinėmis biocheminėmis savybėmis, genetine sandara, rRNR 5s segmentas, azoto bazių išsidėstymu DNR molekulėje, filogenetiniais ryšiais.

1. Sengrybūnai - skyriui priklauso nedidelė primityvių formų grybų grupė. Ląstelė nesegmentuota, sienelė sudaryta iš chitino ir ( glikanų.

2. Kiaušiagrybūnai - skyriui priklauso vandens ir dirvožemio grybai, turintys gerai išvystytą, nesegmentuotą daugiabranduolį micelį. Ląstelės pagrindą sudaro celiuliozė ir glikanai (chitino nėra).

  • Biologija Konspektas
  • Microsoft Word 149 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (2923 žodžiai)
  • Universitetas
  • Agnė
  • Mikrobiologijos pradmenys konspektas
    10 - 3 balsai (-ų)
Mikrobiologijos pradmenys konspektas. (2017 m. Spalio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/mikrobiologijos-pradmenys-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 10:51
×